Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Jak prawidłowo założyć moskitierę na okno?

Posted by Patryk 26/10/2021 0 Comment(s)

Kiedy przychodzi wiosna i lato do życia budzą się nie tylko rośliny, ale także owady, które wpadają do mieszkania i przeszkadzają w śnie lub w pracy uporczywym bzyczeniem czy ukąszeniami. Aby temu zapobiec, można wykorzystać różne sposoby. Specjalne preparaty odstraszające owady, lepy czy środki chemiczne to jedno. Drugim rozwiązaniem jest założenie specjalnej siatki w oknach i drzwiach balkonowych, która zapewnia stuprocentową ochronę przed owadami. Moskitiera to gęsto pleciona siatka stanowiąca barierę dla komarów czy much. Już w czasach starożytnych były one wykorzystywane w domach. Obecnie moskitiery wykonane z wytrzymałych materiałów sprawdzają się w każdej sytuacji. Nie muszą być montowane na stałe, co stanowi dodatkową zaletę.

 

Rodzaje moskitier

Moskitiery dostępne na rynku mogą przyjmować różną formę. Mogą być materiałowe, wykonane z włókna szklanego czy PCV. Istnieją także modele, które można swobodnie zakładać i zdejmować, a nad łóżkiem tworzyć swego rodzaju baldachim. Inne są instalowane w oknach czy drzwiach balkonowych. Aby ułatwić korzystanie z balkonu, moskitiery mogą być rolowane, plisowane, przesuwne lub otwierane. Bez względu na to, który model wybierzesz, możesz mieć pewność, że zabezpieczysz dom przed niechcianymi gośćmi, jednocześnie nie utrudniając sobie życia. Siatka o oczkach niewielkich rozmiarów umożliwia swobodny przepływ powietrza i nie przeszkadza w wyglądaniu przez okno. Ponadto moskitiery występują w kolorach, które są niemal niewidoczne dla ludzkiego oka.

Rodzaje siatek przeznaczone do samodzielnego zamontowania lub z pomocą fachowców to między innymi moskitiery harmonijkowe, których elementem jest specjalny stelaż, powodujący, że siatka składa się w harmonijkę, najczęściej w górnej części otworu okiennego. Z kolei moskitiera ramkowa to siatka naciągnięta na ramę, mocowana w oknie za pomocą haków. Moskitiera roletowa działa dokładnie tak samo, jak rolety – chowa się w kasecie nad oknem. Moskitiera magnetyczna lub na rzepy to siatka przymocowana do elementów magnetycznych lub rzepów, umieszczonych na ramie okiennej. To rozwiązanie ułatwia odpinanie czy zdejmowanie jej w dowolnych momentach. Inny podział moskitier bierze pod uwagę miejsce montażu – są to moskitiery na drzwi i na okna.

 

Jak wymierzyć okno pod moskitierę?

Aby moskitiera spełniała swoje zadanie, musi być skrojona na wymiar. Jeśli będzie za mała, to owady mogą wykorzystać wolne przestrzenie i wlatywać do mieszkania. Dokładne i prawidłowe mierzenie miejsca pod moskitierę stanowi więc klucz całej operacji. W przypadku moskitiery chowanej w kasecie czy harmonijkowej najlepiej, jeśli pomiaru dokona profesjonalista, ponieważ nie wystarczy samo zmierzenie otworu okiennego czy drzwiowego. Ważna jest także grubość profilu oraz jego kształt. W przypadku moskitier przyczepianych na rzepy lub magnesy pomiaru można dokonać samodzielnie. Należy zmierzyć szerokość oraz wysokość otworu okiennego i do otrzymanych wyników dodać parę centymetrów zapasu, tak aby siatka wystarczyła do zamocowania na magnesach i rzepach. Jeśli kupisz większą moskitierę, to z łatwością można ją dociąć samemu w domu. Moskitiera ramkowa wymaga wymiarów światła ramy okiennej od wnętrza pomieszczenia, czyli odległości od jednej ramy do drugiej. Potem należy zmierzyć grubość samej ramy wraz z uszczelkami.

 

Przygotowania ułatwiające montaż moskitier

W przypadku montażu moskitiery na rzepy należy dokładnie umyć okna i odtłuścić ościeżnicę, aby siatka trzymała się mocno na całym obwodzie ramy okiennej. Samoprzylepną taśmę rzepową należy zamocować od strony pomieszczenia. Następnie trzeba nałożyć siatkę, lekko ją napinając. Montaż zaczyna się od jednego z górnych narożników. W przypadku nadmiaru siarki można ją odciąć nożyczkami lub nożem do tapet. Dokładne przyciśnięcie taśmy rzepowej na całym obwodzie okna gwarantuje trwałość montażu. Jeśli siatka już jest zamontowana, to nie ma najmniejszego problemu z otwieraniem okna czy jego uchylaniem. Po zakończonym sezonie siatkę można zdjąć. Moskitiery ramkowe są bardzo wygodne i dopasowane do konkretnego okna. Aby je zamówić, należy dokonać odpowiednich pomiarów. Do tego celu potrzebna będzie sztywna metalowa miarka. Centymetr krawiecki czy linijka mogą wskazać błędne wartości. Pomiar należy dokonać na otwartym oknie, mierząc światło ramy, czyli szerokość oraz wysokość okna od uszczelki do uszczelki po stronie zewnętrznej. Tę czynność najlepiej wykonać w trzech miejscach i wybrać najkrótszy pomiar. Po wysłaniu tych pomiarów do producenta otrzymasz idealnie pasującą moskitierę, skrojoną na Twoje potrzeby. Ramka mocowana jest za pomocą zawiasów, połączonych z uchwytami. Całość dokręca się do ościeżnicy śrubami stabilizującym, a na zawiasy nakłada się ramkę i reguluje ją poprzez dokręcanie lub odkręcanie śrub regulacyjnych.

 

Jak zamontować moskitierę?

Moskitiery można montować na dwa sposoby. Jednym z nich jest montaż inwazyjny, który wykorzystuje ramę okienną. W tym wypadku konieczne jest użycie wiertarki i innych narzędzi. Odpowiednie wymierzenie ułatwi sprawę. Do zaznaczania otworów przyda się także poziomica oraz ołówek. Rama przytwierdzona do zawiasów czy wnęki okna jest bardzo stabilna i wytrzymała. Innym sposobem jest montaż bezinwazyjny, który polega na zamontowaniu moskitiery na specjalnych zaczepach. Można ją w każdej chwili założyć lub zdjąć, zgodnie z własnymi potrzebami. Nie ma co ukrywać, moskitiera jest praktycznym udogodnieniem gwarantującym komfort i bezpieczeństwo przed ugryzieniem komarów czy innych insektów. Można ją zakładać wyłącznie na letnie miesiące, a zimą wygodnie zdejmować i chować, co będzie miało wpływ na przedłużenie żywotności siatki.

 

Jak założyć moskitierę na okno – na co zwrócić uwagę, wybierając ten produkt?

Zamawiając moskitierę na okna plastikowe, warto zwrócić uwagę na to, aby kolor ramki był podobny zarówno do moskitiery, jak i do okna. Nie będzie to powodować dysonansu estetycznego, a moskitiera będzie wystarczająco dyskretna. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając moskitierę, to sposób montażu. Wiadomo, że ten inwazyjny jest zdecydowanie bardziej stabilny i wytrzymały, jednakże bezinwazyjny stanowi gwarancję łatwego zdejmowania i zakładania, w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb. Można wybrać model, który spełni wszystkie oczekiwania. Jedno jest pewne, dobrze dopasowane i zamontowane moskitiery całkowicie zabezpieczają wnętrze przed owadami.

 

Dlatego warto zainwestować w moskitierę?

Montowanie moskitier w domach, mieszkaniach i biurach zyskuje coraz więcej zwolenników. Nic w tym dziwnego, tworzą one barierę nie do pokonania przez owady. To jedyna tak skuteczna metoda zapobiegająca wpadaniu do wnętrza much, komarów, os czy ciem. Ponadto moskitiery redukują pyłki dostające się do wewnątrz domu, co ma szczególne znaczenie dla osób cierpiących na alergię. W przeciwieństwie do środków chemicznych moskitiery są ekologiczne i stanowią mechaniczną barierę antykomarową. Są także ekonomiczne, gdyż mogą być wykorzystywane przez wiele lat. Wytrzymałe i mocne moskitiery nie ulegają szkodliwemu działaniu promieni słonecznych czy innych czynników atmosferycznych, a do tego ich montaż jest bardzo prosty i bez problemu można go wykonać samodzielnie. Jeśli chodzi o wady, to nie ma ich zbyt. Wśród nich można wymienić ograniczoną powierzchnię osłaniania niektórych rodzajów moskitier. Montowane na stałe moskitiery siatkowe mogą być problematyczne w utrzymaniu w nienagannej czystości, a także utrudniają dostęp do mieszkania z zewnątrz. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku domów jednorodzinnych. Siatki przeciw owadom brudzą się i co jakiś czas wymagają wyczyszczenia. Można to zrobić za pomocą zwykłej wody z dodatkiem mydła czy specjalnych środków przeznaczonych do tego celu. Podsumowując, moskitiery to idealne rozwiązanie przeciw insektom, które można zamontować na oknach i drzwiach balkonowych wykonanych z PCV, drewna czy aluminium. Jest to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich osób, a zwłaszcza tych, u których występuje odczyn alergiczny po ukąszeniu owadów.

 

Założenie moskitiery a jej rodzaje 

Robi się już coraz cieplej, a to oznacza namnażanie się insektów. Jeśli chcesz się przed nimi uchronić, warto pomyśleć o moskitierze okiennej. Moskitiera zapewni Ci ochronę w dzień np. przed muchami lub osami, za to w nocy przed uciążliwymi komarami. Aby komfort przebywania w pomieszczeniu w letnim okresie był jak najlepszy, ważny jest odpowiedni montaż moskitiery. Jak zamontować moskitierę? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Jak założyć moskitierę? Aby móc poprawnie zamontować moskitierę, przede wszystkim należy zorientować się, jakie są rodzaje moskitier dostępnych na rynku:

Moskitiera okienna ramkowa — ramka, na której jest naciągnięta siatka, jest montowana za pomocą obrotowych haków,

Moskitiera roletowa — chowa się w kasecie nad oknem. Jest to droższe, ale też dyskretniejsze rozwiązanie,

Moskitiera harmonijkowa — jednym z elementów systemu jest specjalny stelaż, dzięki któremu siatka składa się w harmonijkę, najczęściej w górnej części otworu okiennego lub drzwiowego,

Moskitiera magnetyczna lub na rzep — siatka jest tutaj przymocowana za pomocą rzepów lub elementów magnetycznych, dzięki czemu można przypinać moskitierę w dowolnym miejscu.

Jeśli chodzi o montaż, dużo też zależy od miejsca, w którym moskitiera ma się znaleźć. Oprócz standardowych moskitier okiennych znajdziemy również szeroki wybór moskitier na okna tarasowe lub okna dachowe.

 

Od czego zacząć?

Na samym początku bardzo ważne jest, aby wykonać dokładne pomiary miejsca pod siatkę. Pomiary na bardziej skomplikowane moskitiery najlepiej zlecić profesjonaliście, ponieważ nasza pomyłka w pomiarach może sprawić, że zakupiona moskitiera nie będzie nadawała się do zamontowania. 

 

Jak założyć moskitierę na okno — moskitiera na rzep  

Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać jest ta, aby zawsze stosować się do instrukcji samodzielnego zamontowania moskitiery, która jest dołączona przez producenta. Moskitiera na rzep jest bardzo prosta w zamontowaniu. Montaż moskitiery na rzep powinno się przeprowadzić na oczyszczonej i odtłuszczonej powierzchni. Najpierw naklej na ramę okna od strony pomieszczenia odmierzoną taśmę rzepową samoprzylepną. Pamiętaj, aby okleić tak całe okno dookoła. Kolejnym krokiem jest przyłożenie siatki do jednego z górnych rogów okna i równomierne dociskanie do rzepu. Gotowe! Mamy już zamontowaną siatkę na oknie, która ochroni nas przed insektami.

 

Moskitiera ramkowa 

W przypadku moskitiery ramkowej mamy już trochę cięższe zadanie. Po zdjęciu wymiarów naszego okna trzeba przyciąć ramki moskitiery na odpowiednią długość — można to zrobić np. piłką do metalu. W drugiej kolejności należy dociąć naszą siatkę i rozłożyć równo na ramce. Siatkę musimy wcisnąć w gumowe uszczelki ramki. Na ramie okna montujemy zawiasy połączone z uchwytami. Uchwyty zahaczamy o ościeżnicę i dokręcamy śruby stabilizujące, a gotową moskitierę nakładamy na zawiasy. Gdy moskitiera jest już zamontowana, wystarczy ją tylko wyregulować śrubami regulującymi i mamy gotową moskitierę ramkową.

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże (przekraczające wymiary 80 cm x 130 cm) trudno zabezpieczyć przed ..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.