Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Czym jest syndrom chorego budynku?

Posted by Klaudia 30/07/2020 0 Comment(s)

źródło: Adobe Stock 

 

Dlaczego budynki chorują? Jaki ten stan chorobowy wpływa na osoby w nich przebywające? Co można zrobić, żeby zahamować rozwój problemu? Czytaj dalej i dowiedz się więcej. 

Przyczyny powstawania i charakterystyczne objawy 

Syndrom chorego budynku (określany również jako zespół chorego budynku, ang. SBS sick building syndrome) to pojęcie odnoszące się do warunków panujących w obiektach i ich wpływie na samopoczucie przebywających w nich osób. Przyczyn wystąpienia syndromu można doszukiwać się przede wszystkim w wadliwym funkcjonowaniu wentylacji w miejscu pracy, nauki czy wypoczynku. 

Jak rozpoznać ten syndrom? Oto charakterystyczne objawy

  • zmęczenie i drażliwość

  • utrudnione oddychanie

  • zawroty i bóle głowy

  • problemy z koncentracją

  • podrażnienia górnych dróg oddechowych

  • mdłości i omdlenia

Jeśli przebywając w danym budynku, zmagasz się z wymienionymi dolegliwościami, ale po jego opuszczeniu objawy ustępują, możesz zacząć podejrzewać, że w tym miejscu panuje niezdrowy mikroklimat. 

Jak zapobiegać wystąpieniu tego zjawiska? 

Żeby zahamować rozwój problemu, warto zacząć od sprawdzenia stanu wentylacji. Po czym poznać, że funkcjonuje w nieprawidłowy sposób? Skutki nieprawidłowości można podzielić na dwie grupy: 

  1. widoczne (np. rozwój grzybów i pleśni, skraplanie wody na oknach, parowanie szyb)

  2. odczuwalne (np. wymienione wcześniej objawy oraz nieprzyjemny zapach)

Poprawnie działająca wentylacja w budynku umożliwia szybkie usuwanie zanieczyszczeń, sprawną wymianę powietrza i tworzenie zdrowych warunków. Jeśli zacznie zawodzić, grzyb i pleśń będą mogły się rozwijać, w negatywny sposób wpływając na estetykę obiektu, jego mikroklimat i z czasem – samopoczucie przebywających w nim osób. 

Warto pamiętać, że źródłem pogarszania się jakości powietrza w budynkach mogą być także materiały budowlane zastosowane we wnętrzu, niesprawna klimatyzacja, nieszczelne okna czy sam sposób korzystania z obiektu, np. brak regularnego wietrzenia. Zachęcamy więc do zapoznania się z tymi tekstami opublikowanymi na naszym blogu:

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże trudno zabezpieczyć przed uszkodzeniem, dlatego są wysyłane rozłoż..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!