Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Jak odpowiednio mierzyć okno pod plisy okienne?

Posted by Patryk 22/10/2021 0 Comment(s)

 

Rolety okienne to alternatywa dla tradycyjnych zasłon i firan często stosowana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach. Można je dopasować do swoich potrzeb i upodobań estetycznych. Rolety okienne mogą być ekranowe, rzymskie, plisowane, w opcji dzień noc, a także austriackie. Plisy to uniwersalny model najczęściej stosowany na oknach ściennych oraz dachowych. Sama roleta ma kształt harmonijki i na całej długości jest rozwijana równolegle. Plisy dostępne są w dwóch wariantach – wolnowiszącym i w kasecie. Dodatkową ich zaletą jest opcja dwufunkcyjna, która umożliwia zwijanie do góry i do dołu. Zwiększa to ich funkcjonalność, dzięki czemu będziesz mógł stosować je zgodnie z aktualnymi potrzebami. Rolety plisowane można z łatwością dostosować do okien w różnych kształtach. Jak zmierzyć okno pod plisy? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się, jak odpowiednio to zrobić.

 

 

Zalety plis okiennych

 

Rolety plisowane są nowoczesne i niezwykle funkcjonalne. Plisy wykonane z tkanin w postaci harmonijki z łatwością się zsuwają, zasłaniając lub odsłaniając okno, zgodnie z potrzebami użytkowników. Chętnie są wybierane przez osoby mieszkające na niższych piętrach, gdyż umożliwiają zasłonięcie dolnej części okna, dzięki czemu mogą uzyskać nieco więcej prywatności, przy jednoczesnym wpuszczeniu promieni słonecznych do wewnątrz. Plisy nadają się zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i urządzonych w stylu retro, minimalistycznym czy skandynawskim. Użyte do ich produkcji materiały sprawiają, że można je bezpiecznie zamontować w kuchni czy łazience. Dodatkowymi zaletami tego modelu są prosty montaż oraz demontaż, wysoka jakość wykonania plis, aspekty użytkowe, a także duży wybór kolorystyczny. To wszystko sprawia, że rolety plisowane są jednymi z najpopularniejszych osłon okiennych.

 

 

Rodzaje plis okiennych

 

Aby zapewnić sobie prywatność i odpowiednie zaciemnienie w domu czy mieszkaniu, warto zainstalować rolety plisowane. Mają one drobną i lekką konstrukcję oraz umożliwiają wielość zastosowań. Ponadto rolety te można zamontować niemal we wszystkich oknach, bez względu na to, czy są one w standardowym kształcie, czy w bardziej niekonwencjonalnym. Szeroki asortyment kolorystyczny rolet plisowanych oraz rozwiązania z systemem dzień i noc zwiększają ich funkcjonalność i efekt wizualny. System dzień noc polega na tym, że na jednej prowadnicy okiennej można zastosować dwa rodzaje plis – jedną przepuszczającą, a drugą nieprzepuszczającą światła. Poza tym plisy można podzielić na modele standardowe do okien pionowych, rolety plisowane do okien dachowych, które wyróżniają się specyficzną konstrukcją, oraz przeznaczone do okien dachowych w prowadnicach, a także plisy do ogrodów zimowych czy okien nietypowych. Plisy produkowane pod wymiar będą najlepiej pasowały do przeznaczonego dla nich miejsca.

 

 

Plisy okienne do kuchni

 

Z uwagi na to, że kuchnia jest pomieszczeniem dość specyficznym, w którym panuje duża wilgoć, wysokie temperatury, a także zapachy przygotowywanych posiłków, warto zastanowić się nad tym, czy plisy okienne w kuchni to dobry pomysł. Na pewno będą skutecznie chronić przed słońcem, zmniejszając temperaturę w pomieszczeniu, co jest niezwykle komfortowe w trakcie przygotowywania posiłków. Zapewniają one również prywatność. Można zasłonić jedynie dół okna, chroniąc się przed wścibskim okiem przechodniów. Natomiast odsłonięta góra będzie z powodzeniem wpuszczać promienie słoneczne. Mechanizm plis okiennych doskonale sprawdzi się pod tym kątem w kuchni. Budowa tego rodzaju rolet sprawia, że przylegają one bardzo blisko do szyby. W trakcie gotowania wytwarza się wiele pary osadzającej się na oknach, przez co plisa może ją wchłaniać i ulegać zniszczeniu. Warto dodać także, że ze względu na duże ryzyko powstawania różnego rodzaju zabrudzeń na roletach plisowanych oraz wnikania intensywnych zapachów w tkaninę mogą nie nadawać się do kuchni. Tak, jest to pewnego rodzaju problem, zwłaszcza że plis nie powinno się zbyt często prać. Aby zapobiec tym problemom i jednocześnie wykorzystać plisy w kuchni, warto wybrać modele wykonane z materiałów odpornych na wodę i zabrudzenia. Wtedy będą się pięknie prezentować przez długi czas i jednocześnie będą niezwykle użyteczne.

 

 

A jakie plisy sprawdzą się w łazience?

 

Łazienka to pomieszczenie bardzo zbliżone pod kątem warunków w nim panujących do kuchni. Duża wilgotność może sprawiać, że materiał będzie narażony na pleśń i zabrudzenia. Aby temu zapobiegać, najlepiej zainwestować w odpowiednio zaimpregnowane tkaniny. Materiał złożony w harmonijkę, przypięty do dwóch ruchomych profili umożliwia zwijanie od dołu i do góry, dzięki czemu w łazience plisy sprawdzą się wprost idealnie. Nie blokują one całkowicie dostępu światła, co sprawi, że w łazience będzie widno. Jednocześnie gwarantują konieczną prywatność. Plisy w łazience muszą być dostosowane do specyficznych warunków, aby zagwarantowały długotrwały komfort użytkowania.

 

 

Montaż plis okiennych

 

Bezinwazyjny montaż to bez wątpienia najlepsze rozwiązanie dla wszystkich osób ceniących komfort. W dowolnym momencie można je zdjąć i wyprać albo zmienić na nowe. Jest to niezwykle przydatne nie tylko w trakcie remontu, ale także podczas codziennego użytkowania. W niektórych przypadkach plisy mogą być montowane w sposób inwazyjny, czyli ingerujący w strukturę okna. To rozwiązanie jest chętnie wybierane przez osoby, które są zdecydowane na tego typu rolety i są pewne jakości wykorzystanych do ich produkcji materiałów. Montaż można wykonać samodzielnie albo z pomocą profesjonalistów. Wszystko zależy od Twoich umiejętności, ilości czasu i sprawności manualnej.

 

 

Jak zmierzyć okno pod plisy?

 

Istnieją dwa sposoby montowania rolet plisowanych, mianowicie mogą być one montowane pomiędzy listwami przyszybowymi lub na ramie okna. Jak mierzyć plisy okienne? W pierwszym wypadku najważniejsze jest zmierzenie wysokości samej szyby wraz z uszczelkami. W drugim przypadku należy zmierzyć wysokość całej ramy okna. Rolety plisowane na okna muszą być dobrze do niego dopasowane, dlatego tak bardzo ważne jest odpowiednie zmierzenie okna. Jeśli nie chcesz tego zrobić samodzielnie, możesz skorzystać z usług firm zajmujących się sprzedażą rolet. Wtedy to fachowcy przyjadą do Ciebie, wezmą pomiar i przygotują plisy idealnie dopasowane do wnętrza. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielny pomiar plis, to musisz wiedzieć, jak się do tego zabrać, aby dostosować produkt do okna i swoich potrzeb. Zacznij od przygotowania, czyli wybrania odpowiednich narzędzi. Aby dobrze zmierzyć okno pod rolety plisowane, najlepiej jest użyć metalowej, rozwijanej miarki. Inne rozwiązania takie jak centymetr krawiecki czy linijka mogą dać niewiarygodne odczyty, co zwiększy ryzyko wystąpienia błędu. Aby mieć 100% pewności, że pobrane pomiary są właściwe, najlepiej czynność powtórzyć, wtedy unikniesz rozbieżności. Jeśli plisa ma być zamontowana w ramie okiennej, czyli w najpopularniejszy sposób montażu, to wykonanie pomiarów nie powinno nastręczyć zbyt wielu kłopotów. Potrzebny jest pomiar szerokości i wysokości szyby. Aby ustalić, jaką szerokość powinna mieć plisa, należy zmierzyć szerokość szyby danego okna. Powinna zachodzić nieco na ramę, więc do pomiaru należy dodać po około 2 centymetry z każdej strony. Pomiar wysokości obejmuje maksymalną wysokość całego skrzydła okna, do tego pomiaru trzeba dodać około 2 centymetry zapasu. Wymiary szyby należy mierzyć zawsze razem z uszczelkami i bez nich, podając producentowi obie wartości. To właśnie dzięki temu zyskujesz pewność, że zamówione rolety plisowane będą idealnie pasować. Możesz także zmierzyć szerokość i wysokość ramy okiennej. Te wartości mogą być przydatne, gdyż podczas wykonywania ich pomiarów można odkryć wcześniej popełnione błędy. Dobrą metodą jest również wykonanie zdjęcia okna, co ułatwi producentowi dopasowanie plis do konkretnego modelu.

 

Rolety plisy, czyli…

Rolety na wymiar mają wiele zalet, a jedną z nich jest to, że będą one idealnie dopasowane do okna. Jednak żeby tak było, konieczne jest prawidłowe dokonanie pomiarów okna. Jak zmierzyć okno pod plisy? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. 
Rolety plisowane nieco różnią się od tych standardowych, materiałowych. Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, rolety plisy składają się z harmonijkowej tkaniny, która umieszczona jest pomiędzy dwoma szynami. Takie rolety w bardzo prosty sposób się składa i rozkłada, dzięki specjalnemu mechanizmowi. Możesz nimi zasłonić całe okno lub jedynie jego część, w zależności od Twoich potrzeb. Dzięki temu można swobodnie dozować ilość światła w pomieszczeniu, co jest ich niewątpliwą zaletą. Tak jak już wspominaliśmy, kluczowe jest zamówienie rolety idealnie dopasowanej do okna. Jak zatem mierzyć okno, na którym zawisną plisy? Wyjaśniamy poniżej. 

Jak mierzyć okno pod plisy okienne?

Jak zmierzyć okno pod plisy okienne? Pierwszym krokiem jest zmierzenie samej szyby. Przyłóż zatem początek miarki do uszczelki, która znajduje się między szybą a ramą okna. Miarkę przyłóż idealnie pod kątem prostym do przeciwległej uszczelki, mierząc szerokość szyby. Czynność tę powtarzamy między górną a dolną uszczelką, aby zmierzyć długość szyby. Do wymiarów zaliczamy także szerokość uszczelki. Do zamówienia rolet plisowanych potrzebne są tylko te dwa wymiary. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, przygotowaliśmy krótki filmik instruktażowy. 

Po podaniu wymiarów będziesz miał możliwość wyboru tkaniny rolety oraz koloru mechanizmu i sposobu montażu rolety. Dzięki temu będzie ona w 100% spełniać Twoje oczekiwania. 

 

Błędny pomiar okna – skutki

Rolety plisy są także dobrym wyborem na okna o nieregularnych kształtach. Tutaj jednak zasady mierzenia okien mogą wyglądać nieco inaczej. W takiej sytuacji warto zatem skontaktować się z producentem rolet, aby uzgodnić, jak zmierzyć dane okno i jak wyglądałaby realizacja takiego zamówienia. Najczęściej są to półokrągłe okna, które możemy spotkać na poddaszach domów jednorodzinnych. Podczas mierzenia okna warto poświęcić temu szczególną uwagę, aby dokonać prawidłowego zamówienia. Źle zmierzone okna będą przyczyną źle wyprodukowanej rolety, czego niestety nie da się poprawić i konieczne będzie dokonanie nowego zamówienia. Za mała roleta nie będzie dokładnie osłaniać okna, przez co będzie się mijać z celem. Z kolei za duże plisy będą się marszczyć, a ich użytkowanie będzie znacznie utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe. Warto zatem dla pewności poprosić dwie osoby o zmierzenie okna, co znacznie zmniejszy ryzyko tzw. “wpadki”. Zamówienie rolet plisowanych to inwestycja na wiele lat, dlatego warto dokonać precyzyjnych pomiarów. Jeśli zamawiasz plisy na różne okna, każde z nich musisz zmierzyć oddzielnie. 

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże (przekraczające wymiary 80 cm x 130 cm) trudno zabezpieczyć przed ..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM