Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Montaż szyny sufitowej w kilku krokach

Posted by Patryk 01/12/2021 0 Comment(s)

Karnisze służące do wieszania firanek lub zasłon powoli zaczynają odchodzić w zapomnienie. Rzeczywiście ich obecność nie zawsze jest w stanie podkreślić nowoczesność wnętrz. Na szczęście możesz teraz skorzystać z zupełnie innych, zdecydowanie bardziej dyskretnych rozwiązań. Do nich zalicza się między innymi szyna sufitowa. Warto dowiedzieć się, jak zamontować szyny sufitowe, a także na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

 

Szyna sufitowa – co warto wiedzieć?

Czym jest szyna sufitowa i jakie są jej rodzaje?

Zdecydowanie łatwiej jest zaplanować montaż szyn sufitowych, jeżeli wiemy, z czym mamy do czynienia. Jednak niewiele osób wie o ich istnieniu i decyduje się na montaż nie do końca lubianych karniszy. Zadaniem szyny jest również wieszanie dekoracyjnych firan oraz zasłon, jednak miejsce jej montażu znajduje się na suficie.

Warto mieć na uwadze, że szyna doskonale sprawdzi się w miejscach, w których wnęka okienna utrudnia przymocowanie standardowego karnisza. Ponadto znajduje ona więcej zastosowań, które można wykorzystać przy aranżacji każdego mieszkania. Szyny sufitowe pasują również do paneli oraz pozostałych dekoracji okiennych.

Szyny sufitowe możemy podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane na:

  • Szyny sufitowe PCV – ich zaletą jest przede wszystkim lekkość, a także nowoczesny wygląd. Ponadto szyny sufitowe wyprodukowane z tworzywa sztucznego są dużo tańsze, a także wykazują się doskonałą wytrzymałością.
  • Szyny sufitowe aluminiowe – jeżeli kluczowym aspektem jest jak najwyższa trwałość, to warto sięgnąć po szyny aluminiowe. Rzeczywiście tego typu szyny są odporniejsze na odkształcenia, a także wszelkiego rodzaju przebarwienia. Dodatkowo można je w dowolnym miejscu przeciąć, a także łączyć ze sobą kolejne elementy, dzięki czemu możemy uzyskać dowolną długość szyny.

Przeszukując oferty szyn, dobrze jest zastanowić się nad tym, co chcesz dokładnie na nich zawiesić. Czy mają to być wyłącznie firanki, czy może jednak komplet z zasłonami. Wśród proponowanych szyn sufitowych znajdziesz szyny jednotorowe, dwutorowe, a nawet trzytorowe. Te ostatnie pozwalają również na zawieszenie dodatkowych dekorów okiennych, najczęściej w postaci paneli lub plisów.

Przeznaczenie szyny sufitowej

Przeznaczenie szyny sufitowej, patrząc na jej ogólną definicję, wydaje się oczywiste. Jednak możemy ją wykorzystać nie tylko do zasłaniania okien czy drzwi balkonowych. Takie szyny możesz zamontować również w zupełnie innym celu. Bardzo często montaż szyny sufitowej planowany jest po to, aby elegancko przedzielić pomieszczenie, wydzielając w ten sposób dwie różne strefy.

Wystarczy zamontować szynę na suficie, aby w salonie wydzielić część z sypialnią lub miejsce do pracy. Ponadto wcale nie musisz wieszać zasłon ani firan, które zdecydowanie lepiej prezentują się na oknie. W tym przypadku sprawdzą się na przykład panele japońskie. Ciekawie wyglądają nie tylko jako samodzielna ścianka, ale mogą stać się również doskonałym uzupełnieniem ścianki wykonanej z karton-gipsu. Zamiast szerokich drzwi w przejściu przez ściankę możesz zamontować wspomniane panele japońskie.

Szyna sufitowa – zalety

Podjęcie decyzji o wyborze szyny sufitowej niesie ze sobą wiele różnych korzyści. Do najważniejszych z nich zalicza się przede wszystkim nowoczesny wygląd, jak również możliwość zakamuflowania szyny. W odróżnieniu od tradycyjnych karniszy szyna sufitowa jest bardziej dyskretna. Dodatkowo można zaopatrzyć się w elegancką maskownicę, dzięki czemu szyna jest całkowicie schowana.

Jak już wspomniano, szyny sufitowe możemy wykorzystać nie tylko przy dekoracji okna, ale również na przykład przy przedzieleniu pokoju na dwie części. Montując szynę sufitową, mamy świadomość jej dowolnej długości. Szyny możemy ze sobą łączyć, zatem nie będziesz tak ograniczony przy stylizacji okien, jak w przypadku karniszy. Dlatego, jeżeli w Twoim mieszkaniu nie brakuje przeszkleń, a dokładniej dużych okien wraz z drzwiami balkonowymi, to montaż szyny wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem.

 

Montaż szyny sufitowej – krok po kroku

Akcesoria potrzebne do montażu

Jak zamontować szynę sufitową? Na początku dobrze będzie przygotować swój warsztat. Na szczęście nie będziesz potrzebować żadnych skomplikowanych narzędzi. Zazwyczaj wszystkie akcesoria oraz dodatkowe narzędzia znajdziesz w swoim domu lub garażu. Ponadto część akcesoriów montażowych znajduje się w zestawie wraz z zakupioną szyną sufitową.

Oprócz samej szyny sufitowej, do jej montażu będziesz potrzebować wkrętów, wiertarki oraz wierteł do betonu. Natomiast swoją pracę znacznie ułatwisz, jeżeli w pobliżu będziesz mieć poziomicę, ołówek, a także miarkę do mierzenia. To pozwoli Ci na dokonanie dokładnych pomiarów, a także sprawdzenie, czy szyna sufitowa na pewno nie będzie przymocowana w sposób nieprawidłowy.

Jak wymierzyć miejsce na szynę sufitową?

Pierwszym krokiem przy montażu szyny sufitowej jest zaznaczenie dokładnego miejsca, w którym ma zostać ona przykręcona. Najlepiej dokonać tego przy pomocy miarki, poziomicy oraz ołówka. Oczywiście nie bez znaczenia jest to, w jakim dokładnie miejscu znajduje się szyna sufitowa, odległość od ściany nie powinna być zbyt mała. Montując szynę sufitową, warto zwrócić uwagę na to, aby odległość od ściany wyniosła ok. 10-20 cm.

Oczywiście zupełnie innymi parametrami będziesz kierować się w momencie, gdy zdecydujesz się na wykorzystanie szyny sufitowej w celu przedzielenia pokoju na dwie części. Jednak zdecydowanie częściej wykorzystanie tego elementu jest standardowe. Na tym etapie również przecinamy poszczególne szyny, aby dopasować ich całkowitą długość do planowanych zasłon lub firan.

Łatwy sposób na montaż szyny sufitowej

Gdy już uda Ci się zaznaczyć dokładne miejsce, w którym ma zostać przymocowana szyna, kolejnym krokiem będzie wywiercenie otworów na wkręty. Pamiętaj, aby zrobić to nie tylko z odpowiednią precyzją, ale również zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego jeżeli nie jesteś pewien, czy sam poradzisz sobie z tego typu pracami „na wysokościach”, warto zaangażować innego domownika jako swojego asystenta.

Kolejnym etapem będzie przykręcenie szyny sufitowej. Do tego celu wystarczy użyć wkrętów oraz śrubokręta. Zawsze zaczynajmy od przykręcania skrajnych stron szyn. To pozwoli na naniesienie ewentualnych poprawek. Sprawdźmy również poziomicą, czy szyna jest odpowiednio wyprofilowana. Pamiętaj, że wszelkie nierówności mogą wywodzić się niekoniecznie ze źle zamontowanej szyny, ale również z minimalnych krzywizn sufitu. Takie problemy są najczęściej spotykane w starym budownictwie.

Następnie przykręcamy pozostałe wkręty do środkowych otworów w szynie. Teraz mamy już pewność, że jest ona stabilnie przytwierdzona do sufitu, a także gotowa na przyjęcie obciążenia w postaci firan oraz zasłon. To jest również czas, kiedy przymocujemy pozostałe elementy szyny sufitowej. Najczęściej zaliczają się do nich żabki, jak również ograniczniki. Szczególnie te drugie elementy odgrywają ważną rolę, ponieważ nie pozwalają na zsuwanie się z szyny firanek czy zasłon.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby zwiększyć estetykę szyny sufitowej, to dobrze jest zdecydować się na montaż specjalnej maskownicy. Jej przymocowanie do szyny nie powinno sprawić Ci większego problemu. Jednocześnie dekoracja okna będzie prezentować się jeszcze lepiej, zwłaszcza przy nowoczesnej aranżacji mieszkania.

Jak widzisz, montaż szyny do sufitu, na której później powiesisz zasłony, firany lub panele, nie powinien sprawić Ci większego kłopotu. Oczywiście kluczem do sukcesu jest precyzja, staranność, a także dokładne przygotowanie się do montażu. Im dokładniej zaznaczymy miejsca, w których należy przymocować wkręty, tym łatwiejsze i przyjemniejsze będzie dla nas samo przykręcanie szyny. Unikniesz wówczas niepotrzebnych poprawek, które mogłyby być tożsame z wykonaniem niepotrzebnych otworów w suficie.

 

Najważniejszy sprzęt

Szyny sufitowe coraz bardziej zyskują na popularności. Wiele osób wybiera je do swojej aranżacji wnętrza. Zajmują o wiele mniej miejsca niż tradycyjne karnisze i w dodatku wyglądają bardzo gustownie. Jak zamontować szyny sufitowe?

Aby dobrze zamontować szyny sufitowe, należy posiadać również odpowiedni sprzęt do tego zadania. Będą nam potrzebne:

kołki montażowe (zazwyczaj są w zestawie z szyną),

wiertarka oraz odpowiednie wiertła,

szyny sufitowe. 

Jeśli chcesz, aby prace przebiegły o wiele łatwiej i szybciej, przygotuj sobie również ołówek, miarkę oraz poziomicę. Z takim sprzętem możesz spokojnie przystępować do pracy. 

 

Wyznacz miejsce, w którym znajdą się szyny

Wybierając miejsce, w którym chcesz zamontować szyny sufitowe, musisz wziąć pod uwagę jak długie są szyny oraz ile ich będzie. Zanim przystąpisz do pracy „na sucho” zaznacz sobie miejsca, w których umieścisz kołki. Ogólnie przyjmuje się, że odległość między szynami nie powinna przekraczać od 50 do 70 centymetrów. Jednak mimo wszystko decyzja jak zostaną umieszczone, zależy wyłącznie od Ciebie oraz układu i wielkości pomieszczenia, w którym szyny mają się znaleźć. A jaką powinna mieć szyna sufitowa odległość od ściany? Odległość szyny sufitowej od ściany powinna wynosić od 10 do 20 centymetrów.

 

Montaż szyn sufitowych

Jak powinien wyglądać montaż szyn sufitowych? Na samym początku, gdy mamy już „na sucho” zaznaczone miejsca, w których mają się znaleźć kołki, należy te miejsca wywiercić. Użyj do tego wcześniej przygotowanej wiertarki oraz odpowiedniego wiertła, tak aby dziury były jak najbardziej precyzyjne. Gdy dziury są już wywiercone, należy zamontować kołki montażowe i już praktycznie cała praca za nami. Ostatnim krokiem jest zamontowanie szyny sufitowej na kołkach - należy ją przykręcić do sufitu. Warto zrobić to jak najdokładniej, aby cała konstrukcja była bardzo stabilna.     

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże (przekraczające wymiary 80 cm x 130 cm) trudno zabezpieczyć przed ..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!