Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Czy rolety mają wpływ na zdrowie?

Posted by Klaudia 28/03/2018 0 Comment(s)

Choć na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, że osłony okienne i nasze zdrowie w zasadzie nie mają ze sobą nic wspólnego, to gdy nieco zagłębimy się w ten temat, może okazać się, że sprawa ma się zupełnie inaczej. Wybierając odpowiednie rolety, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym faktem, kierując się przede wszystkim ich wyglądem i funkcjonalnością. Mimo wszystko warto poświęcić chwilę i zastanowić się, co wspólnego ze zdrowiem mają rolety wewnętrzne.

 

 

Kurz i alergie

 

Kurz i roztocza są obecne w każdym domu. Jeżeli jesteśmy w pełni zdrowi, nie zrobią nam one większej krzywdy, jednak wystarczy, że w naszym domu pojawi się osoba cierpiąca na alergie, a problem może okazać się poważny. O tym, jak wybrać rolety dla alergika pisaliśmy szerzej w innym artykule, przypomnijmy jednak, że na osłonach okiennych, podobnie jak na dywanach, pościeli i materacach zbierają się cząsteczki kurzu, które mogą być bardzo niebezpieczne dla chorych i znacząco wpływać na ich komfort życia. Na szczęście ze wszystkich osłon okiennych to właśnie rolety będą w takim przypadku najlepszym wyborem, musimy tylko zdecydować się na takie, które będą łatwe i wygodne w czyszczeniu i odkurzaniu i dbać o to, by regularnie dbac o utrzymanie ich w czystości.

 

Pamiętajmy, że długie przebywanie w zakurzonych pomieszczeniach może wpływać nie tylko na tych z nas, którzy już mają alergię, ale także uczulenie powodować. Drobiny kurzu i roztocza mogą także być powodem przewlekłego kataru i kaszlu, a także stanów zapalnych dróg oddechowych i zapalenia spojówek.

 

 

Nasłonecznienie

 

Z jednego z naszych poprzednich wpisów wiecie już na pewno, jak światło słoneczne wpływa na człowieka. Nie jest więc tajemnicą, że odpowiednie oświetlenie pomieszczeń ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Bezpośrednio z tym wiążą się właśnie rolety, dzięki którym możemy przecież regulować ilość słońca wpadającą do wnętrza mieszkania. Warto więc w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, dobrać do nich odpowiednie rolety. Na przykład rolety dzień i noc dobrze sprawdzą się w pokoju dziennym, gdzie w ciągu dnia możemy zadbać, by do pomieszczenia wpadało więcej światła, wieczorem zaś całkowicie zasłonić okna. W pomieszczeniach sypialnych i pokojach dziecięcych warto postawić na rolety zaciemniające, dzięki którym sen będzie bardziej komfortowy.

 

Pamiętajmy także, że nie możemy całkowicie odciąć się od promieni słonecznych. To właśnie dzięki słońcu nasz zegar dobowy działa prawidłowo, co wpływa na wiele procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Ponadto promienie słoneczne niezbędne są do wytwarzania witaminy D, która niezbędna jest do życia każdemu człowiekowi.

 

 

Bezpieczeństwo dzieci

 

Kupując rolety, warto przemyśleć także bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny. Jeżeli mamy w domu malutkie dzieci, być może dobrym pomysłem będzie zakup pozbawionych sznureczków plis. Zwisające koraliki i luźne elementy mogą bowiem przyciągać uwagę ciekawych świata maluchów i być dla nich po prostu niezbyt bezpieczne. Model pozbawiony drobnych elementów sprawdzi się więc w tym wypadku o wiele lepiej.