Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Jak zestawiać kolory we wnętrzach?

Posted by Klaudia 05/12/2017 0 Comment(s)

Odpowiedni dobór kolorów we wnętrzu, które urządzamy, ma kluczowe znaczenie dla tego, jak będzie prezentował się efekt. Równie duże znaczenie ma to zarówno w przypadku koloru ścian, mebli, jak i dodatków, w tym również rolet okiennych. Jak dobierać kolory we wnętrzach, by całość wyglądała spójnie i dobrze się prezentowała?

 

 

Osobiste preferencje

 

Nawet we wnętrzu w najmodniejszych kolorach sezonu nie będziemy się czuć dobrze, jeżeli nie będą nam się one po prostu podobać. Dlatego nasz gust kolorystyczny to pierwszy i w zasadzie najważniejszy element, który musimy wziąć pod uwagę. Nie trzeba tu chyba nic więcej wyjaśniać, kolory muszą podobać się przede wszystkim tym, którzy będą mieszkać w ich otoczeniu.

 

Rodzaje zestawień kolorystycznych

 

Podczas wyboru kolorów możemy kierować się kilkoma ogólnie przyjętymi zasadami zestawień barw we wnętrzach. Już wybór odpowiedniego klucza kolorystycznego dla danego pomieszczenia powinien pomóc nam podjąć tę decyzję.

 

Po pierwsze możemy kierować się zasadą dotyczącą barw monochromatycznych. Sprawdzi się ona, jeżeli wnętrze chcemy urządzić w jednym kolorze, jednak z wykorzystaniem różnych jego odcieni, w tej samej temperaturze.

 

 

 

Drugi sposób to połączenia barw na zasadzie barw komplementarnych. Tutaj kierujemy się przede wszystkim kołem barw i z niego wybieramy kolory, które znajdują się po przeciwnych stronach, na przykład żółty i niebieski. Dzięki takiemu zestawieniu kolorów, barwy w pomieszczeniu zyskują na wyrazistości.

 

Pozostając przy kole barw, kolory możemy łączyć także w sposób analogiczny, zestawiając trzy kolory, które w kole znajdują się obok siebie. Pamiętajmy, by nie przesadzać z ilością kolorów – dwa, trzy to idealne proporcje.

 

 

Doświetlenie pomieszczenia

 

Pamiętajmy, że każdy kolor inaczej będzie się prezentował w pomieszczeniu, w zależności od tego, jak będzie ono doświetlone i na którą stronę świata będzie wychodzić. W zależności od pory dnia odcień promieni słonecznych także będzie się różnił.

 

Od wschodu do pomieszczenia będą wpadać promienie jasne i ciepłe, dlatego w takich wnętrzach możemy postawić na barwy w chłodniejszych odcieniach.

 

Od strony północnej światło będzie zdecydowanie bardziej chłodne i będzie go nieco mniej, dlatego ściany i dodatki w ciepłych barwach nadadzą pomieszczeniu przytulności.

 

Pomieszczenia ze strony zachodniej popołudniami będą wypełnione ciepłym, lekko pomarańczowym światłem, dlatego do takich wnętrz będą pasowały barwy neutralne.

 

 

 

 

Trendy to tylko inspiracja

 

Pamiętajmy, by nie kierować się tylko i wyłącznie trendami i tym, co jest modne w danym roku. Zarówno koloru ścian, jak i mebli, rolet i dodatków nie zmieniamy co sezon, dlatego nie urządzajmy całego domu wyłącznie w najbardziej trendowych kolorach, tylko dlatego, że są modne. Jeżeli chcemy, by we wnętrzu było widać, że wiemy, co w jest modne, postawmy na niewielkie dodatki w takich kolorach, które łatwo będziemy mogli wymienić, gdy skończy się sezon.