Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Czyszczenie rolet materiałowych – jak to zrobić?

Posted by Klaudia 14/02/2018 0 Comment(s)

Kupując nowe rolety, bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, jak będziemy czyścić je w przyszłości. Jednak prędzej, czy później nadejdzie moment, w którym będziemy musieli zmierzyć się z tym zadaniem. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, jak czyścić rolety w prawidłowy sposób, by mogły one służyć nam jak najdłużej i nadal świetnie się prezentować.

 

 

Co warto wiedzieć o czyszczeniu rolet?

 

Osłony okienne mogą być wykonane z rozmaitych materiałów i to właśnie od nich będzie zależał sposób ich czyszczenia. Pamiętajmy, że regularne czyszczenie zarówno samego materiału, z którego wykonane są osłony okienne, jak i mechanizmu rolety wpływa na to, jak będzie się ona prezentować przez cały okres użytkowania, a także przedłuży jej trwałość i zapewni prawidłowe funkcjonowanie. Warto także, przed przystąpieniem do czyszczenia zapoznać się ze wskazówkami producenta na temat tego, jak pielęgnować nasze osłony okienne. Istnieje jednak kilka uniwersalnych rad, o których warto pamiętać podczas czyszczenia rolet materiałowych.

 

 

 

Rolety materiałowe — czym czyścić?

 

Najważniejsza w utrzymywaniu rolet materiałowych w czystości jest regularność. Systematyczne usuwanie kurzu zapobiegnie jego wnikaniu w tkaninę i o ile roleta nie zostanie zaplamiona, wystarczy, by nasze rolety przez długi czas wyglądały nienagannie. Wystarczy więc regularnie przecierać suchą lub delikatnie wilgotną szmatką mechanizm, lub kasetę rolety, a samą tkaninę odkurzać za pomocą odkurzacza ustawionego na najmniejszą siłę ssania ze specjalną końcówką w kształcie szczotki. Sprawdzić może się także klejąca rolka do usuwania sierści z ubrań.

 

Jeżeli roleta jest bardziej zabrudzona lub poplamiona, będziemy musieli sięgnąć po wilgotną gąbkę lub szmatkę z delikatnym detergentem. Sprawdzi się tu delikatne mydło lub płyn do mycia naczyń. Pamiętajmy jednak, by nie pocierać rolety zbyt mocno, ani nie używać zbyt silnych środków, by nie spowodować zacieków i odbarwień na materiale. Następnie czystą gąbką usuwamy z materiału resztki detergentów. Po wyczyszczeniu zabrudzenia pozostawiamy materiał rozwinięty do całkowitego wyschnięcia. Rolet materiałowych nie wolno prać w pralce ani prasować! Przy bardzo niewielkich zabrudzeniach może sprawdzić się także gumka do ścierania.

 

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

 

Do czyszczenia rolet dobrze sprawdzi się ściereczka z mikrofibry, którą możemy stosować na sucho lub na mokro. Warto także przed zastosowaniem detergentu sprawdzić na materiale w niewidocznym miejscu, czy nie odbarwi on tkaniny. Rolety najwygodniej czyści się w słoneczny dzień, ponieważ właśnie wtedy najlepiej widać wszystkie plamki i zabrudzenia.

 

Czyszczenie rolety musi być bardzo delikatne, ponieważ większość tkanin, z których wykonane są osłony okienne tego typu, pokryte jest specjalną apreturą, która zabezpiecza materiał przed brudzeniem, płowieniem, wilgocią, a także pomaga rolecie trzymać kształt i zapobiega deformowaniu.