Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Jak prać plisy okienne tak, aby ich nie zniszczyć?

Posted by Patryk 20/10/2021 0 Comment(s)

Plisy okienne coraz częściej goszczą w domach i mieszkaniach. Z powodzeniem zastępują tradycyjne firany i zasłony lub stanowią dodatek do nich. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż są praktyczne, dyskretne i nie ingerują prawie w ogóle w aranżację wnętrza. Wykonane z wytrzymałych materiałów, potrafią cieszyć przez długie lata. Jednakże należy pamiętać o ich właściwej i regularnej pielęgnacji. Samo czyszczenie plis nie jest skomplikowane, ale istnieją czynności kategorycznie zakazane, mogące doprowadzić do ich zniszczenia. Przeczytaj, jak prać plisy okienne.

Rolety plisowane to nowoczesne i modne osłony okienne, które doskonale pasują niemal każdego wnętrza i są odpowiednie do okien o różnych wymiarach, nawet tych niestandardowych. Aby plisy przez długi czas prezentowały się estetycznie, należy o nie prawidłowo dbać. Plisy zbierają kurz, mogą na nich powstać plamy, dlatego wymagają regularnego czyszczenia. Materiały, z których wykonane są plisy nie powinny wchłaniać kurzu tak szybko, jak zasłony i firanki. Regularne czyszczenie chroni rolety przed zaniedbaniem, nie wymaga też dodatkowego nakładu finansowego. Wystarczy je delikatnie przetrzeć ściereczką, a systematyczne czyszczenie sprawia, że rolety będą zachowywać kolor i strukturę przez długi okres.

 

 

Co zrobić jeśli na plisie pojawi się plama?

Plisy okienne wykonane są zazwyczaj z materiału impregnowanego, który z łatwością można czyścić. Jednakże czyszczenie powinno nastąpić natychmiast po pojawieniu się plamy. Czas odgrywa tutaj ogromną rolę. Pozostawienie zabrudzenia chociaż na jeden dzień sprawi, że zaschnięta plama będzie trudna do usunięcia. Im więcej czasu minie, tym może się okazać, że zabieg jej usuwania będzie już niemożliwy w warunkach domowych. Plisy okienne należy zdemontować o prać ręcznie z użyciem delikatnego detergentu, który nie odkształci tkaniny. Rolet nie wolno czyścić szczotką ani zaginać, ponieważ mogą ulec zniszczeniu. Wypraną roletę należy wysuszyć, najlepiej zakładając ją z powrotem na okno. Samo czyszczenie i montaż plisy to zadanie niezwykle proste, które nie sprawi żadnego problemu. W przypadku zaschniętych i trudnych do usunięcia plam, najlepiej skorzystać z firmy, która czyści rolety.

 

Pielęgnacja termoizolacyjnych rolet plisowanych

Plisy, żaluzje i rolety plisowane z powodzeniem wypierają tradycyjne zasłony i firanki. Zapewniają komfort oraz ochronę pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jednakże kiedy pojawia się zabrudzenie lub chęć wyczyszczenia to pojawia się problem. Wystarczy mieć wiedzę o tym, jak to przeprowadzić ten zabieg. Sposób czyszczenia rolet plisowanych termoizolacyjnych w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Przed czyszczeniem należy przede wszystkim sprawdzić, jaki jest to rodzaj zabrudzenia. Poza zwykłą ściereczką warto jest wyposażyć się w odpowiednią szczoteczkę do czyszczenia rolet. Jeśli widać, że z plamą może być problem, to warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy, gdyż nieumiejętne czyszczenie może spowodować zniszczenie plis.

 

Nowoczesne i funkcjonalne rolety plisowane

Rolety termoizolacyjne to rozwiązanie, które jest niezwykle funkcjonalne, a dodatkowo podkreśla nowoczesność wnętrza. Z łatwością można je dopasować do każdego pomieszczenia, salony, kuchni czy sypialni. Plisy są bardzo łatwe w czyszczeniu. W większości przypadków jest to zabieg, który można wykonać samemu, chyba że plamę pozostawimy na materiale przez dłuższy czas. Nawet jeśli, na pierwszy rzut oka, rolety wyglądają na czyste, to warto je raz na jakiś czas zdemontować i usunąć kurz, który na nich osiada. To zdecydowanie przedłuża ich żywotność i wygląd. Przy intensywnym zabrudzeniu, niezbędne może okazać się skorzystanie z pomocy pralni chemicznej.

 

Czego unikać, aby nie zniszczyć plis?

Plisy okienne wyglądają bardzo estetycznie pod jednym warunkiem, a mianowicie, że odpowiednio się o nie dba. Jeśli na plisach nie ma żadnych zabrudzeń, to nie ma konieczności prania. Wystarczy z pomocą odkurzacza i specjalnej końcówki ściągnąć nadmiar kurzu. Czynność tę należy wykonywać w sposób delikatny. Nie wolno prać rolet plisowanych w gorącej wodzie ani używać żelazka. Rolety pokryte impregnatem, przez okres dwóch lat nie powinny być czyszczone, gdyż są już odpowiednio chronione przed osadzaniem się kurzu.

 

W jaki sposób suszyć rolety plisowane?

Po wypraniu i wypłukaniu rolet plisowanych należy je wycisnąć z nadmiaru wody. Trzeba to zrobić dość delikatnie, aby nie uszkodzić tkaniny. Najpierw należy ścisnąć profile aluminiowe. Jeśli plisy są wykonane z nieco grubszej tkaniny, tę czynność trzeba powtórzyć kilka razy.

Rolety plisowane suszymy obowiązkowo na oknie. Po praniu trzeba je najpierw zamontować, zaczynając od górnych uchwytów, zwracajmy uwagę na to, by w trakcie zakładania plis nie zaplątać sznureczków. Po zainstalowaniu rolety należy zostawić na od 12 do 24 godzin do wyschnięcia. Czas suszenia zależy od grubości tkaniny.

Sprawdzony sposób na wypranie plis okiennych

Pranie ręczne tkaniny powinno odbywać się poprzez zanurzenie jej w wodzie. Czynność wykonujemy delikatnie, bez żadnego zgniatania, tarcia czy szorowania szczotką. Używanie szczotki może doprowadzić do zniekształcenia rolety i jej zniszczenia. Gdy już wyczyścimy tkaninę, trzeba ją porządnie spłukać. Najwygodniejszym sposobem jest polewanie jej wodą z obu stron. Przydatna będzie słuchawka prysznicowa. Zwróć uwagę na temperaturę wody, nie może być za gorąca. W taki sposób można prać każdy rodzaj plis, również plisy zaciemniające.

 

Pranie plis okiennych – krok po kroku

 

Plisy okienne pierzemy zawsze ręcznie, w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Do prania z powodzeniem można wykorzystać każdy łagodny detergent, nie warto sięgać po wybielacze i silne środki chemiczne, gdyż mogą one uszkodzić materiał. Dobrze sprawdzi się na przykład środek przeznaczony do tkanin poliestrowych, ale możemy też użyć zwykłego mydła w płynie czy proszku do prania. Najlepszą metodą prania plis jest przygotowanie wody z detergentem w wannie lub dużej misce i zamoczenie w niej materiału na około 15 do 30 minut. Namoczenie pozbawi tkaninę największych zabrudzeń i ułatwi dalsze czyszczenie.

 

W jaki sposób zdejmować rolety plisowane?

Zanim przystąpimy do prania plis, musimy je oczywiście najpierw zdemontować. Na samym początku należy je złożyć, by następnie ostrożnie wypiąć z dolnych zaczepów. Aby to zrobić, należy ścisnąć dwa profile, delikatnie wysunąć mocujący dolny uchwyt ku górze, aż do momentu, kiedy linka przestanie być naprężona.

Analogiczne postępowanie powinno nastąpić w przypadku drugiego dolnego zaczepu mocującego i zaczepów górnych. Cały proces zdejmowania rolet plisowanych wykonujemy jak najostrożniej, szczególnie uważając, aby nie zgubić poszczególnych elementów mechanizmu.

 

Rolety plisowane – co zrobić w przypadku zabrudzenia?

W przypadku uporczywych plam, czyszczenie plis na sucho może nie wystarczyć. Co wtedy zrobić? Można spróbować czyszczenia na mokro, zwłaszcza jeśli dojdzie do nieco poważniejszego poplamienia. Należy jednak zrobić to ręcznie, ponieważ pranie w pralce może uszkodzić tkaninę i spowodować, że rolety nie będą nadawać się do ponownego montażu.

 

Plisy okienne – postaw na regularne czyszczenie

Plisy okienne, tak jak każde inne rolety, mogą być zbierać kurz, dlatego wymagają regularnego czyszczenia. Najlepiej jest to robić raz w tygodniu, podczas odkurzania podłogi i sprzątania mieszkania. Materiał można odkurzyć, przy pomocy miękkiej szczoteczki założonej na odkurzacz. Równie dobrze sprawdzi się też zwykła ściereczka przeznaczona do usuwania kurzu z mebli lub miotełka do kurzu.

W trakcie cotygodniowego czyszczenia plis okiennych powinno się zwłaszcza skupić na oczyszczeniu powierzchni przy dolnych listwach, a także na zagięciach materiału. To są miejsca, w których kurz zbiera się w największym stopniu. Regularne czyszczenie sprawia, plisy długo zachowają swój intensywny kolor i będą nam służyć przez lata. Będą też całkowicie bezpieczne dla osób cierpiących na alergie i uczulenie na kurz i roztocza.

Plisy okienne są często wybierane przez wiele osób. Nie dość, że cieszą się popularnością, to są również bardzo funkcjonalne. Pasują nawet do okien o nietypowych kształtach. Aby plisy okienne  służyły nam jak najdłużej, należy o nie odpowiednio dbać. Jak prać plisy okienne, żeby cały czas wyglądały jak nowe? Mamy kilka porad. Sprawdźmy to!

 

Regularne czyszczenie plis okiennych 

Plisowane rolety tak jak większość zasłon, zbierają kurz. Jednak jeśli chcemy zachować plisy okienne w czystości, należy o nie odpowiednio dbać. W tym celu wystarczy nałożyć miękką końcówkę na odkurzacz i delikatnie je odkurzyć. Plisy można też przetrzeć ściereczką do mebli lub użyć miotełki do kurzu. Najdokładniej należy je wyczyścić w zagięciach materiału oraz na dolnych listwach rolety. To właśnie tam zbiera się najwięcej zanieczyszczeń i brudu. Regularne czyszczenie sprawi, że plisy na długo zachowają swój pierwotny kolor i będą wyglądały jak nowe. 

Co z poważniejszymi plamami?

Rolety plisowane są wykonywane z impregnowanych tkanin, co oznacza, że można je bez problemu prać. Dlatego poważne plamy nie są im straszne. Gdy na plisach pojawią się zabrudzenia, a czyszczenie na sucho jest niewystarczające, należy je zdemontować i wyprać ręcznie.

Pranie plis okiennych 

Wiele osób zastanawia się, jak prać rolety plisy? Takie rolety najlepiej jest wyprać ręcznie w temperaturze ok. 30 stopni C. Do prania należy użyć delikatnego detergentu (sprawdzi się również mydło w płynie). Najwygodniej jest przygotować wodę z płynem w wannie, a następnie zamoczyć tkaninę na 15 min. W ten sposób pozbędziemy się pierwszych zabrudzeń. Kolejnym krokiem jest namaczanie w wodzie i delikatne pranie ręczne. Trzeba pamiętać, że rolet nie wolno zagniatać, trzeć oraz szorować szczotką, ponieważ w taki sposób możemy zniszczyć materiał. Gdy nasza roleta jest już czysta, powinniśmy ją opłukać z obu stron. Wystarczy zrobić to przy pomocy słuchawki prysznicowej, ale bardzo ważne jest, aby temperatura wody nie przekraczała 30 stopni C.

Suszenie plis okiennych

Wypłukaną roletę należy dobrze wycisnąć. Wystarczy ścisnąć dwa profile aluminiowe i wtedy pozbędziemy się nadmiaru wody. W przypadku grubszych tkanin wskazane jest powtórzenie czynności kilka razy. Dzięki takiemu odsączeniu wody, materiał lepiej wyschnie. Rolety plisowane powinniśmy suszyć od 12 do 24 godzin, w zależności od grubości materiału, obowiązkowo rozwieszone na oknie. Uważajmy, aby przy montażu plis nie zaplątać sznureczków. 

 

Na co uważać podczas prania rolet plisowanych?

Czyszcząc plisowane rolety, należy uważać na:

silne detergenty (za silne mogą odbarwić tkaninę),

ugniatanie i szorowanie,

pranie w zbyt wysokiej temperaturze.

 

Nie należy:

myć plis w pralce, 

prasować z użyciem żelazka.

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże (przekraczające wymiary 80 cm x 130 cm) trudno zabezpieczyć przed ..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!