Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Czy rolety zewnętrzne chronią przed hałasem?

Posted by Patryk 19/11/2021 0 Comment(s)

Mieszkanie w mieście niesie ze sobą wiele zalet – między innymi bliskość różnych punktów kulturalnych, gastronomicznych, czy też możliwość dojazdu do pracy komunikacją miejską. Tam, gdzie są plusy, łatwo wskazać jednak także minusy – w przypadku miasta jest to z pewnością hałas, zwany potocznie miejskim zgiełkiem, dostrzegalny zwłaszcza dla osób mieszkających na blokowiskach lub w pobliżu ruchliwych ulic. Czy zamontowanie rolet zewnętrznych sprawia, że chronią nas one przed hałasem? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie.

Czym są rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne stanowią obecnie coraz popularniejsze rozwiązanie wśród mieszkańców domów jednorodzinnych oraz mieszkań w blokach. W doskonały sposób zabezpieczają przed promieniami słonecznymi, śniegiem, wiatrem czy deszczem, wprowadzając do domu odrobinę cienia w upalne, słoneczne dni. Nierzadko stosowane są także jako dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe – roleta znacznie utrudnia potencjalnemu złodziejowi możliwość dostania się do domu przez okno lub drzwi, które za nią się znajdują. By spełniały taką funkcję, muszą posiadać jednak odpowiednio wzmocnioną konstrukcję i w solidny sposób zostać zamocowane do ścian budynku. Czy to jednak jedyna funkcja, jaką mają do zaoferowania, poza ograniczaniem dostępu światła słonecznego oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych?

Jakie jeszcze funkcje mogą spełniać rolety zewnętrzne?

Przede wszystkim – są doskonałym sposobem na izolację termiczną budynku. Bez względu na szczelność naszych okien, stanowią dodatkową barierę do pokonania przez panujący na dworze mróz lub upał, dzięki czemu latem zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się mieszkania czy domu, zimą natomiast pozytywnie wpływają na oszczędne ogrzewanie domu, ponieważ wygenerowane przez nasze grzejniki ciepło nie ucieka tak szybko na zewnątrz. Szacuje się, że rolety wypełnione pianką poliuretanową pozwalają generować oszczędności na poziomie 30-40%, co przekłada się na realne oszczędności w skali roku.

Co jednak dla nas istotniejsze – zewnętrzne rolety okienne są w stanie zwiększyć izolację akustyczną, ponieważ w sposób odczuwalny dla ludzkiego ucha obniżają poziom hałasu w tych pomieszczeniach, w których zostały zamontowane, tym samym pozwalając osiągnąć normy hałasu dotyczące pomieszczeń mieszkalnych.

Jakie są normy dotyczące hałasu?

Czy tego chcemy, czy nie, hałas towarzyszy nam w różnych okolicznościach. Co więcej – nie jesteśmy w stanie całkowicie się go pozbyć – dobiega naszych uszu szczekanie psa, głośne rozmowy sąsiadów, ruch samochodów, samolot przelatujący nad domem. Długo można by wymieniać. Istnieją jednak normy budowlane, które dotyczą dopuszczalnego poziomu hałasu dla pomieszczeń mieszkalnych. W ciągu dnia jest to poziom 40 decybeli, w ciągu nocy natomiast - 30 decybeli. Dla porównania, na skali decybeli odpowiada to hałasowi panującemu w sypialni (40 dB) oraz w studiu nagraniowym (30 dB). Pojawia się zatem zasadnicze pytanie: W jaki sposób roleta zewnętrzna może pomóc osiągnąć taki rezultat w domowym – nomen omen – zaciszu

Wpływ budowy rolety na wyciszenie domu lub mieszkania

Rolety zewnętrzne aluminiowe to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli wyciszyć nasze domowe gniazdko. Składają się one z aluminiowego pancerza, który wypełniony jest w środku pianką poliuretanową – to właśnie ona pomaga zredukować głośność dźwięków, które dochodzą spoza domu. Co więcej, sama roleta zbudowana jest w taki sposób, by zapewnić jej cichą pracę, poprzez zastosowanie uszczelek szczotkowych lub gumowych oraz ślizgaczy. Szacuje się, że prawidłowo zamontowane rolety zewnętrze są w stanie obniżyć poziom hałasu, docierającego z zewnątrz do naszego domu, nawet o zakres od 7 do 14 decybeli.

Kiedy warto zdecydować się na rolety zewnętrzne?

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej narażeni na hałas panujący na zewnątrz są mieszkańcy centrów miast. To do ich uszu najczęściej dobiegają rozmowy i gwar (szczególnie w weekendowe wieczory), hałas ruchliwej ulicy oraz inne dźwięki, które nie pozwalają cieszyć się w domu ciszą i spokojem. Biorąc pod uwagę fakt, że zwykła rozmowa to poziom około 60 decybeli, a 70-80 dB generuje ruch uliczny oraz przejeżdżające w okolicy ciężarówki, wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia w postaci rolety pozwala na zwiększenie izolacji akustycznej, która przekłada się równocześnie na nasze zdrowie. Nie narażamy bowiem narządów słuchu na zbliżanie się do progu bólu.

W jaki sposób jeszcze można poradzić sobie z hałasem?

Dobrym rozwiązaniem, które warto wykorzystać obok rolet zewnętrznych, są szyby dźwiękochłonne. W większości przypadków posiadają one współczynnik izolacyjności akustycznej Rw na poziomie 36, 40 lub nawet 50 decybeli, co przekłada się na wysoki poziom tłumienia. W praktyce: przelatujący nad domem samolot lub przejeżdżające nieopodal samochody będą nadal słyszalne wewnątrz budynku, ale o wiele ciszej, sprawiając wrażenie, jakby hałas docierał do naszych uszu z o wiele większej odległości. Wzmacniając izolację akustyczną okna dodatkowo wyciszaniem, zapewnianym przez rolety zewnętrzne, możemy w znacznym stopniu odgrodzić się od docierających z zewnątrz dźwięków, co pozwoli nam skupić się na pracy lub zregenerować swoje ciało podczas odpoczynku.

Rolety zewnętrzne – ciszej, cieplej, bezpieczniej

Rolety zewnętrzne okazują się być doskonałym rozwiązaniem technologicznym, które niesie ze sobą korzyści na wielu różnych płaszczyznach. Pozwalają bowiem wyciszyć dom, ograniczając głośność hałasów, dobiegających z zewnątrz, a równocześnie pełnią ważne, dodatkowe funkcje. Oprócz izolacji akustycznej zapewnią nam także bezpieczeństwo, utrudniając złodziejom próbę włamania do domu, przyczynią się także do poprawy warunków temperaturowych panujących wewnątrz mieszkania – ograniczając dostęp promieni słonecznych i nadmierne nagrzewanie pomieszczeń, lub uniemożliwiając dotarcie do domu chłodu i mrozu panujących na zewnątrz w czasie zimy. Warto zatem rozważyć zakup rolet zewnętrznych, by cieszyć się wieloma korzyściami przy zastosowaniu jednego rodzaju osłony okiennej.

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże (przekraczające wymiary 80 cm x 130 cm) trudno zabezpieczyć przed ..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.