Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Wykusze – jakie rolety będą odpowiednie?

Posted by Klaudia 23/05/2018 0 Comment(s)

Wykusz to rozwiązanie, które chętnie stosujemy w domach. Okna o niestandardowy kształtach i wielkościach nie tylko prezentują się niezwykle nowocześnie i oryginalnie, ale także pozwalają na lepsze doświetlenie pomieszczeń. Jednak oprócz ciekawego wyglądu i aspektu praktycznego, wykusze mogą okazać się także sporym wyzwaniem przy aranżacji okien. Jak wybrać odpowiednie osłony okienne do tego typu okien?

 

 

Do czego służy wykusz?

 

O praktyczności wykuszy można dyskutować, jednak nie można im odmówić, że świetnie prezentują się one odpowiednio zaaranżowane we wnętrzach. To doskonałe miejsce na jadalnię lub jako element pokoju dziecięcego. Wyściełany miękko parapet pod wykuszem sprawia, że aż chce się na nim usiąść i spędzić czas z dobrą książką.

 

Jednak nieodłącznym elementem okien w wykuszach jest ich odpowiednia aranżacja. Ponieważ przez tego typu rozwiązanie do pomieszczenia będzie wpadać większa ilość światła, musimy mieć możliwość regulacji jego natężenia, by optymalnie dostosować jego ilość do naszych potrzeb. Dodatkowo ciekawa aranżacja okien w wykuszu może być też interesującym uzupełnieniem wnętrza.

 

 

 

 

Jak dobrać rolety do okien z wykuszem?

 

W przypadku okien w wykuszach tradycyjne karnisze i zasłony nie zawsze dobrze spełniają swoją funkcję. W tym wypadku zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie w oknach nowoczesnych rolet wewnętrznych, dzięki którym mamy największą dowolność w zasłanianiu lub odsłanianiu okien. Jeżeli okna w wykuszu mają niestandardową wielkość, najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie w nich rolet robionych na wymiar, dzięki czemu mamy gwarancję, że okna zostaną idealnie osłonięte. Natomiast gdy okna w wykuszu mają  niestandardowy kształt, warto rozważyć wybór rolet plisowanych. Więcej o ich zaletach pisaliśmy tutaj.

 

Podczas wybierania osłon okiennych na wykusz musimy pamiętać także o sposobie ich montażu – w wypadku tego typu okien zdecydowanie lepiej sprawdzają się modele montowane bez ingerencji w ramę okienną lub ścianę. Zdecydujmy się więc na rolety z montażem nieinwazyjnym. Czym różnią się typy montażu rolet wewnętrznych, przeczytać możecie w jednym z naszych poprzednich wpisów.

 

 

 

 

Rolety dzień-noc na wykuszach

 

Ciekawym rozwiązaniem do okien w wykuszach mogą być także popularne rolety typu dzień-noc, które są niezwykle praktycznym rozwiązaniem – dają nam dużą dowolność, jeżeli chodzi o regulację ilości wpadającego do pomieszczenia światła. Warto także zauważyć, że ten rodzaj rolet także świetnie się prezentuje, nadając pomieszczeniu nowoczesnego i eleganckiego wyglądu, co w przypadku tego typu okien jest bardzo ważne. Rolety typu dzień-noc są też łatwe w obsłudze i występują w szerokiej gamie kolorów. Można je także wykonać na wymiar.

 

 

Jak zmierzyć okna w wykuszu?

 

Pamiętajmy, że w wykuszu znajdują się zazwyczaj co najmniej trzy okna, dlatego też, by odpowiednio dopasować do nich rolety, powinniśmy każde z nich zmierzyć oddzielnie. Sposób mierzenia w dużym stopniu będzie zależał także od rodzaju osłon, na które się zdecydowaliśmy – jeśli zastanawiacie się jak prawidłowo zmierzyć okna pod poszczególne typy rolet, zachęcamy do przeczytania tego artykułu.