Ostatnie posty

Wpływ światła na zdrowie i samopoczucie człowieka

Jak doskonale wiadomo światło dzienne pełni niezwykle istotną rolę w naszym życiu. Przede wszystkim wyznacza ono rytm dnia, a także ma duży wpływ na samopoczucie. Z pewnością zauważyłeś, że mamy o wiele lepszy humor podczas słonecznych dni - dzieje się tak właśnie za sprawą światła dziennego, którego istotę omówimy w poniższym artykule.

Reguluje sen

Organizmy żyjące na Ziemi, w tym człowiek, dostosowały się do życia w rytmie dzień - noc. Porą, w której ludzie odpoczywają jest noc, czyli okres od zmierzchu do świtu. To promienie słoneczne sprawiają, że budzimy się o poranku, dlatego też trudno jest nam uciąć sobie małą drzemkę w ciągu dnia przy odsłoniętych oknach. Wpływ światła na samopoczucie człowieka można także zauważyć zimą - w tym okresie wielu z nas ma problem ze wstaniem z łóżka z samego rana, ze względu na to, że za oknem wciąż panuje mrok. Należy pamiętać, że zachowanie prawidłowego rytmu dnia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Jego zaburzenie jest przyczyną apatii i senności w ciągu dnia, a na dłuższą metę może być katalizatorem wielu poważnych chorób. 

Samopoczucie w ciągu dnia

Nie bez powodu nasz humor znacznie poprawia się wraz z pierwszymi dniami wiosny. To promienie słoneczne dostarczają witaminy D, której niedobór jest przyczyną zmęczenia, senności i braku koncentracji. Z tego względu naukowcy wyróżniają takie pojęcie jak depresja sezonowa, czyli sezonowe zaburzenie afektywne, które pojawia się wraz z pierwszymi, deszczowymi dniami jesieni. Uważa się, że jego główną przyczyną jest właśnie niedobór światła dziennego, które wpływa na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, m.in. na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników, a także hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności. Przez niedobór światła stajemy się smutni, roztargnieni i zmęczeni, a także zmniejsza się poziom serotoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za utrzymywanie dobrego nastroju. 

Światło dzienne a światło sztuczne

W okresie zimowym, kiedy cierpimy na niedobór światła dziennego, możemy je zastąpić światłem sztucznym. Ważne jest, aby swoją barwą było ono jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Z tego względu w sypialni i salonie najlepiej wykorzystać ciepłą barwę w żarówce, która wprowadza nas w stan relaksu, co ułatwia późniejsze zaśnięcie. Natomiast chłodne światło sprzyja koncentracji i skupieniu, dlatego polecamy zastosować je w lampkach biurkowych. Należy jednak pamiętać, że światło sztuczne nigdy nie zastąpi nam w pełni światła naturalnego - można się nim wspomagać, jednak na nasz organizm najlepiej działają naturalne promienie słoneczne.

Rolety a dostęp do światła

Wiadomo, że dostęp do światła dziennego jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niemniej jednak są pewne sytuacje, kiedy potrzebujemy się od niego uchronić, np. latem. W tym okresie intensywne promienie słoneczne mogą powodować przegrzewanie się pomieszczenia, co znacznie utrudni nam relaks i odpoczynek w domu. W tej sytuacji warto skorzystać z rolet w jasnych barwach, które umożliwią dotarcie światła do pomieszczenia, jednak będzie ono bardziej subtelne i nie będzie aż tak bardzo podnosić temperatury wewnątrz. Dodatkowo takie rolety zapewniają domownikom prywatność, a także chronią ich nocą przed światłem ulicznych latarni, co wspomaga prawidłowy rytm dobowy człowieka.

Opublikowano w: Rolety

Zostaw komentarz

Produkt dodany do listy życzeń