Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Jakie plisy wybrać do okien łukowych?

Posted by Patryk 14/10/2021 0 Comment(s)

W sezonie letnim panuje szczególna plaga różnych owadów, które za wszelką cenę chcą dostać się do wnętrza domu. Nic dziwnego, że tak wielką popularnością cieszą się moskitiery zapobiegające przedostawaniu się komarów, os czy muszek do środka. Są istnym wybawieniem dla ludzi, jednak przychodzi czas, kiedy nie są już potrzebne domownikom. Takie siatki mocowane są zazwyczaj na dosyć mocne spoiwo, aby zminimalizować ryzyko oderwania podczas użytkowania. Jednakże po zdjęciu siatki z okna okazuje się, że pozostawiła ona dużą warstwę kleju. Siatka na owady zdjęta, ale problem zostaje. Taki klej nie dość, że szpeci okno, to jeszcze sprawia, że każdy, nawet najdrobniejszy brud przyczepia się do niego. Klej zbiera kurz, zanieczyszczenia, jest lepki i brudzi okno. To prawdziwa zmora. Okazuje się, że sam montaż takich siatek jest niezwykle łatwy, ale trudności przychodzą z momentem zdjęcia resztek spoiwa. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak usunąć klej z okna po moskitierze. Podpowiemy kilka skutecznych metod na jak najszybsze pozbycie się resztek z ramy okiennej.

 

W jaki sposób pozbyć się kleju po siatce na owady? Domowe metody

Usuwanie pozostałości spoiwa po kleju najlepiej zacząć od najmniej inwazyjnych metod. Warto sprawdzić, czy nie wystarczy ciepła woda z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Taki roztwór doskonale radzi sobie z tłustymi plamami, więc może i w tym przypadku uda się pozbyć niechcianego zanieczyszczenia. Najlepiej w małej miseczce przygotować roztwór, a do samego czyszczenia użyć delikatnej ściereczki wykonanej z mikrofibry. Ważne, aby nie stosować ściereczek o szorstkim wykończeniu, które mogą porysować całą ramę okna. Jest to jedna z delikatniejszych metod ściągania resztek kleju, dlatego efekt niestety nie zawsze będzie zadowalający. Nie zrażaj się jednak, jeśli przemycie ramy okna gorącą wodą z płynem do mycia naczyń nic nie pomoże. To dopiero pierwszy sposób na usunięcie kleju, a w zanadrzu mamy jeszcze kilka przetestowanych metod, które z pewnością pomogą Ci uporać się z tym problemem. Woda z płynem do mycia naczyń, nawet jeśli nie pozbędzie się spoiwa, doskonale oczyści z plam pozostały obszar.

Znanym sposobem domowym jest stosowanie oleju, który świetnie rozpuszcza kleje i inne zabrudzenia. Można spróbować użyć zwykłego oleju spożywczego na delikatnej szmatce i pocierać nią zabrudzone miejsce na ramie okiennej. Taka metoda ma jednak minusy – trzeba sporo się natrudzić, żeby usunąć resztki spoiwa, a ponadto po takim zabiegu rama jest tłusta i wymaga dokładnego oczyszczenia gorącą wodą. Niemniej jednak jest to w pełni bezpieczna metoda, która gwarantuje, że powłoka ramy okiennej nie ulegnie zniszczeniu.

Innym sposobem jest użycie myjki parowej lub suszarki do włosów. Pod wpływem ciepła klej jest znacznie łatwiejszy do usunięcia. Rozpuszczony klej można zdjąć za pomocą szmatki, a następnie należy dokładnie wyczyścić zabrudzone miejsca. Decydując się na taką metodę, trzeba pamiętać o tym, aby nie przykładać myjki parowej lub suszarki zbyt blisko szyby, ponieważ zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do szoku termicznego, w efekcie czego szyba może pęknąć.

Wymienione metody należą do grupy sposobów o delikatnym działaniu, dlatego mogą one nie poradzić sobie z resztkami spoiwa. Wszystko zależy od stopnia zabrudzenia i tego, jak mocny klej został użyty do przyklejenia siatki ochronnej.

 

Mocniejsze działania, które są pomocne w usuwaniu kleju po moskitierze

Jeśli metody o mniej inwazyjnym działaniu zawiodły i w dalszym ciągu szukasz sposobu na to, jak usunąć klej z ramy okna po moskitierze, to należy sięgnąć po nieco mocniejsze środki. Pamiętaj, że zanim użyjesz nowego preparatu, to warto wcześniej go przetestować na małej, niewidocznej powierzchni, aby upewnić się, że nie uszkodzi ramy okiennej. Przy usuwaniu kleju pomocny może być alkohol izopropylowy, silny środek bakteriobójczy. Jest to alkohol o stężeniu pomiędzy 60% a 90%. Doskonale rozpuszcza różnego rodzaju smary i oleje, a także odtłuszcza powierzchnie. Przed jego zastosowaniem warto upewnić się, czy nie zniszczy powierzchni. Taka próba powinna zostać wykonana na niewidocznym fragmencie ramy. Wystarczy nałożyć niewielką ilość na ściereczkę, a następnie przetrzeć zabrudzone miejsce ramy okiennej. Jeśli okaże się, że i ten sposób jest zbyt delikatny i nie radzi sobie z usunięciem pozostałości po moskitierze, to można sięgnąć po jeszcze mocniejsze środki.

W takiej sytuacji warto wypróbować spirytus. Należy wziąć pod uwagę fakt, że może on odbarwić ramę okienną, dlatego koniecznie należy wcześniej przetestować tę metodę. Oprócz spirytusu można sięgnąć także po benzynę ekstrakcyjną, która bardzo dobrze rozpuszcza zabrudzenia i nadaje się do czyszczenia właśnie takich pozostałości. Podobnie jak w przypadku innych środków, warto wcześniej zrobić próbę na małym, niewidocznym fragmencie, a następnie nalać na ściereczkę z mikrofibry i wyczyścić powierzchnię. Jeśli i te metody zawiodły, to w sklepach budowlanych można kupić terpentynę. Jest to rozpuszczalnik przeznaczony do różnych farb, lakierów i innych zabrudzeń. Warto sięgnąć po ten środek, jeśli wcześniejsze metody zawiodły. Często pomoże on w przypadku kleju, który przeczekał sezon zimowy i nie został szybciej usunięty.

W sklepach można znaleźć wiele środków przeznaczonych do usuwania różnego rodzaju pozostałości. Warto dokładnie przeczytać wszystkie informacje, które zawiera ulotka dołączona do opakowania, i stosować takie detergenty zgodnie z wytycznymi. Przy wyborze można skorzystać także z porady specjalistów, którzy doradzą, jaki środek sprawdzi się najlepiej.

 

Jak usunąć klej z ramy okna po moskitierze – co warto wiedzieć?

Jednym z istotniejszych czynników, od których zależy dokładne oczyszczenie ramy okna, to czas. Jest on bardzo ważny, ponieważ o wiele łatwiej czyści się świeże zabrudzenie niż takie, które pozostawione zostało na dłuższy czas. Po zdjęciu moskitiery najlepiej od razu zabrać się za usuwanie resztek po kleju, żeby zwiększyć szanse na ich doczyszczenie i aby mniej czasu poświęcić na doprowadzenie ramy okna do porządku.

Podczas mycia nie można zbyt mocno trzeć brudnych miejsc ani używać zbyt dużej ilości środków czyszczących. Nie warto stosować także substancji, które mają mocno żrące właściwości, ponieważ może skutkować to trwałymi zniszczeniami. Efekt tego będzie taki, że pozbędziesz się zabrudzeń, jednak okna będą fatalnie wyglądać. Szczególną uwagę należy poświęcić ramom, które są malowane lub bejcowane. Są one szczególnie narażone na urazy mechaniczne i bardzo trudno przywrócić im pierwotny wygląd.

To, o czym warto pamiętać, stosując różnego rodzaju detergenty, to zapewnienie bezpieczeństwa zarówno oknu, jak i sobie. Nie zapomnij o rękawiczkach podczas używania tego typu środków, żeby nie nabawić się problemów skórnych przy okazji czyszczenia ramy okiennej.

Kiedy skończysz całkowicie usuwać resztki kleju lub innego spoiwa, które pozostało na ramie okiennej po moskitierze, to warto dokładnie umyć całe okno. Należy przetrzeć wilgotną ściereczką ramę okienną, a później wytrzeć ją do sucha.

Warto także zapoznać się z moskitierami, które zamiast kleju do montowania mają specjalne zatrzaski. Wówczas nie będziesz musiał się obawiać czasochłonnego i wymagającego procesu czyszczenia. Obecnie dostępnych jest wiele modeli moskitier na zatrzaski, które mają określony wymiar lub można je samodzielnie przyciąć pod konkretny rozmiar okna. Takie osłony na owady to gwarancja łatwego montażu i szybkiego demontażu, a przy okazji tego, że nie wystąpią żadne trudności przy usuwaniu siatki z okien.

 

Okna łukowe wyglądają bardzo efektownie i nadają pomieszczeniu innego charakteru. Przez swój niekonwencjonalny kształt mogą być jednak dość problematyczne, ponieważ ciężko jest do nich dobrać odpowiednią oprawę. Znalezienie zasłon do takich okien wydaje się trudnym zadaniem, dlatego lepszym wyborem będą plisy okienne. Jak dobrać plisy do okien łukowych? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule. 

Okna łukowe są niestandardowe, przez co też są bardzo ciekawym rozwiązaniem do wysokich i eleganckich pomieszczeń. Mogą jednak sprawiać trudności dekoratorom wnętrz, gdyż nie łato jest znaleźć zasłony do takich okien ze względu na ich nietypowy kształt i wymiary. Na szczęście istnieją rolety plisowane, które będą idealnie się sprawdzać w takich oknach. Dzięki swojej nietypowej budowie mogą w łatwy sposób zwijać się w harmonijkę i rozsuwać. 

 

Jak dobrać plisy do okien łukowych?

Plisy na oknach półokrągłych powinny być dopasowane do naszych potrzeb oraz wymagań z tego względu, że to od nich zależy nasłonecznienie pomieszczenia, w których się znajdują. W pomieszczeniu, do którego wpada bardzo duża ilość światła, plisy powinny być wykonane z grubszej i mniej przepuszczalnej tkaniny. Jeśli natomiast chcemy rozświetlić pokój, najlepiej sprawdzą się przeźroczyste. Dlatego właśnie warto najpierw dobrze przemyśleć, do jakiego pomieszczenia potrzebujemy dane rolety plisowane. Nie tylko one pozwalają na dawkowanie światła według własnych potrzeb, ale osłaniają też od spojrzeń osób trzecich. 

Nie zapominajmy również o stronie estetycznej - przede wszystkim plisy dobieramy do wystroju wnętrza, ale też do ram okna. Jeśli ozdabiamy nowoczesne łukowe okna, dobrze jest postawić na coś wystawnego i ciekawego, co przyciągnie wzrok. Natomiast jeśli mamy starsze już łuki warto rozejrzeć się za czymś skromniej wyglądającym, co nie będzie „zasłaniało” tak okna. Takie rolety nie tylko są bardzo funkcjonalne, ale też świetnie wyglądają i nadają wnętrzu innego charakteru. 

Na co zwrócić uwagę wybierając plisy do okien łukowych?

Niestety plisy do okien łukowych nie są dostępne w zwykłych marketach. Najrozsądniej byłoby zamówić takie rolety na wymiar. Wybierając takie rolety należy pamiętać, że muszą one być bardzo dokładnie dopasowane do ramy. Nawet parę milimetrów różnicy może to skutkować utrudnionym użytkowaniem, problemami  z instalacją, a nawet uszkodzeniem. Dlatego też bardzo ważne jest, aby dokładnie pobrać wymiary przed zakupem, tak aby plisy dobrze i odpowiednio przylegały do ramy okien łukowych. 

Przy wyborze rolet plisowanych do okien łukowych należy zwrócić również uwagę na mechanizmy działania. Wyróżniamy dwa mechanizmy działania:

z jednym profilem - to znaczy, że roleta, która została wykonana na wymiar może być rozsuwana w pionie - tyczy się to w górę i w dół,

z dwoma profilami - wtedy takie rolety można rozsuwać na wzór wachlarza -można w tym przypadku wybrać model ze sznurkami i uchwytami.  

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże (przekraczające wymiary 80 cm x 130 cm) trudno zabezpieczyć przed ..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.