Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Małe mieszkanie, większa przestrzeń – jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

Posted by Klaudia 13/12/2017 0 Comment(s)

Często ograniczona przestrzeń w mieszkaniu to duży problem aranżacyjny. Jak na małej przestrzeni pomieścić wszystkie potrzebne sprzęty, a jednocześnie sprawić, by pomieszczenie nie sprawiało wrażenia zagraconego i nie powodowało ataków klaustrofobii? Wystarczy, że odpowiednio rozplanujemy przestrzeń i wykorzystamy kilka trików, które sprawią, że nawet małe mieszkanie będzie wyglądało przestronnie.

 

 

1. Wybieraj jasne kolory

 

Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku ubrań, również w pomieszczeniach działa ta sama zasada – ciemne kolory optycznie pomniejszają, jasne powiększają. Dlatego, jeśli wnętrze, które urządzasz, jest niewielkich rozmiarów postaw na jasne stonowane barwy. Jeżeli nie chcesz całkowicie rezygnować z ciemnych kolorów, wykorzystaj je w dodatkach, na przykład poduszkach, czy ozdobnych drobiazgach. Ta sama zasada dotyczy aranżacji okien – zrezygnuj z ciemnych, ciężkich zasłon i rolet w bardzo ciemnych barwach, które mogą sprawiać wrażenie „dziury w ścianie”. Postaw na jasne modele, na przykład w bieli, beżu lub pastelach.

 

 

 

 

2. Nie zagracaj

 

Choć może się to wydawać niewykonalne, postaraj się w małym wnętrzu ograniczyć meble i sprzęty do minimum. Im więcej mebli upchniemy w niewielkim pokoju, tym bardziej będzie wydawał się zagracony. Może warto zrezygnować z dużego fotela i ograniczyć się tylko do kanapy?

 

Meble na nóżkach również dodadzą wnętrzu lekkości.

 

 

3. Drzwi i okna

 

Jeżeli nie jest to sypialnia czy łazienka, zastanów się, czy nie warto całkowicie zrezygnować z drzwi, lub postawić na drzwi przesuwne. W oknach postaw na rolety, na przykład rolety dzień noc w prowadnicach. Zajmują bardzo mało przestrzeni, nie ograniczają szyby i wpadającego światła, jeśli są odsłonięte, a dodatkowo pozwalają na swobodne regulowanie stopnia nasłonecznienia pomieszczenia. Ponadto poziome pasy pomogą optycznie poszerzyć pomieszczenie.

 

 

 

 

4. Uważaj na wzory

 

Pamiętaj, że duże wzory mogą sprawiać wrażenie przytłaczających w niewielkim pomieszczeniu. Dlatego w małych wnętrzach stawiaj raczej na gładkie tkaniny. Ta sama zasada dotyczy także ścian. Jeśli marzysz o wzorzystej tapecie, wybierz taką w jasnym kolorze i w drobny wzór. Podobnie postępuj także przy osłonach okiennych. Wybierz gładkie, jasne rolety, lub takie w niewielki wzór, również w jasnych barwach. Pamiętaj, że im cięższy materiał, tym bardziej będzie on przytłaczał wnętrze i optycznie zmniejszał przestrzeń.

 

 

5. Postaw na lustra

 

Nic tak nie powiększa optycznie przestrzeni, jak lustra, dlatego są one bardzo ważnych elementem każdego małego wnętrza. Lustro nie musi wisieć przecież tylko w łazience. Świetnie odnajdzie się także w przedpokoju, który od razu będzie wydawał się bardziej przestronny, ale także powieszone na ścianie salonu lub sypialni.