Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Czyszczenie rolet plisowanych

Posted by Patryk 20/11/2022 0 Comment(s)

Rolety plisowane są niezwykle funkcjonalną osłoną. Dzięki nietypowej budowie są praktyczne w użytkowaniu. Nie tylko zapewniają ochronę przed światłem z zewnątrz, ale także mogą sprawić, że wnętrze będzie niezwykle ożywione i nabierze bardziej przytulnego charakteru. Plisy cechują się specyficznym składaniem i rozkładaniem. Ich materiał nie chowa się pod rolką, tylko za pomocą żyłek zwija się w harmonijkę. Powoduje to, że często zbiera się tam kurz. Przez to mogą się pojawić obawy, że tego typu rolety będą trudne w utrzymaniu czystości. W końcu nikt nie lubi spędzać czasu w pomieszczeniu, w którym czuć kurz. Jednak nic bardziej mylnego. Usunięcie kurzu i innych zanieczyszczeń będzie niezwykle proste i szybkie. Do czyszczenia rolet plisowanych wystarczy tylko kilka podstawowych narzędzi. Parę praktycznych wskazówek pomoże Ci w utrzymaniu ich w czystości, bez obawy, że zostaną one uszkodzone. Warto pamiętać o regularnej pielęgnacji. Jest to niezwykle istotne, gdyż czyszczenie ich na bieżąco zdecydowanie ułatwia pracę i jednocześnie sprawia, że same rolety będą cieszyć oko. W niniejszym artykule podpowiemy, jak odpowiednio wyczyścić rolety.

 

Co należy przygotować do czyszczenia rolet plisowanych?

Podczas czyszczenia tego typu rolet harmonijkowych bardzo dobrze sprawdzą się podstawowe akcesoria, które z pewnością znajdują się w każdym domu. Do sprzątania możesz wykorzystać między innymi ściereczkę z mikrofibry, która jest wyjątkowo delikatna, szczotkę z miękkim włosiem, miotełkę antystatyczną do ścierania kurzu, która może być wykonana z piórek lub frędzli, czy też mały odkurzacz ręczny, który ma specjalną nakładkę do czyszczenia delikatnych materiałów. Takie akcesoria posłużą do wstępnego oczyszczenia rolet plisowanych.

Rolety plisowane najwygodniej czyści się po zdjęciu ich z okna. Podczas demontażu należy postępować z nimi bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić ani nie odkształcić materiału. Można go dokładnie rozłożyć, dlatego najlepiej zrobić to, gdy roleta będzie ułożona na płasko na podłodze. Można ją też prać ręcznie. Wówczas musisz przygotować delikatny detergent, najlepiej szare mydło lub proszek do prania, którego używasz na co dzień, miskę do prania i delikatną ściereczkę lub gąbeczkę. Sam proces czyszczenia rolet plisowanych w dużej mierze będzie zależeć od materiału, z jakiego zostały one wykonane. Zaleca się jednak, aby prać je w wodzie o temperaturze około 30°C.

 

Jak wyczyścić rolety plisowane?

Czyszczenie rolet plisowanych powinno odbyć się dwuetapowo.

Etap pierwszy

Na początek należy dokładnie zetrzeć kurz, szczególnie w zagłębieniach. Poza kurzem mogły osadzić się tam inne pyłki lub listki, które przyniósł wiatr z zewnątrz. W tym celu można użyć delikatnej ściereczki z mikrofibry lub specjalnej szczotki do zbierania kurzu. Jedyny minus tego rozwiązania polega na tym, że często nie jest się w stanie dokładnie usunąć całego kurzu. Jeśli posiadasz mały odkurzacz ręczny i specjalne nakładki do czyszczenia delikatnych powierzchni, to bez obaw możesz go użyć do czyszczenia takich rolet. Tkaninę powinno się przecierać w poprzek, wzdłuż zagięć, pamiętając o tym, aby nie dociskać jej zbyt mocno. Zbyt intensywny nacisk może odkształcić materiał lub go rozerwać. Taki zabieg należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, żeby zapobiegać nagromadzeniu się zbyt dużej ilości pyłów. Podczas lata, gdy okna są otwarte przez prawie cały czas, a na zewnątrz w suchym powietrzu unosi się wiele zanieczyszczeń, warto przecierać rolety plisowane częściej.

Etap drugi

Raz na pół roku lub częściej rolety plisowane trzeba wyprać. Przed tym zabiegiem musisz się upewnić, że roleta wykonana jest z materiału, który może mieć kontakt z wodą. Najczęściej są one wyprodukowane z poliestru, więc bez problemu mogą zostać zamoczone. Jeśli roleta posiada widoczne, większe plamy, to można wcześniej spróbować usunąć je za pomocą szarego mydła i delikatnej gąbeczki. Jeśli udało Ci się usunąć mocniejsze zabrudzenia, to można przystąpić do kolejnego etapu, czyli oczyszczenia w wodzie całej rolety. Pamiętaj, że roleta się rozkłada, dlatego wcześniej należy zdemontować jej elementy. Można namoczyć w ciepłej wodzie całą osłonę. W tym przypadku należy nalać wodę do miski lub wanny i dodać delikatny detergent. Na rynku istnieją specjalne środki do czyszczenia tego typu materiałów, dlatego warto się w nie zaopatrzyć. Możesz też użyć odrobiny płynu do płukania. Roletę plisowaną należy delikatnie przemywać wzdłuż zagnieceń. Ważne jest to, aby absolutnie nie ugniatać rolety w rękach, ponieważ w ten sposób można ją zniszczyć. Cały proces jej prania powinien przebiegać bardzo delikatnie, a sam materiał nie powinien mieć kontaktu z wodą zbyt długo, nie dłużej niż przez 5 minut. Po zakończeniu prania można delikatnie spłukać całość chłodną wodą, aby pozbyć się z tkaniny resztek detergentu. Na koniec trzeba delikatnie złożyć roletę i pozwolić jej na lekkie przesuszenie, a następnie można zamontować ją z powrotem na oknie, aby mogła się suszyć. Jeśli plisy zostały wykonane z cienkiego materiału, ich całkowite wysuszenie powinno trwać do 12 godzin, natomiast te grubsze potrzebują około 24 godzin. Suszenie plis w ten sposób pozwoli zachować ich naturalny efekt plisowania. Bardzo ważne jest, aby nie prasować ich żelazkiem.

 

Na co należy uważać podczas czyszczenia rolet plisowanych?

Jeśli chcesz, aby Twoje rolety po praniu znów wyglądały jak nowe i w dalszym ciągu bezproblemowo spełniały swoją funkcję, to podczas procesu czyszczenia należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. W trakcie czyszczenia rolet plisowanych należy wykonywać wszelkie czynności bardzo delikatnie i z wyczuciem. Nie można rozprostowywać zagięć materiału. Jeśli zniszczysz strukturę materiału, to niestety zniszczysz całą roletę. Istotne jest też to, aby nie moczyć jej zbyt długo oraz aby jej nie dociskać ani nie przecierać za mocno podczas ścierania kurzu. Rolety plisowane mają często impregnowany materiał, który sprawia, że są one bardziej wytrzymałe. Warto się upewnić, czy roleta została odpowiednio pokryta specjalną warstwą. Nie należy także używać zbyt mocnych środków czyszczących. Jeśli roleta posiada widoczne zabrudzenia, które trudno schodzą, to nie mocz całej rolety, tylko to zabrudzone miejsce. Również samo suszenie rolety plisowanej jest niezwykle istotne. Absolutnie nie można ciągnąć jej w dół, a podczas jej zawieszenia na okno postaraj się nie zaplątać w nią żyłek montażowych. Jeśli zastosujesz się do wszystkich wymienionych wskazówek, bez obaw przywrócisz dawne życie swoim osłonom okiennym. Czyszczenie rolet plisowanych pozwala zachować je w doskonałej kondycji. Zadbaj więc o to, aby rolety wyglądały zawsze czysto i schludnie.

Warto pamiętać, że rolety plisowane pełnią nie tylko funkcję ochronną, ale także dekoracyjną. Ich dobry wygląd podkreśla wyjątkowy styl i charakter danego wnętrza, dlatego powinny być one zawsze czyste. Rolety plisowane poddawane regularnej pielęgnacji zdecydowanie posłużą Ci na dłużej i będą prezentowały się elegancko w każdym pomieszczeniu.

Cotygodniowe odkurzanie rolet

Jeśli planujesz generalne porządki w swoim domu lub mieszkaniu, podczas mycia okien warto także pamiętać o wyczyszczeniu rolet. Należy jednak zrobić to w sposób prawidłowy, aby nie uszkodzić samej rolety. O tym, jak wyczyścić rolety plisowane, przeczytasz w poniższym artykule. Podczas sobotnich porządków, które wykonujesz co tydzień, polecamy także poświęcić chwilę roletom, aby usunąć z nich nagromadzony kurz z całego tygodnia. Możesz to zrobić przy pomocy miękkiej szczoteczki nałożonej na odkurzacz lub specjalnej miotełki do kurzu. Pamiętaj, aby dokładnie oczyścić listwy rolet plisowanych oraz sam materiał, a szczególnie jego zgięcia, gdzie może się zbierać kurz. Warto pamiętać o ich regularnym odkurzaniu, dzięki czemu zachowają swoją jakość na dłużej. 

Co zrobić w przypadku zabrudzenia rolet?

Czyszczenie rolet plisowanych w przypadku ich zabrudzenia wymaga nieco więcej wysiłku. W zależności od rodzaju zabrudzenia konieczne będzie użycie niewielkiej ilości detergentu i wody. Przykładowo jeśli korzystasz z rolet plisowanych w kuchni, może zdarzyć się tak, że na materiale pojawią się tłuste plamy od smażenia. Jak wyczyścić rolety plisowane i usunąć z nich tłuste plamy?  W tej sytuacji warto przygotować w miseczce mieszankę ciepłej wody i kilku kropel płynu do mycia naczyń oraz mokrą gąbeczkę. Zamocz ją w mieszance i lekko pocieraj materiał rolety, aby usunąć tłuste plamy. Następnie możesz delikatnie oczyścić materiał z detergentu wilgotną ściereczką. Podobnie postępuje się w przypadku zachlapania rolety woskiem – najpierw należy lekko zdrapać zaschnięty wosk, a następnie usunąć tłuste plamy, które pozostawił na materiale. W ekstremalnych przypadkach możesz odpiąć materiał rolety i delikatnie oczyścić ją w wannie lub pod prysznicem pod bieżącą wodą, jednak nie używaj do tego zbyt gorącej wody, aby nie rozprostować materiału. Pamiętaj także o prawidłowym suszeniu rolety, najlepiej na płasko. Niech ta metoda będzie jednak ostatecznością, jedynie w przypadku naprawdę trudnych do usunięcia zabrudzeń. 

Jak NIE czyścić rolet plisowanych?

Wielu osobom mogłoby się wydawać, że najskuteczniej wyczyścimy roletę plisowaną poprzez zdjęcie materiału i wypranie go w pralce. Niestety, ale taki zabieg sprawi, że rolety nie będą się nadawać do dalszego użytkowania. Rolety plisowane składają się z harmonijkowego materiału, który po wypraniu w wysokiej temperaturze po prostu się rozprostuje i wygniecie. Z tego względu nie powinno się także prasować rolet plisowanych, aby wciąż mogły się składać i rozkładać na oknie. Przy prawidłowym czyszczeniu rolety plisowanych zgodnie z powyższym opisem nie powinno się używać silnych detergentów, które mogłyby odbarwiać tkaninę i tworzyć nieestetyczne zacieki. Gwarantujemy, że płyn do mycia naczyń lub mydło, a nawet jedynie wilgotna ściereczka w zupełności wystarczy, by oczyścić rolety z niewielkich zabrudzeń i kurzu. 

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże (przekraczające wymiary 80 cm x 130 cm) trudno zabezpieczyć przed ..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!