Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Konserwacja rolet zewnętrznych

Posted by Klaudia 25/07/2018 0 Comment(s)

Fotolia #170437067 | Autor: bildlove

 

Rolety zewnętrzne to bardzo praktyczne osłony. Są one jednak na tyle dużą inwestycją, że chcemy, by służyły jak najdłużej i zapewniały nam ochronę przed słońcem i utratą ciepła przez wiele lat. Dlatego warto zadbać o to, by prezentowały się dobrze i bez zarzutu spełniały swoje funkcje. W tym może pomóc odpowiednia konserwacja.

 

Jak myć rolety zewnętrzne?

 

Rolety zewnętrzne są wyjątkowo narażone na działanie warunków atmosferycznych, jak opady czy wysokie i niskie temperatury, a także na różnorakie zabrudzenia. Stąd ich regularne mycie to podstawa pielęgnacji. Proces czyszczenia należy rozpocząć od rozwinięcia pancerza rolety oraz odłączenia jej od prądu, jeśli mamy do czynienia z osłoną z mechanizmem automatycznym. Następnie z uwagi na kurz i błoto na niej zgromadzone najlepiej dokładnie opłukać ją wodą. W ten sposób zmyjemy powierzchowne zanieczyszczenia i zabezpieczymy się przed porysowaniem pancerza.

 

Następnym krokiem jest umycie rolety ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego płynu do czyszczenia, na przykład przeznaczonego do mycia naczyń. Ważne, by wybrany środek nie miał w składzie alkoholu, rozpuszczalników czy innych żrących substancji, które mogłyby uszkodzić lakier. Roletę najlepiej myć miękką ściereczką, która nie nie porysuje pancerza. Z całą pewnością nie należy stosować szczoteczek oraz innych szorstkich czy ostrych narzędzi.

 

Zwróć uwagę na detale

 

Przy czyszczeniu rolety warto też zwrócić uwagę na detale, na przykład na dokładne oczyszczenie pasków i linek służących do sterowania roletą. Je również z powodzeniem można doczyścić ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu. Umytą roletę ponownie należy spłukać zimną wodą, a następnie pozostawić ją do wyschnięcia lub osuszyć suchą ściereczką. Ostatnim etapem czyszczenia może być posmarowanie elementów wykonanych z tworzyw sztucznych preparatem antystatycznym, który zmniejszy przyciągnie kurzu.

 

Konserwacja uszczelek

 

Warto też pamiętać o umyciu prowadnic rolety i uszczelek szczotkowych wewnątrz nich. Dla dodatkowej konserwacji uszczelki można od czasu do czasu zabezpieczyć silikonem w sprayu. Następnym krokiem może być konserwacja dolnej gumowej uszczelki. Dodatkowo warto po umyciu posmarować ją środkiem konserwującym gumę, przykładowo przeznaczonym do opon lub uszczelek drzwiowych. Taki środek poprawi elastyczność uszczelki i sprawi, że osłona będzie nam służyć dużo dłużej.

 

Rolety najlepiej czyścić w okresie wiosenno-letnim lub przynajmniej wtedy, gdy mamy pewność, że temperatura nie spanie poniżej zera, gdyż zamarznięta woda mogłaby uszkodzić mechanizm.