Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Jak czyścić plisy?

Posted by Klaudia 24/04/2018 0 Comment(s)

Wiosna i piękna pogoda zdecydowanie sprzyja generalnym porządkom. Tradycyjnie należy do nich także mycie okien. Jednak skoro już zabieramy się za tę czynność, warto pomyśleć także o wyczyszczeniu osłon okiennych, o które przecież również powinniśmy regularnie dbać. W jednym z naszych poprzednich wpisów mówiliśmy już o tym, jak czyścić rolety materiałowe. A jak zadbać o czystość plis? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Z czego wykonane są plisy?

Zanim przejdziemy do tego, jak w prawidłowy sposób czyścić takie osłony okienne jak plisy powinniśmy odpowiedzieć sobie, z jakiego materiału i w jaki sposób zostały one wykonane. Dzięki temu łatwiej będzie nam zdecydować o odpowiednich sposobach na ich odświeżenie i łatwiej będzie nam dobrać właściwe do tego celu środki.

 

Plisy to jedne z najbardziej uniwersalnych osłon okiennych. Ich ogromną zaletą jest to, że bez większego problemu możemy je dopasować do większości okien, w tym okien dachowych i tych o nietypowych kształtach. Plisy zazwyczaj wykonane są z solidnego i trwałego materiału, najczęściej syntetycznego. Tkanina ta, by nadać jej charakterystyczny kształt harmonijki, jest poddawana termicznemu plisowaniu. Dzięki temu zachowuje swój kształt na długi czas i jest niezwykle łatwa w czyszczeniu.

Więcej na temat plis możecie przeczytać klikając tutaj.

 

rolety plisy

 

Jak czyścić plisy?

Plisy to jedne z niewielu osłon okiennych, które możemy zdjąć z okna i w całości wyprać. Co prawda nie polecamy robić tego w pralce, ale bez większego problemu możemy zrobić to ręcznie. Musimy jednak pamiętać, że plis nie należy moczyć w zbyt wysokiej temperaturze, ponieważ mogłaby ona wpłynąć na kształt materiału, a nasze osłony okienne mogłyby się po prostu rozprostować. Pamiętajmy także, że po praniu nie należy używać żelazka, które mogłoby uszkodzić tkaninę plis. Ponadto, jeśli nasze osłony okienne są wyjątkowo zabrudzone, lepiej zlecić ich czyszczenie profesjonalnej firmie, która zajmie się tym w bezpieczny i fachowy sposób, nie uszkadzając naszych plis.

Pranie plis – krok po kroku

Jak uprać plisy samodzielnie w domu krok po kroku? Pierwszym krokiem będzie ściągnięcie osłon z okien. Mechanizm plis jest tak skonstruowany, że bez problemu poradzimy sobie z tym sami w domu. Następnie plisy umieszczamy w wannie lub w kabinie prysznicowej w chłodnej (!) wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego detergentu, na przykład płynu do prania tkanin delikatnych. W takim roztworze możemy pozostawić je do namoczenia na kilkanaście minut. Możemy także poruszać tkaniną w falisty sposób, by upewnić się, że detergent i woda dotarły wszędzie.

 

Po tym czasie plisy spłukujemy dokładnie prysznicem, używając do tego niezbyt silnego strumienia wody. Gdy materiał jest już dokładnie wypłukany, wieszamy osłony na okno, a następnie składamy materiał i w takiej pozycji pozostawiamy na 12 do 24 godzin, w zależności od grubości tkaniny. Dzięki temu mamy pewność, że tkanina zachowa swój kształt.

 

plisy

 

Czego unikać?

 

W przypadku plis unikajmy zdecydowanie prania ich w zbyt ciepłej wodzie, co może wpłynąć na kształt osłon okiennych. Nie należy także używać do ich konserwacji żelazka. Podczas prania unikajmy także ugniatania, pocierania lub szorowania gąbką – czynności te mogłyby odbarwić lub uszkodzić materiał plis. Pamiętajmy także, że plisy wykonane są z materiału pokrytego impregnatem, dlatego powinno się je prać w wodzie nie częściej niż raz na 2-3 lata. Częściej możemy jednak usuwać z nich kurz, na przykład za pomocą odkurzacza. Czynność tę możemy wykonywać raz na kilka tygodni.