Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Jak naprawić moskitierę?

Posted by Patryk 06/12/2021 0 Comment(s)

W czasie upalnych nocy nie ma niczego przyjemniejszego niż spanie przy otwartym oknie. Jednak w niektórych rejonach również to nie jest takie proste. Ponieważ największą przeszkodą są uporczywe komary, a także pozostałe insekty. Na szczęście rozwiązaniem jest montaż moskitiery na okno. Warto mieć na uwadze, że czasami potrzebna będzie naprawa siatki moskitiery oraz innych elementów.

 

Najczęściej występujące usterki moskitiery

Jak możemy uszkodzić moskitierę?

Po długim sezonie użytkowania moskitiery często przed nadejściem chłodniejszych dni, decydujemy się na zdjęcie osłony chroniącej przed komarami. Właśnie wtedy warto przyjrzeć się moskitierze i ocenić, jakie powstały szkody. Dzięki temu będzie nam łatwiej ocenić, czy moskitiera nadaje się do użytku na kolejny sezon, czy musimy ją zastąpić nowym produktem.

Jeżeli będzie zależeć Ci na jak najdłuższym użytkowaniu z moskitiery, warto zwrócić uwagę, co może doprowadzić do jej uszkodzenia. Wtedy bez problemu wyeliminujemy część niepotrzebnych błędów. Tym samym naprawa moskitier po okresie wakacyjnym nie będzie konieczna. Oczywiście nie jesteśmy w stanie uniknąć wszelkich uszkodzeń. Jednak im będzie ich mniej, tym dłuższą żywotnością wyróżni się nasza moskitiera.

Do najczęstszych przyczyn mających wpływ na zniszczenia osłony przeciw insektom, zalicza się:

  • Nieprawidłowy montaż i demontaż - jeżeli moskitiera jest zakładana oraz zdejmowana niezgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta, to niestety łatwo możemy doprowadzić do różnych uszkodzeń. Najczęściej zbyt gwałtowne ruchy oraz wyrywanie moskitiery, doprowadza do wyłamania uchwytów, a także zniszczeń w ramie.
  • Nieprawidłowe czyszczenie i konserwacja moskitiery - po montażu moskitiery na oknie, bardzo często myjemy i same okna, a przy okazji czyścimy również samą osłonę przed komarami. Jeżeli nie będziemy jej czyścić z odpowiednią delikatnością, to możemy doprowadzić do przerwania siatki. Nie bez znaczenia jest również to, jakie preparaty stosujemy do konserwacji moskitiery. Zbyt silna i agresywna chemia może doprowadzić do odbarwień w obudowie moskitiery.
  • Czynniki pogodowe - pamiętajmy o tym, że mimo wszystko moskitiery są nieustannie narażone na zmieniające się warunki atmosferyczne. Oczywiście producenci dokładają wszelkich starań, aby osłony przeciw komarom były wyprodukowane z jak najlepszej jakości, a także jak najtrwalszych materiałów. Jednak długotrwała ekspozycja na niekorzystne czynniki atmosferyczne doprowadzić może do skruszenia się plastiku lub porwania siatki. Do niekorzystnych warunków zalicza się na pewno porywisty wiatr, jak i również silne promieniowanie słoneczne. Nie powinniśmy również zostawiać moskitiery założonej na oknie na cały sezon zimowy, ponieważ plastikowe elementy pod wpływem ujemnej temperatury mogą bardzo szybko ulec zniszczeniu.
  • Zniszczenia wywołane przez zwierzęta - do kolejnej grupy winowajców, którzy odpowiadają za zniszczenia moskitiery, są nasze domowe zwierzęta, ale nie tylko. Najczęściej za porwaną siatkę odpowiadają domowe koty, które uwielbiają się wspinać po wszystko, co tylko daje taką możliwość. Szkody mogą zostać również wywołane przez ptactwo, które często próbuje dostać się do mieszkania. Wielokrotnie uderzając o moskitierę, powodują dość spore zniszczenia w siatce.
  • Nieprawidłowe przechowywanie moskitiery - jeżeli chcemy uniknąć niepotrzebnej naprawy moskitiery, to koniecznie musimy pamiętać o odpowiednich warunkach stworzonych do jej przechowywania. Przede wszystkim musimy pamiętać o zdejmowaniu osłon z okien przed sezonem zimowym. Najlepiej jest je przechowywać w dedykowanym kartonie w suchym miejscu, w którym nie panują ujemne temperatury. Ponadto przechowywanie moskitiery w miejscu, w którym panuje wilgoć, może doprowadzić do mocnego niszczenia poszczególnych elementów. Dobrze jest również sprawdzić, czy czasem na strychu lub w garażu, gdzie chcemy przechowywać moskitierę, nie będą grasowały gryzonie. Niestety lubią one przegryzać kartony, a po przedostaniu się do opakowania, mogą wywołać kolejne straty w samej osłonie przeciw owadom.

Co w moskitierach psuje się najczęściej?

Przejdźmy teraz do najczęściej występujących usterek w moskitierach. Jak już wcześniej wspomniano, zazwyczaj mamy do czynienia z zerwaną siatką. Mogą to być zarówno mikrourazy, jak i również bardzo duże dziury wywołane uszkodzeniami mechanicznymi. Wiemy już, że najczęściej za uszkodzenia siatki odpowiedzialne są zwierzęta, ale również porywisty wiatr, czy też nasza nieostrożność podczas montażu i demontażu moskitiery.

Kolejnym elementem, który bardzo często ulega uszkodzeniu, jest uchwyt, przy pomocy którego mocujemy moskitierę do okna. Wystarczy, że będziemy zbyt gwałtownie odginać uchwyty podczas zakładania i zdejmowania moskitiery, aby je odkształcić, a nawet całkowicie zerwać. Czasami jednak takie uchwyty kruszeją pod wpływem zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Przeglądając stan moskitiery, zwróć szczególną uwagę również na aluminiową ramkę oraz jej łączniki, najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego. Tutaj może dojść do pęknięć, ukruszenia, a także przebarwień. Jeżeli będziesz nieostrożnie zdejmować moskitierę z okna, to niestety może nawet spaść z dość dużej wysokości. Wtedy też może dojść do dość poważnych uszkodzeń mechanicznych w wymienionych elementach.

Również użycie zbyt silnych i nieodpowiednich detergentów do czyszczenia moskitiery przyczyni się do niepożądanych reakcji. W wyniku nieprawidłowej pielęgnacji zazwyczaj elementy plastikowe zaczynają się nieestetycznie odbarwiać, a także tracić swoje właściwości. Warto mieć na uwadze również to, że silne promieniowanie słoneczne, jak i też gwałtowne zmiany temperatury mogą przyczyniać się do zmiany wyglądu i parametrów fizycznych tworzywa sztucznego.

 

Samodzielna naprawa moskitiery

Naprawa siatki w moskitierze

Wydawać by się mogło, że uszkodzona siatka w moskitierze kwalifikuje ją do wyrzucenia i zastąpienia nową osłoną. Oczywiście na początku należy ocenić, jak duże są uszkodzenia, a także jaki jest ich dokładny charakter. Jednak w przypadku niewielkich dziur, z powodzeniem poradzimy sobie z nimi samodzielnie. Chociaż większe dziury również będziemy w stanie wypełnić, to jednak nie zawsze efekt końcowy będzie dla nas zadowalający.

Przy niewielkich ubytkach w zupełności wystarczy skorzystanie z dedykowanego do tego celu zestawu naprawczego. Specjalne taśmy lub łatki przeznaczone są do uzupełnienia ubytków w moskitierach wykonanych z tworzywa sztucznego. Ich zaletą jest to, że nie musimy ich przyklejać przy pomocy dodatkowych klejów, ponieważ są to taśmy oraz łatki samoprzylepne.

Naprawa pozostałych elementów

W momencie, gdy zauważysz uszkodzenia w innych elementach osłony, to na pewno zastanawiasz się nad tym, jak naprawić moskitierę i czy w ogóle jest to możliwe. Na szczęście nie musisz wymieniać całej rolety, jeżeli zauważysz uszkodzone uchwyty. Takie elementy są bez problemu możliwe do całkowitej wymiany. Podobnie jest w przypadku wsporników, które służą do łączenia siatki z ramą. Po zakupieniu nowych elementów możemy je z powodzeniem wymienić.

Po intensywnym sezonie letnim, a także niewłaściwym użytkowaniu możemy zauważyć, że potrzebna będzie naprawa moskitiery, a dokładniej wymiana całej ramy. Możesz zaplanować zarówno naprawę siatki moskitiery, jak i również zakup nowych profili. Wbrew pozorom nie poniesiesz z tego tytułu dużego kosztu, a będziesz mógł na nowy sezon zamontować moskitiery wyglądające jak nowe.

Jak prawidłowo dbać o moskitierę?

Wiedząc już, jak naprawić moskitiery, dobrze jest sprawdzić, w jaki sposób należy o nią dbać. Odpowiednie czyszczenie, a także przechowywanie stanowczo przedłuży żywotność moskitierom. Warto w czasie sezonu kilkukrotnie przeczyścić osłony, dzięki czemu nie doprowadzimy do trwałych zabrudzeń. Kurz oraz osiadające pajęczyny wyeliminujesz przy pomocy zwykłej zmiotki.

Przy bardziej gruntownym sprzątaniu z osadów po deszczu, pyłków oraz innych zabrudzeń, ostrożnie zdejmij moskitierę, a następnie przemyj przy pomocy delikatnego detergentu. Ostatecznie możesz spłukać całą moskitierę pod prysznicem lub w wannie. Ważne jest używanie zwykłego płynu do mycia szyb lub szarego mydła. Wtedy unikniemy przebarwień, które mogłyby powstać w wyniku użycia zbyt silnych detergentów.

 

Co powoduje uszkodzenie moskitiery i czy da się tego uniknąć?

Moskitiera skutecznie chroni wnętrze mieszkania lub domu przed obecnością owadów czy innych insektów, które zdecydowanie nie są mile widziane w pomieszczeniu. Niestety moskitiera, jak każdy inny przedmiot, może czasami ulec uszkodzeniu. Na szczęście zazwyczaj można w prosty sposób usunąć usterkę. 
Moskitiery można uszkodzić już podczas jej nieumiejętnego montażu. Użycie  zbyt dużej siły lub niepoprawne przykręcenie uchwytów może spowodować pęknięcie ramki. Warto zatem zachować ostrożność podczas montażu i dokładnie przeczytać instrukcję. Gwarantujemy, że po zapoznaniu się z nią instalacja moskitier będzie bardzo prosta i szybka. Sam montaż nie wymaga dużych umiejętności lub specjalnych narzędzi.

Moskitiera może także ulec uszkodzeniu przez zwierzęta domowe – ostre pazurki kota mogą przeciąć siatkę, przez co insekty będą miały dostęp do wnętrza pomieszczenia. Moskitiera może zostać także uszkodzona przez przypadkowo przelatujące ptaki. 

Innym czynnikiem, który może uszkodzić moskitierę, jest silny, porywisty wiatr lub gradobicie. Niestety często trudno temu zapobiec, jednak wytrzymałe moskitiery powinny to przetrwać. 

Naprawa moskitier 

Większości usterek moskitier zazwyczaj można w prosty sposób usunąć. Najczęściej konieczna jest naprawa moskitier, których materiał został przerwany. W tym przypadku mamy kilka możliwości, w zależności od wielkości uszkodzenia. Jeśli siatka jest tylko lekko przecięta w linii prostej, możemy spróbować zakleić ją klejem molekularnym. W niektórych sklepach budowlanych lub sklepach online dostępne są również specjalne taśmy-siatki, którymi można zakleić rozcięcie. Taka naprawa z pewnością będzie widoczna, jednak moskitiera wciąż będzie spełniać swoją funkcję, tj. zabezpieczać pomieszczenie przed insektami, jednocześnie przepuszczając światło i powietrze. Jak naprawić moskitierę, jeśli dziura jest nieco większa? Niestety w tym przypadku konieczna będzie wymiana całej siatki. Warto jednak pamiętać, aby dobrze ją naciągnąć i zabezpieczyć. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy podołamy temu zadaniu, warto jest je powierzyć specjaliście.

 

Naprawa siatki moskitiery to nie jedyny problem, z jakim możemy się spotkać. Czasami uszkodzenia dotyczą samej ramki lub uchwytów. W tym przypadku sklejanie ich nie ma sensu i najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana uszkodzonych elementów. 

Kiedy naprawa moskitier nie ma sensu?

Niestety naprawa moskitier nie zawsze ma sens – czasami uszkodzenia są na tyle duże, że wymiana poszczególnych części jest po prostu nieopłacalna. Moskitierę z pewnością warto wymienić na nową, jeśli uszkodzeniu uległa zarówno ramka, jak i siatka. Jeśli jesteśmy w trakcie przeprowadzki, może zdarzyć się tak, że moskitiera nie będzie pasować do okien w nowym mieszkaniu – w tym przypadku nie warto dopasowywać jej na siłę do nowego okna, bo może się po prostu okazać nieskuteczna i konieczny będzie zakup nowego egzemplarza. Niemniej jednak przy prawidłowym użytkowaniu moskitiery w tym samym oknie, może ona służyć przez wiele lat.

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże (przekraczające wymiary 80 cm x 130 cm) trudno zabezpieczyć przed ..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.