Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Kiedy powstały rolety?

Posted by Klaudia 03/10/2018 0 Comment(s)

 

 

Rolety – wewnętrzne lub zewnętrzne – znajdują się dzisiaj w większości domów i budynków użyteczności publicznej, jednak jeszcze niedawno ich funkcję w wielu miejscach spełniały zasłony. Mogłoby się więc wydawać, że rolety są stosunkowo nowym wynalazkiem. A tak naprawdę jest zupełnie inaczej – ich historia sięga czasów starożytnego państwa faraonów.

 

Starożytne początki

 

Tak, choć wydaje się to niezwykłe, pierwsze rolety mają już kilka tysięcy lat! Przypuszcza się, że zostały wynalezione mniej więcej w tym samym czasie niezależnie w dwóch miejscach – starożytnym Egipcie oraz Japonii. Zdecydowanie więcej wiemy dziś o przesłonach używanych przez rodaków Kleopatry. Były to proste maty, które opuszczało się i podnosiło za pomocą bambusowych drążków. Te najwcześniejsze osłony okienne zostały odnalezione w wielu starożytnych grobowcach.

 

Rolety sprzed lat

 

Aby kontynuować historię rolet, musimy wykonać duży przeskok w czasie i przestrzeni i przenieść się do roku 1669 do Danii. Wcześniejsze losy tych przesłon są dość niejasne, jednak z tego konkretnego roku mamy niezbity dowód ich użytkowania. Znalazły się one mianowicie w spisie inwentarza zamku w Kopenhadze. Były to wtedy proste rolety kontrolowane przy pomocy sznurków. Wiemy, że od tej pory pojawiały się już one dość regularnie w Holandii, Francji, Anglii, a także w Ameryce. Były pięknie zdobione po obu stronach, by zwracać uwagę zarówno gości wewnątrz, jak i przechodniów na zewnątrz budynków. Pojawiały się na nich głównie krajobrazy, motywy zamków i wzory kwiatowe.

 

Unowocześnienia

 

Pierwsza znacząca innowacja dotycząca rolet powstała w Ameryce – to tam wynaleziono wałek sprężynowy, który samodzielnie przesuwał przesłonę w górę i w dół. Jednak do wzrostu popularności tych przesłon doszło dopiero kilka lat później. Wtedy to w Danii pracę rozpoczął jeden z najbardziej znanych producentów rolet, Christian Faber, którego firma stała się tak znana, że istnieje do dzisiaj. Razem z żoną Johanne tworzył on ekskluzywne, ręcznie malowane przesłony, głównie przedstawiające zamki. Były one tak piękne, że szybko podbiły rynek, zwłaszcza ten europejski.

 

Pierwsza fabryka

 

Kolejnym kamieniem milowym w historii tych przesłon było założenie pierwszej fabryki rolet w 1905 roku. Od tej pory stale zyskiwały one na popularności, a kilkanaście lat później, zwłaszcza w Niemczech, były już używane na masową skalę. Szczególną rolę zyskały podczas II wojny światowej, kiedy został wprowadzony odgórny nakaz zasłaniania okien podczas nalotów. Wtedy też znacznie rozwinęła się firma Faber, która w tym czasie zamiast artystycznych rolet produkowała bardziej praktyczne przesłony. Po wojnie rolety pozostały w wielu domach, a wykonywane były z coraz bardziej niezwykłych materiałów, nawet z płacht przeciwgazowych. Szybko na rynku zaczęły być dostępne piękne osłony w różnych kolorach, fasonach i wzorach, których bogactwo zadziwia do dziś.