Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Czy kolor rolet ma znaczenie?

Posted by Klaudia 20/11/2017 0 Comment(s)

Wielokrotnie wspominaliśmy, że rolety pełnią nie tylko funkcję osłon okiennych, ale także mogą stanowić dodatkową dekorację wnętrza. Kluczem do sukcesu, oprócz dobrania odpowiedniego materiału, rodzaju i wzoru, jest dopasowanie barwy rolet do kolorystyki pomieszczenia, w którym je umieścimy. Jak dopasować kolor rolet do wnętrza?

 

 

Kolor ma znaczenie!

 

Wbrew pozorom to, jaki kolor rolet ostatecznie wybierzemy, ma ogromny wpływ na to, jak ostatecznie będzie prezentowało się wnętrze. Oczywiście możemy postawić na bezpieczną opcję i zdecydować się na osłony okienne w neutralnych, nierzucających się w oczy barwach, które odnajdą się w każdym wnętrzu.

 

Warto jednak poświęcić chwilę i dopasować barwę rolet do kolorów pomieszczenia, by całość była przemyślana i pięknie się uzupełniała, tym bardziej że na wybór kolorów na rynku nie możemy narzekać.

 

Zastanówmy się więc, czy pomieszczenie chcemy urządzić, wykorzystując zestawienia monochromatyczne – czyli jedną barwę w tej samej tonacji (chłodnej lub ciepłej), ale w różnych odcieniach, harmonijne – tutaj stawiamy na barwy podobne do siebie, czy też na zasadzie kontrastu.

 

Odpowiednio dopasowany kolor rolet świetnie uzupełni całość dekoracji naszego pomieszczenia! 

 

 

 

 

 

Ilość światła w pomieszczeniu

 

Warto również przy wyborze koloru wziąć pod uwagę ilość światła wpadającego przez okna do pomieszczenia, w którym chcemy umieścić wybrane rolety. To, jak doświetlone jest pomieszczenie, także powinno mieć wpływ na ostateczny wybór barw.

 

Zastanówmy się więc, na którą ze stron świata wychodzą okna urządzanego pokoju, a także czy wpadające światło jest ciepłe, czy raczej chłodne. Zazwyczaj przy oknach wychodzących na północ, gdzie zazwyczaj światło jest zimne i jest go niewiele, lepiej sprawdzają się rolety w ciepłych barwach. Ciemne kolory mogą sprawić, że pomieszczenie stanie się nieco mroczne.

 

We wnętrzach, do których wpada więcej światła, na przykład tych od strony południowej, warto zdecydować się na rolety w bardziej intensywnych barwach. Warto rozważyć również takie, które będą w stanie całkowicie zaciemnić pomieszczenie – szczególnie dobrze sprawdzą się one latem.

 

 

 

 

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

 

Pamiętajmy także o ogólnych zasadach oddziaływania kolorów na człowieka. Czerwienie, pomarańcze i odcienie żółtego zazwyczaj działają na nas pobudzająco i dodają nam energii, dlatego te kolory lepiej sprawdzą się w salonie czy kuchni. Dodadzą także pomieszczeniom przytulności.

 

W sypialni natomiast lepiej sprawdzą się kolory chłodne i stonowane, które pomogą nam się zrelaksować i będą sprzyjać odpoczynkowi. Chłodne kolory sprawią także, że wnętrze będzie wydawać się bardziej przestronne.