Ostatnie posty

Grzyb i pleśń przy oknach – usuwanie i zapobieganie

źródło: Adobe Stock 

 

Okres jesienno-zimowy sprzyja powstawaniu grzybów na ścianach oraz w okolicy okien. Nie oznacza to jednak, że można akceptować takie zmiany. Wręcz przeciwnie – po ich zaobserwowaniu należy podjąć natychmiastowe działanie. 

Szukaj przyczyny

Grzyb i pleśń pogarszają ogólne samopoczucie domowników. Przebywając przez długi czas w zaatakowanych przez nie pomieszczeniach, można narazić się na osłabienie, bóle głowy i żołądka czy problemy z oddychaniem. Szare, czarne lub zielone plamy pojawiające się na powierzchniach w negatywny sposób wpływają także na estetykę i odbiór domowych wnętrz. Aby zadbać o zdrowie oraz komfort wszystkich domowników, nie wolno akceptować takich zmian. Trzeba podjąć natychmiastowe działanie. 

Zanim zaczniesz przeglądać oferty preparatów grzybobójczych, postaraj się znaleźć źródło problemu i rozpoznać przeciwnika. Jak odróżnić pleśń budowlaną od grzyba

  • Pleśń (będąca odmianą grzybni) tworzy plamy o charakterystycznej, ciemnej barwie, które pojawiają się najczęściej na ścianach i w okolicy okien. Porasta powierzchnie, ale nie wnika do głębszych warstw. 

  • Grzyb przybiera formę narośli składających się z malutkich niteczek, która „wchodzi” w głąb konstrukcji. Jest bardzo groźny dla domowników, a jego usunięcie wymaga bardziej złożonego działania. 

Jeśli nie potrafisz samodzielnie ocenić, z jakim rodzajem grzyba masz do czynienia, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy zajmującej się odgrzybianiem budynków

Preparaty grzybobójcze czy skuwanie tynku? 

Pleśnie i grzyby nie pojawiają się budynkach, w których panują prawidłowe, zdrowe warunki. Najczęściej obserwuje się je w tych wnętrzach, gdzie można stwierdzić m.in.

  • wysokie zawilgocenie

  • niską temperaturę

  • problemy z wentylacją

  • niewłaściwie wykonane ocieplenie

  • przecieki z dachu czy rur

Walka z grzybami będzie skuteczna tylko wtedy, gdy skupisz się na rozwiązaniu problemu, którego są następstwem. Jeśli przyczyna zostanie zdiagnozowana, możesz usunąć naloty. W przypadku powierzchniowych zmian skorzystaj z preparatu grzybobójczego, pamiętając o przestrzeganiu wszystkich zaleceń producenta. Z kolei w sytuacji, gdy okolice okien pokrywa narośl „wchodząca” w głąb konstrukcji, konieczne są: skucie tynku, zastosowanie dobrego preparatu i rekonstrukcja powierzchni. 

Opublikowano w: Rolety

Zostaw komentarz

Produkt dodany do listy życzeń