Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Czym jest syndrom chorego budynku?

Posted by Klaudia 30/07/2020 0 Comment(s)

źródło: Adobe Stock 

 

Dlaczego budynki chorują? Jaki ten stan chorobowy wpływa na osoby w nich przebywające? Co można zrobić, żeby zahamować rozwój problemu? Czytaj dalej i dowiedz się więcej. 

Przyczyny powstawania i charakterystyczne objawy 

Syndrom chorego budynku (określany również jako zespół chorego budynku, ang. SBS sick building syndrome) to pojęcie odnoszące się do warunków panujących w obiektach i ich wpływie na samopoczucie przebywających w nich osób. Przyczyn wystąpienia syndromu można doszukiwać się przede wszystkim w wadliwym funkcjonowaniu wentylacji w miejscu pracy, nauki czy wypoczynku. 

Jak rozpoznać ten syndrom? Oto charakterystyczne objawy

  • zmęczenie i drażliwość

  • utrudnione oddychanie

  • zawroty i bóle głowy

  • problemy z koncentracją

  • podrażnienia górnych dróg oddechowych

  • mdłości i omdlenia

Jeśli przebywając w danym budynku, zmagasz się z wymienionymi dolegliwościami, ale po jego opuszczeniu objawy ustępują, możesz zacząć podejrzewać, że w tym miejscu panuje niezdrowy mikroklimat. 

Jak zapobiegać wystąpieniu tego zjawiska? 

Żeby zahamować rozwój problemu, warto zacząć od sprawdzenia stanu wentylacji. Po czym poznać, że funkcjonuje w nieprawidłowy sposób? Skutki nieprawidłowości można podzielić na dwie grupy: 

  1. widoczne (np. rozwój grzybów i pleśni, skraplanie wody na oknach, parowanie szyb)

  2. odczuwalne (np. wymienione wcześniej objawy oraz nieprzyjemny zapach)

Poprawnie działająca wentylacja w budynku umożliwia szybkie usuwanie zanieczyszczeń, sprawną wymianę powietrza i tworzenie zdrowych warunków. Jeśli zacznie zawodzić, grzyb i pleśń będą mogły się rozwijać, w negatywny sposób wpływając na estetykę obiektu, jego mikroklimat i z czasem – samopoczucie przebywających w nim osób. 

Warto pamiętać, że źródłem pogarszania się jakości powietrza w budynkach mogą być także materiały budowlane zastosowane we wnętrzu, niesprawna klimatyzacja, nieszczelne okna czy sam sposób korzystania z obiektu, np. brak regularnego wietrzenia. Zachęcamy więc do zapoznania się z tymi tekstami opublikowanymi na naszym blogu:

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Rolety Dzień i Noc - bezinwazyjne na wymiar Mini roleta z systemem dzień i noc to idealne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie ochronę przed promi..

Już od: 89.64zł Cena netto: 72.88zł

Roleta Standard w kasecie płaskiej na wymiar

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną półzaciemniającą to doskonały sposób na bezinwazyjne zapewnienie sobie i swoim najbliższym komfortu bez przep..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Rolety plisowane I grupa tkaninowa BASEL

Bez wątpienia wybór odpowiedniej osłony okiennej jest kwestią niezwykle istotną. Zazwyczaj wybierając ją skupiamy się zarówno na elementach estetyczny..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

Moskitiery ramkowe do okien.Zamontowanie moskitiery na oknie pozwala cieszyć się świeżym dopływem powietrza w domu jednocześnie zapobiegając..

Już od: 37.87zł Cena netto: 30.79zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.