Ostatnie posty

Wilgoć na oknach - jak jej się pozbyć?

Wilgoć na oknach to uciążliwy problem w naszych domach, z którym najczęściej borykamy się w okresie zimowym. Problem ten wynika różnicy temperatur, w efekcie czego na oknach skrapla się para wodna, co z biegiem czasu może spowodować rozwój pleśni i grzybów szkodliwych dla zdrowia. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą w walce z wilgocią w domach.

Przyczyny pojawiania się wilgoci

Aby skutecznie zwalczyć problem, trzeba poznać jego źródło. Oto kilka możliwych przyczyn powstawania wilgoci w domu:

  • wywieszanie prania na rozkładanej suszarce - najczęściej odbywa się to w pokoju dziennym, co nie tylko pogarsza estetykę wnętrza, ale również przyczynia się do zwiększenia wilgotności powietrza

  • zbyt szczelne okna - powoduje to zbyt małą cyrkulację pomieszczenia w domu, przez co para wodna nie może się wydostać na zewnątrz i osadza się na oknie

  • brak okapu w kuchni - skraplanie się pary wodnej w tym pomieszczeniu jest nieuniknione, jednak okapy lub pochłaniacze pomagają skutecznie zniwelować to zjawisko

Jak pozbyć się wilgoci? 

  • pamiętaj o dokładnym wietrzeniu pomieszczeń, szczególnie w okresie zimowym

  • zamontuj w swoich oknach nawiewniki - koszt takiej usługi wynosi od 20 do 30 zł w zależności od producenta

  • regularnie kontroluj stan systemu wentylacyjnego w Twoim domu

  • staraj się myć okna i odkurzać mieszkanie możliwie często - pozwala to na pozbycie się zarodników pleśni

  • pamiętaj o korzystaniu z okapu podczas gotowania - pochłania on nadmiar pary wodnej

  • zrezygnuj z suszarki rozkładanej i zainwestuj w suszarkę automatyczną - jest to

urządzenie, które nie tylko ograniczy wilgoć w powietrzu, ale również ułatwi obowiązki domowe

Jakie okna wybrać?

Jeśli w najbliższym czasie planujesz wymianę stolarki okiennej w Twoim mieszkaniu, warto zdecydować się na takie okna, które w przyszłości uchronią je przed wilgocią i pleśnią. W tym celu specjaliści polecają montaż okien trzyszybowych z możliwością rozszczelnienia oraz z nawiewnikami, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Takie okna wiążą się z wyższą ceną, jednak jest to inwestycja, która zapewni nam spokój na lata.

Domowe sposoby na wilgoć

Jeżeli na tę chwilę nie możemy wprowadzić tak drastycznych zmian, jak wymiana okien lub zakup suszarki automatycznej, zachęcamy do zastosowania kilku prostych domowych sposobów, które mogą się okazać przydatne w walce z wilgocią. 

Pierwszym sposobem jest podniesienie temperatury oraz dokładne wietrzenie wszystkich pomieszczeń w domu, co powinno poprawić cyrkulację powietrza oraz zniwelować zjawisko osadzania się pary na oknach. 

Kolejnym nieinwazyjnym rozwiązaniem jest zakup pochłaniacza wilgoci lub wykonanie go własnoręcznie poprzez wsypanie do miseczki soli, lub sody oczyszczonej. 

Sprzymierzeńcem w walce z wilgocią mogą być również rośliny. Skrzydłokwiat, paproć, bluszcz lub storczyki doskonale pochłaniają wilgoć z powietrza, stając się przy tym jeszcze piękniejsze. 

Zagrożenia, jakie stwarza wilgoć

Zbyt duża wilgoć w powietrzu może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów, które wywołują wiele chorób, między innymi alergie, schorzenia układu oddechowego, migreny, bóle mięśni, zapalenie zatok, zawroty głowy czy omdlenia. 

Wilgoć ma również negatywny wpływ na stan naszego domu - drewniane meble oraz podłogi mogą ulegać deformacji, a tynk na ścianach pękać. Dodatkowo możemy mieć do czynienia z inwazją insektów, które do rozwoju potrzebują wilgotnego środowiska. 

 

Opublikowano w: Rolety

Zostaw komentarz

Produkt dodany do listy życzeń