Ostatnie posty

Czym jest syndrom chorego budynku?

źródło: Adobe Stock 

 

Dlaczego budynki chorują? Jaki ten stan chorobowy wpływa na osoby w nich przebywające? Co można zrobić, żeby zahamować rozwój problemu? Czytaj dalej i dowiedz się więcej. 

Przyczyny powstawania i charakterystyczne objawy 

Syndrom chorego budynku (określany również jako zespół chorego budynku, ang. SBS sick building syndrome) to pojęcie odnoszące się do warunków panujących w obiektach i ich wpływie na samopoczucie przebywających w nich osób. Przyczyn wystąpienia syndromu można doszukiwać się przede wszystkim w wadliwym funkcjonowaniu wentylacji w miejscu pracy, nauki czy wypoczynku. 

Jak rozpoznać ten syndrom? Oto charakterystyczne objawy

  • zmęczenie i drażliwość

  • utrudnione oddychanie

  • zawroty i bóle głowy

  • problemy z koncentracją

  • podrażnienia górnych dróg oddechowych

  • mdłości i omdlenia

Jeśli przebywając w danym budynku, zmagasz się z wymienionymi dolegliwościami, ale po jego opuszczeniu objawy ustępują, możesz zacząć podejrzewać, że w tym miejscu panuje niezdrowy mikroklimat. 

Jak zapobiegać wystąpieniu tego zjawiska? 

Żeby zahamować rozwój problemu, warto zacząć od sprawdzenia stanu wentylacji. Po czym poznać, że funkcjonuje w nieprawidłowy sposób? Skutki nieprawidłowości można podzielić na dwie grupy: 

  1. widoczne (np. rozwój grzybów i pleśni, skraplanie wody na oknach, parowanie szyb)

  2. odczuwalne (np. wymienione wcześniej objawy oraz nieprzyjemny zapach)

Poprawnie działająca wentylacja w budynku umożliwia szybkie usuwanie zanieczyszczeń, sprawną wymianę powietrza i tworzenie zdrowych warunków. Jeśli zacznie zawodzić, grzyb i pleśń będą mogły się rozwijać, w negatywny sposób wpływając na estetykę obiektu, jego mikroklimat i z czasem – samopoczucie przebywających w nim osób. 

Warto pamiętać, że źródłem pogarszania się jakości powietrza w budynkach mogą być także materiały budowlane zastosowane we wnętrzu, niesprawna klimatyzacja, nieszczelne okna czy sam sposób korzystania z obiektu, np. brak regularnego wietrzenia. Zachęcamy więc do zapoznania się z tymi tekstami opublikowanymi na naszym blogu:

Opublikowano w: Rolety

Zostaw komentarz

Produkt dodany do listy życzeń