Ostatnie posty

Jaki karnisz wybrać?

Materiał wykonania karnisza

Pierwszym kryterium, nad jakim powinniśmy się zastanowić przy wyborze karnisza, jest materiał, z którego ma on być wykonany. Karnisz drewniany sprawdzi się przede wszystkim w rustykalnych pomieszczeniach, w których dominują ciepłe barwy. Sam odcień drewna warto dobrać do mebli i pozostałych dodatków. 

Zdecydowanie  najwięcej możliwości dają nam karnisze metalowe - mogą one być minimalistyczne i nowoczesne lub wręcz przeciwnie, bogato zdobione i postarzane. To, jaki karnisz wybierzesz, zależy od stylu, w jakim urządzasz swoje mieszkanie. Istnieje także opcja dla tych osób, którym zależy, aby karnisz był niemalże niewidoczny. W takiej sytuacji polecamy karnisz linkowy, jednak należy pamiętać, że sprawdzi się on jedynie przy delikatnych i lekkich firankach. 

Średnica drążka

Kiedy już zdecydowaliśmy się na rodzaj karnisza, warto wybrać odpowiednią średnicę samego drążka. Te najmniejsze, 16-milimetrowe stosuje się przy niedużych, wąskich oknach. Na nich zawiesza się jedynie lekkie, muślinowe firanki, ponieważ ciężaru grubych zasłon mogą nie wytrzymać. 

Kolejnym, najpopularniejszym rozmiarem drążka karnisza jest ten 19-milimetrowy. Wykorzystuje się je w większości pomieszczeń i można na nich zawiesić zarówno firanki, jak i zasłony. Dzięki ich popularności występują one w wielu wykończeniach i długościach. Stosuje się je przy oknach o standardowym rozmiarze, najczęściej w sypialni lub salonie. 

Posiadaczom dużych, wysokich okien polecamy te największe drążki, bo aż 25-milimetrowe. Wytrzymają one dosyć duży ciężar, dlatego sprawdzą się także przy ciężkich, grubych zasłonach, np. w sypialni. 

Umiejscowienie karnisza

Po wybraniu karnisza stajemy przed kolejnym, trudnym zadaniem, a mianowicie jego prawidłowym umiejscowieniem. Tę sprawę ułatwia kilka podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest reguła mówiąca, że karnisz powinien być dłuższy niż okno o 30-40 cm, tak aby z każdej strony wystawał po około 15-20 cm. Drążek karnisza zawsze można połączyć ze sobą lub przyciąć, aby był on dopasowany do rozmiaru okna. Drugą zasadą, na którą należy zwrócić uwagę przy montażu karnisza, jest ta mówiąca, że firanka nie powinna opierać się o grzejnik lub parapet. Najczęściej drążek montuje się w odległości 15 cm od ściany, jednak czasami ta reguła się nie sprawdza. Wtedy można zamontować karnisz na suficie i dowolnie manipulować odległością lub kupić specjalne przedłużki do wsporników. Sam karnisz zazwyczaj montuje się 4-7 cm nad oknem.

Karnisze sufitowe a ścienne

Karnisze sufitowe, w tym szyny, doskonale sprawdzają się przy delikatnych, subtelnych firankach. Ich dużą zaletą jest to, że można je zabudować listwą dekoracyjną, dzięki czemu nie będą one widoczne. Dodatkowo przy karniszach sufitowych mamy możliwość manipulacji ich odległością od okna, o czym pisaliśmy wyżej. Karnisze ścienne natomiast pozwalają na zawieszenie cięższych zasłon, a także stwarzają więcej możliwości dekoracyjnych. Wybór między karniszem sufitowym a ściennym warunkują jedynie Twoje preferencje.

Opublikowano w: Rolety

Zostaw komentarz

Produkt dodany do listy życzeń