Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Rolety a otwieranie okien – możliwe problemy

Posted by Klaudia 27/04/2018 0 Comment(s)

Kupując nowe osłony okienne do naszego wnętrza, rzadko zastanawiamy się nad tym, czy wybrany przez nas model nie będzie ograniczał możliwości otwierania okien. Zdecydowanie częściej kierujemy się materiałem, rodzajem i typem montażu. Niestety bardzo często kończy się to jednak tym, że nie jesteśmy zadowoleni z zakupu, bo wyprana przez nas osłona nie pozwala lub przeszkadza w otwieraniu okien. Jakie aspekty dotyczące rolet i otwierania okna należy rozważyć przed zakupem?

 

 

Czy wszystkie rolety ograniczają możliwość otwarcia okna?

 

To czy roleta będzie ograniczała możliwość otwierania okna, zależy przede wszystkim od rodzaju, na który się zdecydujemy. Wiele zależy także od samego typu montażu rolet do okien. Bardziej ograniczające są bowiem rolety montowane bezpośrednio na skrzydle okienny, ponieważ często dość mocno odstają, przez co, szczególnie w przypadku ciasno osadzonych okien może nie pozwalać na otwarcie okna na oścież.

 

Jeżeli nie chcemy się w żaden sposób ograniczać, warto rozważyć zakup modeli montowanych w sposób inwazyjny bezpośrednio na suficie lub ścianie nad oknem. W tym wypadku jednak musimy liczyć się z tym, że ten montaż tego typu rolet wiąże się z wierceniem dziur w ścianach. Tak więc zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

 

 

Rolety mini

 

Zdecydowanie najbardziej ograniczające, choć z drugiej strony najbardziej przystępne cenowo są rolety MINI. Model ten montowany jest bezpośrednio na skrzydle okna, przez co dość mocno odstaje i w niektórych przypadkach może sprawić, że nie będziemy mogli w pełni otworzyć okna. Na szczęście ograniczenie to nie jest duże i mimo wszystko pozwala na komfortowe korzystanie zarówno z rolet, jak i okna.

 

 

 

 

Rolety w kasecie

 

Innym typem rolet, które w niektórych przypadkach mogą wpływać na możliwość otwierania okien, są rolety w kasecie przestrzennej. Choć nie odstają one w takim stopniu, jak rolety MINI, warto mieć na uwadze fakt, że jeśli nasze okno osadzone jest w ciasnej wnęce, możemy mieć problem z otwarciem okna na oścież. Rolety w kasecie przestrzennej odstają bowiem na około 65 mm, co może przeszkadzać, jeśli nasze okna są blisko obrobione.

 

 

W przypadku, gdy okna w naszym mieszkaniu są ciasno osadzone, zdecydowanie lepszym wyborem będą rolety w kasecie płaskiej. Są one tak samo funkcjonalne i estetyczne, jak modele w kasecie przestrzennej, jednak w tym przypadku sama kaseta ciasno przylega do okna i odstaje zaledwie na około 35 mm, co zdecydowanie poprawia komfort w otwieraniu okien.

 

 

Plisy

 

Jeśli zależy nam na jak najszerszym otwieraniu okien, najmniej ograniczającą osłoną okienną będą w tym wypadku plisy, które montujemy bezpośrednio przy szybie okna. Pozbawione są one także kasety i wyposażone są boczne prowadnice, dzięki czemu dość ciasno przylegają do szyby, przez co praktycznie nie ograniczają możliwości otwierania okien.