Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Jak łączyć rolety z zasłonami?

Posted by Klaudia 31/10/2018 0 Comment(s)

 

Rolety czy zasłony? - to pytanie prędzej czy później musi paść, kiedy przychodzi do aranżacji wnętrz. A dlaczego nie jedno i drugie? Jeśli chcemy, by pomieszczenie było dobrze zaciemnione, ale równocześnie nie mamy ochoty zrezygnować z dekoracyjnego dodatku, jakim są dobrze dobrane zasłony, z powodzeniem możemy połączyć te dwa elementy wystroju. Warto jednak przy ich wyborze kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, by efekt, który uzyskamy, nie sprawiał wrażenia chaosu, ale był ładny i spójny.

 

Dobieramy dodatki do wnętrza

 

Bardzo ważne jest, żeby rolety i zasłony dopasować do charakteru wnętrza. Jeśli pomieszczenie jest urządzone w bardzo klasycznym stylu, nie sprawdzą się ozdoby na okna w modne, geometryczne wzory. I odwrotnie – do pokoi, w których dominują proste, wygodne meble i nowoczesne dodatki, nie będą pasowały ciężkie, drapowane zasłony z ciężkich materiałów. Dlatego już na etapie aranżacji warto zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć, i konsekwentnie trzymać się obranego planu.

 

Jak dopasować kolory?

 

Kropki łączone z paskami, gwiazdki zestawione z wzorem w kratkę – każdy z nas wiedział przynajmniej raz taki dekoracyjny chaos. I chyba wszyscy przyznamy, że wnętrza, w których jest za dużo bardzo różnych wzorów, nie prezentują się dobrze. Dlatego warto trzymać się zasady, że jeśli wybieramy ozdobne rolety, zawieszamy do nich gładkie zasłony, jeśli zaś chcemy, by na zasłonach znalazł się efektowny wzór, rolety powinny być jednolite. W ten sposób zyskujemy pewność, że całość będzie prezentowała się estetycznie i nie przytłoczy osób wchodzących do pomieszczenia.

 

Oczywiście również kolory tych dwóch osłon powinny być odpowiednio dobrane. Możemy zestawić je na zasadzie podobieństwa lub tak, by ze sobą kontrastowały. Najlepiej jednak sprawdzają się połączenia, w których trzymamy się jednej palety barw, np. kilku odcieni brązu czy niebieskiego, wtedy widać, że całość jest starannie przemyślana. Bardzo dobrze wyglądają też wnętrza, w których ten sam motyw pojawia się kilkukrotnie, oczywiście jednak w rozsądnych ilościach. Świetnie więc będzie prezentował się pokój, w którym wzór zasłon pasuje do wzoru z poduszek albo narzuty czy innego dodatku dekoracyjnego. Daje to mile poczucie spójności w wystroju.

 

Materiał ma znaczenie

 

Przy dobieraniu osłon warto też mieć na uwadze, by całość nie sprawiała zbyt ciężkiego wrażenia. Jeśli więc wybieramy rolety zaciemniające, najlepiej dobrać do nich cienkie, delikatne zasłony z tiulu lub satyny. Gdy zaś kupujemy cienkie rolety z transparentnego materiału, możemy pozwolić sobie na grubsze zasłony. Wtedy to one zapewnią nam odpowiednie zaciemnienie, rolety zaś posłużą jako osłona przed wzrokiem przechodniów.