Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Jak wybrać rolety wewnętrzne?

Posted by Klaudia 12/09/2018 0 Comment(s)

 

Rolety wewnętrzne coraz częściej wypierają goszczące jeszcze niedawno w większości domów zasłony i żaluzje. Bogactwo wzorów, typów i kolorów sprawia, że każdy może odnaleźć idealną dla siebie osłonę. Jednak tak szeroki wybór może sprawiać też kłopot. Trudno wśród nich znaleźć taką, która będzie idealnie odpowiadała naszym potrzebom. Dlatego przed zakupem warto dokładnie rozważyć, jakie mamy opcje i świadomie wybrać roletę, która będzie nam służyła przez lata.

 

Typ montażu

 

Przed kupnem rolety należy zastanowić się, jaki typ montażu nas interesuje. Możemy wybrać osłony montowane w sposób inwazyjny, czyli przykręcane do ramy okiennej, sufitu lub ściany. Wtedy jednak musimy się liczyć z koniecznością wywiercenia otworów, które będą wyglądały nieestetycznie po zdemontowaniu rolet. Jest więc to nie najlepsza opcja, jeśli wynajmujemy mieszkanie i nie mamy pozwolenia na ingerencję w strukturę okien i ścian. Wtedy lepiej zdecydować się na osłony, których montaż przebiega bezinwazyjnie doklejane do okna przy pomocy specjalnych, trwałych taśm.

 

Poziom zaciemnienia

 

Warto także rozważyć, jak bardzo chcemy zaciemnić pomieszczenie, w którym planujemy założyć osłony. Jeśli zależy nam na uniknięciu wścibskiego wzroku sąsiadów, ale jednocześnie nie chcemy całkowicie rezygnować z naturalnego światła, najlepiej zdecydować się na rolety z tkaniną transparentną, która tylko rozprasza wpadające światło. Warto wtedy postawić na osłony w jasnym kolorze – to dodatkowo sprawi, że w pomieszczeniu będzie stosunkowo dużo światła nawet przy zasłoniętych roletach. Jeśli chcemy całkowicie odciąć się od dopływu promieni słonecznych, najlepiej zdecydować się na roletę z tkaniną podgumowaną, która gwarantuje zupełne zaciemnienie. Jeśli zaś zależy nam na czymś pośrednim, możemy pomyśleć o popularnej ostatnio rolecie dzień-noc. Składa się ona z poprzecznych pasów z dwóch rodzajów tkanin – transparentnej i zaciemniającej, i pozwala dowolnie regulować ilość światła wpadającą do pomieszczenia.

 

Walory dekoracyjne

 

Nie należy jednak zapominać, że rolety mają być nie tylko funkcjonalne, ale też po prostu ładne. Warto więc przemyśleć, jaki kolor osłon najlepiej pasuje do wnętrza, w którym chcemy je przymocować. Możemy wybrać barwę, która będzie harmonizować z resztą wystroju lub taką, która wprowadzi ciekawy kontrast i ożywi pomieszczenie. Możemy również zdecydować się na materiał w eleganckie wzory, jeśli szukamy czegoś do salonu, lub kolorowe rysunki, gdy wybieramy roletę do pokoju dziecięcego. Warto też zwrócić uwagę na grubość materiału, z którego wykonana jest roleta. Jeśli mamy przytulne wnętrza z puszystymi dywanami i dużymi poduszkami, możemy zdecydować się na grubą tkaninę, która podkreśli kameralną atmosferę. Gdy reszta pomieszczenia jest urządzona w bardzo elegancki, minimalistyczny sposób, lepiej zdecydować się na cienkie osłony w stonowanych odcieniach.

 

Sposób czyszczenia

 

Niebagatelne znaczenie przy wyborze odpowiednich rolet powinien mieć też sposób ich czyszczenia. Rolety z naturalnych materiałów, jak jedwab, bawełna czy len, pięknie ozdabiają wnętrze, jednak są trudne do utrzymania w czystości i szybko się gniotą. Jeśli więc nie mamy czasu, by regularnie dbać o osłony, lepiej postawić na sztuczny materiał, który się nie gniecie i który prosto można umyć za pomocą podstawowych środków czyszczących.