Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Jak efektywnie wietrzyć mieszkanie zimą?

Posted by Klaudia 21/11/2018 0 Comment(s)

 

Jesienią i zimą, gdy temperatura za oknem drastycznie spada, niechętnie decydujemy się na otwieranie okien w domu. Wydaje nam się to nieopłacalne ze względu na dużą utratę ciepła z pomieszczeń. Jednak regularne wietrzenie ma bardzo duże znaczenie i dla naszego zdrowia, i dla kondycji samego budynku. Wcale nie musi się też wiązać ze znacznym wychłodzeniem wnętrza. Wystarczy, że zadbamy, by wietrzenie było efektywne.

 

Dlaczego warto wietrzyć mieszkanie?

 

Okazuje się, że powietrze w niewietrzonych pokojach może być dla nas bardziej niebezpieczne niż nawet to zanieczyszczone z zewnątrz. Jeśli przez dłuższy czas nie dochodzi do jego wymiany, w pomieszczeniu niebezpiecznie wzrasta poziom dwutlenku węgla, co powoduje zawroty i bóle głowy, senność , zmęczenie i ogólne sprawia, że czujemy się dużo gorzej i trudniej nam się skoncentrować. Brak kontaktu ze świeżym powietrzem powoduje też, że znacznie obniża się nasza odporność na infekcje. Prócz tego jednak unikanie otwierania okien ma także niemały wpływ na stan naszego mieszkania. Regularne gotowanie, branie gorących kąpieli, prasowanie czy suszenie prania powodują, że w pomieszczeniach zbiera się wilgoć, która szybko może zaowocować pojawieniem się pleśni lub grzyba na ścianie.

 

Efektywne, ale krótko

 

Zimą, gdy temperatury na zewnątrz są bardzo niskie, mija się z celem uchylanie okien. Zwłaszcza jeśli nadal znajdują się na nich moskitiery, wymiana powietrza potrwa długo i doprowadzi nie tylko do spadku temperatury w pomieszczeniu, ale też do wychłodzenia ścian i mebli. To one zaś są najlepszym akumulatorem ciepła i pomagają przywrócić w pokoju optymalną temperaturę. Dlatego najlepiej co najmniej raz dziennie otworzyć okno na całą szerokość na 5 do 10 minut, zamykając uprzednio drzwi do pomieszczenia. Pozwoli to na szybką i efektywną wymianę powietrza, ale nie wychłodzi nadmiernie pokoju. Oczywiście warto wybrać do tego moment, kiedy na zewnątrz nie pada śnieg ani deszcz, bo to mogłoby doprowadzić do zamoczenia ścian i sprzętów. Bardzo dobrze jest też zadbać, by kilka minut przed rozpoczęciem wietrzenia zakręcić zawory kaloryferów. W ten sposób nie doprowadzimy do niepotrzebnej straty ciepła.