Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Sposoby czyszczenia moskitier okiennych

Posted by Klaudia 18/07/2018 0 Comment(s)

 

Wielu z nas nie wyobraża sobie, jak można przetrwać lato bez moskitier. Komary i ćmy w domach wieczorem, muchy o każdej porze doby – tak często wygląda letni czas bez odpowiednich zabezpieczeń na oknach i drzwiach balkonowych. Dlatego moskitiery stały się bardzo popularne i coraz częściej montujemy je w domach, by móc cieszyć się spokojem z dala od owadów. Jednak stwarzają one jeden zasadniczy problem – szybko się brudzą. Opady atmosferyczne, kurz i zanieczyszczenia z powietrza osadzają się i sprawiają, że moskitiery zaczynają wyglądać niechlujnie, a do tego ograniczają dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia. Na szczęście można temu zapobiec dzięki regularnemu czyszczeniu.

 

Czy można czyścić moskitiery na oknie?

 

Moskitiera przymocowana do okna jest bardzo napięta i trudno jest ją umyć tak, by nie ryzykować odkształceń i niszczenia delikatnego splotu. Dlatego pierwszym krokiem przy czyszczeniu powinien być demontaż moskitiery. Jeśli mamy siatkę z drewnianym lub aluminiowym stelażem, wystarczy odczepić haczyki i zdjąć konstrukcję. Jeśli zaś siatka mocowana jest za pomocą rzepów czy samoprzylepnych taśm, należy bardzo powoli i ostrożnie odczepiać ją od okna, by nie naruszyć struktury.

 

Jak czyścić moskitierę?

 

Zdjętą moskitierę w ramie najlepiej położyć płasko na podłodze, tak by siatka na całej powierzchni stykała się z podłożem. W ten sposób unikniemy niszczenia podczas czyszczenia. Jednak również siatki bez stelaża należy myć bardzo ostrożnie, unikając gwałtownego pocierania, które mogłoby naruszyć materiał. Moskitierę można także najpierw namoczyć w wannie i poczekać, aż nagromadzony brud zacznie się rozpuszczać. Zdecydowanie jednak nie należy prać jej w pralce.

 

Czym myć siatkę?

 

Równie ważny jak sposób mycia jest środek, którym myje się moskitierę. Siatka jest zbyt delikatna, by czyścić ją mocnymi detergentami, dlatego warto postawić na delikatny proszek do prania lub płyn do mycia naczyń. Wybrany środek trzeba dodać do ciepłej wody, a następnie za pomocą miękkiej szmatki ostrożnie czyścić osłonę. Po umyciu koniecznie trzeba opłukać moskitierę, tym razem w wodzie niezawierającej żadnych płynów do czyszczenia.

 

Co po myciu?

 

Po umyciu nie należy od razu zakładać moskitiery na okno. Kolejnym krokiem powinno być jej osuszenie miękką ściereczką lub ręcznikami papierowymi. Niedokładnie osuszona siatka założona na okno może się odkształcić i zniszczyć. Moskitierę po wyschnięciu można ponownie zamontować na miejsce. W ten sposób dzięki regularnemu czyszczeniu może nam ona służyć przez wiele lat i nie straszyć gości nieestetycznym wyglądem.