Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Czy demontować moskitiery na zimę?

Posted by Klaudia 05/09/2018 0 Comment(s)

 

 

Moskitiery są bardzo prostym i stosunkowo tanim sposobem na pozbycie się problemu z owadami w mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że coraz częściej są montowane na wszystkich często otwieranych oknach. Dzięki nim przez cały letni sezon możemy cieszyć się wieczorami świeżym powietrzem bez obawy, że w naszym mieszkaniu szybko zaroi się od komarów, much i innych insektów. Jednak lato dobiega końca i zaczynamy zadawać sobie pytanie: czy moskitiery powinno się zdjąć na zimę czy też lepiej pozostawić je na oknie? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Kwestia ewentualnego demontażu zależy od rodzaju moskitier, na który się zdecydowaliśmy.

 

Moskitiery ramkowe

 

Ten rodzaj moskitier jest montowany do ramy okna w sposób zupełnie nieinwazyjny – za pomocą niewielkich przesuwanych blaszek lub haków. W tej sytuacji jej zdjęcie nie stanowi dużego problemu i warto się na nie zdecydować. Wtedy mamy pewność, że moskitiera będzie nam służyła dłużej i nie straci na elastyczności ani trwałości. Mrozy i silne wiatry mogą bowiem całkowicie zniszczyć siatkę, uszkodzić ją, a w najlepszym wypadku sprawić, że stanie się mniej sprężysta i w kolejnym sezonie nie będzie odpowiednio napięta.

 

Po zdemontowaniu moskitiery warto dokładnie ją oczyścić, używając w tym celu miękkiej szmatki i ciepłej wody z delikatnym płynem. Zdjętą siatkę można dodatkowo zabezpieczyć przed kurzem i pozostawić w takim miejscu, by mieć pewność, że nic nie będzie jej uciskać i tym samym odkształcać. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że moskitiera w nienaruszonym stanie przetrwa do wiosny i będzie służyć nam przez kolejny sezon. Oczywiście trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nawet najbardziej zadbane moskitiery stopniowo się niszczą i konieczna jest ich wymiana co kilka lat.

 

Moskitiery rolowane

 

Ten typ zabezpieczenia przeciwko owadom został stworzony na wzór rolet w kasecie – jedyną różnicą jest to, że zamontowana jest w nich siatka zamiast materiału. Siatkę przesuwa się w specjalnie uszczelnionych prowadnicach i montuje do listwy hakowej. Montaż moskitier rolowanych, zarówno tych poziomych, jak i pionowych, jest dużo trudniejszy niż w przypadku moskitier ramkowych, dlatego też ich zdejmowanie na sezon jesienno-zimowy przysporzyłoby sporo kłopotu. Zaleca się więc, by pozostawiać je zamontowane na szybie. Warto jednak zwinąć je do kasety, zanim przyjdą pierwsze przymrozki i tak pozostawić aż do wiosny. Przed ich zabezpieczeniem możemy również zdecydować się na delikatne wyczyszczenie siatki. Należy to jednak zrobić stosunkowo wcześnie, zanim przyjdą niskie temperatury, które mogą osłabić lub uszkodzić mokrą siatkę.