Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Rolety w ciemnych kolorach – tak czy nie?

Posted by Klaudia 09/01/2019 0 Comment(s)

 

Wybierając osłony okienne, często dbamy tylko o to, by ładnie się prezentowały i dobrze komponowały się z całym wystrojem. Są to oczywiście niezwykle ważne aspekty, warto też jednak zastanowić się, czy rolety, na które się decydujemy, są funkcjonalne. W innym wypadku szybko może okazać się, że piękne osłony, które jeszcze niedawno tak nam się podobały, staną się dla nas prawdziwym utrapieniem. Zanim podejmiemy decyzję, warto poznać wady i zalety wszystkich dostępnych opcji, dlatego dziś opisujemy jakie są dobre i złe strony rolet utrzymanych w ciemnych kolorach.

 

Przed czym chronią?

 

Niewątpliwie ciemne osłony są idealne do tych pomieszczeń, które są bardzo nasłonecznione. Rolety w ciemnych barwach skutecznie zatrzymują światło z zewnątrz i tym samym zaciemnieją pomieszczenie dużo lepiej niż te w jasnych kolorach. Nawet w środku lata, gdy słońce bezlitośnie praży, możemy więc cieszyć się miłym półmrokiem w pomieszczeniu. Z drugiej jednak strony sprawia to, że wnętrze tak szczelnie odcięte od dziennego światła może stać się nieco ponure. Dlatego bardzo ważne jest, by mając ciemne rolety, zadbać o przytulne sztuczne oświetlenie pokoju, sprawiające, że wypoczynek w tym miejscu będzie bardziej komfortowy.

 

Rolety w ciemnych barwach nie chronią za to dobrze przed ciepłem. Takie kolory pochłaniają światło, a tym samym szybciej się nagrzewają. Latem może stanowić to problem, zwłaszcza w pomieszczeniach z oknami od wschodu lub południa czy też na poddaszu. Z tym jednak łatwo możemy sobie poradzić, wybierając osłonę z dodatkową warstwą termoizolacyjną.

 

Do jakich wnętrz?

 

Przy wyborze rolet warto też pamiętać, że ciemne kolory pomniejszają optycznie pomieszczenie. Jeśli więc wnętrze jest niewielkie, szare, czarne czy fioletowe osłony mogą sprawić, że będziemy czuć się w nim nieco klaustrofobiczne. Jeśli bardzo zależy nam na ciemnych roletach w małym pokoju, warto postawić na jasny kolor ścian lub przynajmniej wybrać do osłon połyskliwy materiał – taki pomniejsza optycznie w dużo mniejszym stopniu. Ciemne rolety pięknie prezentują się za to w obszernych wnętrzach, zwłaszcza takich w stylu nowoczesnym czy industrialnym.

 

Rolety w ciemnych barwach mają jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – zabrudzenia są na nich dużo mniej widoczne niż na jasnych osłonach. Dlatego są bardzo dobrym wyborem, jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta, które lubią bawić się przy oknie. Są to również idealne osłony do pomieszczeń, w których łatwo o zabrudzenia, jak na przykład kuchnia czy pokój dziecięcy.