Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Rolety dla alergika

Posted by Klaudia 12/01/2018 0 Comment(s)

Czy wiecie, że w Polsce prawdopodobnie już co dziesiąte dziecko do trzeciego roku życia cierpi na alergie? Niestety ta nieprzyjemna choroba, oprócz tego, że znacząco wpływa na jakość życia, wymaga od nas wielu zabiegów i przemyśleń podczas przygotowywania pokoju, w którym będzie mieszkał alergik. Jednym z takich elementów jest także odpowiednia aranżacja okiem, tak, by to, co z nich umieścimy, było w pełni bezpieczne i nie szkodziło choremu. Co najlepiej sprawdzi się w oknach pokoju dla alergika?

 

 

Alergie coraz częstsze

 

Roztocza, kurz i sierść zwierząt to najczęstsze przyczyny alergii, które powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak przewlekły katar, pokrzywka i wysypka na skórze, a w bardziej zaawansowanych przypadkach nawet astmę.

 

W ogromnej większości za uczulenie odpowiedzialne są alergeny wziewne, dlatego tak ważne jest, by w pomieszczeniach, w których większość czasu będzie spędzał alergik, zadbać o to, by do minimum ograniczyć czynniki wywołujące reakcję uczuleniową.

 

Najczęstszymi objawami tego typu alergii są: kichanie, wyciek z nosa, nadwrażliwość na światło, łzawienie i zaczerwienie oczu, a także swędzenie skóry.

 

 

 

Rolety – najlepszy wybór

 

Ponieważ to właśnie kurz i roztocza są najczęstszymi czynnikami wywołującymi alergię, w pokoju alergika musimy do minimum ograniczyć przedmioty, które będą gromadziły kurz. Pamiętajmy, że w przypadku tego typu alergii, codzienne sprzątanie i regularne odkurzanie pomieszczenia jest bardzo ważne dla samopoczucia i zdrowia alergika. Dlatego też w takim pokoju zrezygnować powinniśmy z dywanów, wykładzin, których nie da się umyć na mokro, a przede wszystkim z ciężkich kotar, zasłon i firanek, które, choć mogą świetnie się prezentować, są siedliskiem kurzu i roztoczy, a częste pranie i zmiana są po prostu uciążliwe.

 

Trochę lepszym rozwiązaniem mogą okazać się żaluzje, choć również one bardzo szybko zbierają kurz, a częste przecieranie ich wilgotną szmatką może na dłuższą metę również okazać się dość męczące.

 

W pokoju alergika najlepiej sprawdzą się jednak rolety, najlepiej te wyposażone w kasetę. Dzięki niej zwinięty materiał jest chroniony przed kurzem i nie brudzi się w ciągu dnia. Co więcej, roleta dla alergika powinna być wykonana z materiałów odpornych na częste czyszczenie zarówno na sucho, jak i na mokro. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na materiały syntetyczne, które odporne są na wielokrotne mycie, nie tracą kształtu i koloru, a do ich wyczyszczenia wystarczy gąbka i woda z delikatnym detergentem.

 

 

 

Dostęp do okna

 

Nie możemy zapominać także, że pokój alergika, poza regularnym sprzątaniem, wymagał będzie także częstego wietrzenia. Okno należy otwierać co najmniej raz dziennie i dokładnie przewietrzyć całe pomieszczenie. Dlatego podczas aranżacji okien pamiętajmy, by wybrane przez nas rozwiązanie w żaden sposób nie ograniczało nam dostępu do okna i możliwości jego szerokiego otwarcia. W tym wypadku bardzo dobrze sprawdzą się rolety w kasecie płaskiej i na prowadnicach.

 

W przypadku, gdy nasz alergik cierpi również na nadwrażliwość na słońce, warto zadbać o to, by rolety dawały nam także możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Dobrym wyborem będą więc rolety typu dzień-noc lub takie z podgumowanym materiałem.