Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Rolety – z jakiego materiału?

Posted by Klaudia 19/12/2017 0 Comment(s)

Wybór rolety do pomieszczenia nie jest tak prosty, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Pod uwagę musimy wziąć kilka czynników, zaczynając od nasłonecznienia pomieszczenia, poprzez stronę świata, na którą wychodzi, rodzaj rolety, sposób montażu i materiał rolety. To właśnie materiał ma szczególne znaczenie przy dopasowywaniu osłon do pomieszczeń, bo rodzaj tkaniny, z jakiej wykonana jest roleta, będzie miał w przyszłości wpływ na jej żywotność i wygląd po wielu miesiącach użytkowania.

 

 

Wybór tkaniny

 

Naturalne czy syntetyczne? Bawełna, len, a może poliester? Wybierając tkaninę rolety, musimy przede wszystkim zastanowić się, gdzie umieścimy roletę. W naszych poprzednich artykułach pisaliśmy już o tym, jakie rolety najlepiej sprawdzą się w kuchni i łazience. W tego typu pomieszczeniach zdecydowanie lepszym wyborem będą osłony wykonane z materiałów syntetycznych. Tego rodzaju tkaniny zdecydowanie łatwiej się czyści, a poliester, z którego są wykonane tego typu rolety, jest bardziej odporny na wilgoć, niż materiały naturalne.

 

Te ostatnie będą ciekawym wyborem do salonu i pomieszczeń, które nie będą wymagały całkowitego zaciemnienia, a w których zależy nam przede wszystkim na ciekawym i oryginalnym wyglądzie rolet. Pamiętajmy jednak, że rolety wykonane z materiałów naturalnych, na przykład z lnu lub bawełny są mniej odporne na odkształcanie i trudniejsze w pielęgnacji.

 

 

 

 

Przepuszczanie światła

 

Przy wyborze odpowiedniego materiału na rolety ważne jest także to, jaką przepuszczalnością światła charakteryzuje się wybrana przez nas tkanina. W pomieszczeniach, w których zależy nam tylko na odcięciu się od ciekawskich spojrzeń naszych sąsiadów, wystarczy materiał, który skutecznie przesłoni okno, jednak jednocześnie nie będzie zaciemniał całkowicie pomieszczenia.

 

W pokojach, w których śpimy i odpoczywamy, warto jednak postawić na tkaninę, która całkowicie zablokuje przenikanie promieni słonecznych i w jak największym stopniu pozwoli na zaciemnienie pomieszczenia.

 

Na rynku możemy wybierać spośród tkanin o różnym stopniu transparentności. Wszystko zależy od tego, jak gęsto utkany jest materiał, z którego wykonana została roleta. Im większa gęstość oczek, tym mniej będzie on przepuszczał światło.

 

Wpływ na przepuszczalność światła często ma także kolor materiału, a także to, czy materiał jest podgumowany lub pokryty specjalną powłoką. O tym, jak wybrać kolor rolet do wnętrza pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

 

 

 

 

Odporność na zabrudzenia

 

Wybierając materiał, zwróćmy także uwagę na to, że w przyszłości, prędzej czy później przyjdzie nam go czyścić. Zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości są materiały syntetyczne, takie jak poliester i poliamid. Są one także dużo bardziej odporne na odbarwienia powstałe pod wpływem promieni słonecznych, dlatego lepiej sprawdzą się w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach.

 

Jeśli szukacie sklepu oferującego rolety wysokiej jakości, również wykonywane na wymiar, zapraszamy na naszą stronę internetową rolety24.net.