Ostatnie posty

Szprosy w oknach – zalety i wady

źródło: Adobe Stock 

 

Szukasz okien do nowego domu lub mieszkania i zastanawiasz się, czy warto wybrać modele ze szprosami? Poniżej znajdziesz krótkie zestawienie zalet i wad tego rozwiązania. Zapoznając się z nimi, szybciej podejmiesz ostateczną decyzję. 

Czym są szprosy?

Szprosy są imitacją szczeblin, czyli stosowanych dawniej listew konstrukcyjnych, dzielących powierzchnie szklane na części. W rzeczywistości nie łączą ze sobą mniejszych elementów, lecz sprawiają takie wrażenie optyczne. Stanowią dodatkowe wykończenie konstrukcji okiennej, pełniąc funkcje dekoracyjne. 

Wcześniej wykorzystywano je głównie w oknach drewnianych. Obecnie coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się także połączenia szprosów z oknami plastikowymi. Nowoczesne szprosy można zastosować zarówno na nowych przeszkleniach, jak i tych, które już znajdują się w budynkach. 

Szprosy wiedeńskie, międzyszybowe i nakładane

Ze względu na sposób wykonania i miejsce mocowania, można podzielić je na kilka typów:

  • szprosy wiedeńskie

  • międzyszybowe

  • nakładane

Szprosy wiedeńskie są najbliższe stosowanym wcześniej szczeblinom, czyli odwzorowują je bardzo wiernie. Przeszklenie nie wygląda jak jedna gładka tafla, lecz tak, jakby stworzono je z kilku mniejszych pól. Szprosy międzyszybowe instalowane są między szybami i należą do najchętniej wybieranych rozwiązań. Z kolei nakładane mają postać ramki mocowanej po zewnętrznej stronie skrzydła, którą można w dowolnym momencie zdemontować.

Funkcje dekoracyjne 

Czy warto zdecydować się na okna ze szprosami? Oto ich najważniejsze zalety:

  • Okna ze szprosami prezentują się stylowo i niepowtarzalnie.

  • Pasują do przestrzeni zaprojektowanych w stylu industrialnym, skandynawskim czy wiktoriańskim.

  • Idealnie sprawdzają się w budynkach mających własną historię.

  • Można wykorzystać je także w nowoczesnych obiektach, podkreślając ich oryginalny charakter. 

Szprosy wpływają więc na estetykę przeszkleń, a także odbiór poszczególnych pomieszczeń i wreszcie – całego budynku. Pełnią ważne funkcje dekoracyjne, pozwalając projektantom na realizowanie wizji i wprowadzanie do wnętrz pożądanego klimatu. 

Decyzja wymagająca przemyślenia

Warto przy tym pamiętać, że zakup okien ze szprosami lub wzbogacenie przeszkleń takimi elementami wiąże się z większym wydatkiem. Jeśli więc przy zakupie zwracasz uwagę przede wszystkim na kwestie finansowe, dokładnie przemyśl swoją decyzję. O jakich jeszcze słabszych stronach tego rozwiązania trzeba pamiętać?

  • Szprosy najefektowniej wyglądają na dużych przeszkleniach. Zamocowane na małych oknach mogą je przytłaczać i sprawiać wrażenie przypadkowości. 

  • Czyszczenie i pielęgnacja okien ze szprosami naklejonymi na powierzchnię szyby są wymagające i bardziej czasochłonne.

  • Wprowadzają do pomieszczeń określony klimat i jednocześnie sprawiają, że trudno się od niego uwolnić. 

Opublikowano w: Rolety

Zostaw komentarz

Produkt dodany do listy życzeń