Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Jak czyścić rolety dzień-noc?

Posted by Klaudia 16/03/2018 0 Comment(s)

Choć jeszcze do niedawna w wielu domach królowały ozdobne firany i ciężkie zasłony, dziś coraz chętniej zamieniamy je na dużo bardziej funkcjonalne i wyglądające nowocześnie rolety. Szczególnie popularny jest jeden konkretny rodzaj tych osłon okiennych – mowa oczywiście o roletach dzień-noc. Jak je czyścić, by mogły służyć nam w idealnym stanie i jak najdłużej zachowały idealny wygląd?

 

 

Przede wszystkim regularne czyszczenie

 

O tym, dlaczego warto zdecydować się na rolety typu dzień-noc mówiliśmy już wielokrotnie, poświęciliśmy im także jeden z naszych poprzednich wpisów, który znaleźć możecie tutaj. Składają się one z dwóch rodzajów materiału. Takie rolety dają nam bardzo dobrą kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia, a także doskonale osłaniają okna wieczorami.

 

Jednak, by mogły służyć nam jak najdłużej, musimy zadbać o to, by były regularnie czyszczone. To właśnie systematyczność jest tutaj najważniejsza – nie pozwólmy, by na materiale i mechanizmie rolety odkładał się kurz, bo z czasem może być on trudny, a nawet niemożliwy do usunięcia. Dlatego warto zadbać, by nasze osłony okienne były regularnie odkurzane.

 

 

 

Sięgnij po odkurzacz

 

Rolety dzień-noc uszyte są z delikatnych materiałów, które zostały zaimpregnowane, dlatego musimy czyścić je bardzo ostrożnie. Na pewno nie należy prać ich w pralce, ponieważ może to doprowadzić do całkowitego zniszczenia osłon.

 

Do regularnego usuwania kurzu z tego typu rolet wewnętrznych najlepiej sprawdzi się więc odkurzacz ze specjalna szczotkową końcówką. Pomoże ona dokładnie i delikatnie zebrać z materiału gromadzący się na nim kurz, przy okazji na pewno go nie uszkodzi.

 

Odkurzaczem możemy także wyczyścić kasetę rolety (jeśli właśnie na taki model się zdecydowaliśmy). Pomoże on usunąć kurz ze wszystkich szczelin mechanizmu.

 

Pamiętajmy także, by przed czyszczeniem upewnić się, że moc odkurzacza ustawiona jest na minimum.

 

 

 

 

Gdy odkurzacz nie wystarcza

 

Może się jednak oczywiście zdarzyć, że samo odkurzanie specjalną końcówką nie wystarczy, by usunąć z rolet wszystkie zabrudzenia. Wówczas możemy sięgnąć po ściereczkę, którą można spróbować usunąć trudne zabrudzenia. Pamiętajmy, że powinna być ona lekko wilgotna, a nie mokra.

 

Do czyszczenia rolet dzień-noc nie należy używać detergentów, dlatego ściereczkę musimy zmoczyć w zwykłej, czystej wodzie. Wszelkie detergenty, płyny, proszki do prania i mydła mogą uszkodzić lub odbarwić delikatny materiał. Rolety zawsze czyścimy bez ściągania ich z okna.

 

Pamiętajmy, że rolety nie nadają się do prania, zarówno w pralce automatycznej, jak i w pralni. Dlatego też w miarę możliwości, starajmy się czyścić ich materiał na sucho, jest to bowiem najbezpieczniejsze rozwiązanie, jeżeli zależy nam, by rolety wewnętrzne tego typu służyły nam w nienaruszonym stanie przez wiele kolejnych lat.