Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Podstawowe rodzaje wentylacji w budynkach mieszkalnych

Posted by Klaudia 08/09/2020 0 Comment(s)

źródło: Adobe Stock 

 

Co warto wiedzieć o wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej? Czym się od siebie różnią? Podstawowe informacje znajdziesz poniżej. 

Wymiana powietrza w pomieszczeniach

Właściwie działającą wentylacja jest niezbędna we wszystkich domowych pomieszczeniach, w tym przede wszystkim w kuchni i łazience. Pełni ważną rolę w budynkach mieszkalnych. Dzięki sprawnemu odprowadzaniu zanieczyszczeń i regularnej wymianie zużytego powietrza na świeże możliwe jest zapewnienie zdrowych, bezpiecznych warunków. 

Jeśli wentylacja nie działa poprawnie, najpierw sygnalizują to domowe wnętrza, a następnie zaczynają odczuwać sami użytkownicy budynku. Skutkami nieprawidłowości w działaniu są:

  • wysoka wilgotność powietrza

  • rozwój pleśni

  • skraplanie wody na oknach

  • ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnych

  • zmęczenie, rozdrażnienie, bóle głowy

  • alergie i utrudnione oddychanie

  • choroby układu oddechowego

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna

Wentylacja grawitacyjna oraz mechaniczna różnią się metodami odprowadzania powietrza. W przypadku grawitacyjnej wymiana następuje wskutek różnicy ciśnień między przestrzenią wentylowaną a ujściem kanału wentylacyjnego. Czyste powietrze przedostaje się do wnętrza budynku przez przeznaczone do tego celu kratki czy otwory, a zużyte wydostaje się poprzez kratkę wentylacyjną. Ten typ wentylacji jest uzależniony od warunków atmosferycznych i nie ma możliwości jego swobodnej regulacji. 

Z kolei na wentylację mechaniczną warunki panujące na zewnątrz budynku nie wpływają. Uważana jest za bardziej skuteczną i dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Pozbywanie się zużytego powietrza i zastępowanie go świeżym jest przeprowadzane przez urządzenia. To z kolei oferuje możliwość kontrolowania oraz regulowania ilości wymienianego powietrza. Taka wentylacja powinna być zaprojektowana odrębnie dla każdego budynku, a także poprawnie wykonana. 

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Rolety Dzień i Noc - bezinwazyjne na wymiar Mini roleta z systemem dzień i noc to idealne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie ochronę przed promi..

Już od: 89.64zł Cena netto: 72.88zł

Roleta Standard w kasecie płaskiej na wymiar

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną półzaciemniającą to doskonały sposób na bezinwazyjne zapewnienie sobie i swoim najbliższym komfortu bez przep..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Rolety plisowane I grupa tkaninowa BASEL

Bez wątpienia wybór odpowiedniej osłony okiennej jest kwestią niezwykle istotną. Zazwyczaj wybierając ją skupiamy się zarówno na elementach estetyczny..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

Moskitiery ramkowe do okien.Zamontowanie moskitiery na oknie pozwala cieszyć się świeżym dopływem powietrza w domu jednocześnie zapobiegając..

Już od: 37.87zł Cena netto: 30.79zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.