Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini
Kto nie chce mieć w domu insektów, montuje w oknach moskitiery. To zasada znana od lat. Zastanówmy się, jak pojemne jest słowo „insekty”. Insekty to na pewno komary, meszki, moskity i przed nimi skutecznie chronią moskitiery. Do insektów należą również pluskwy. Tych – jeśli już zalęgną się w mieszkaniu – bardzo trudno jest się pozbyć. Robimy więc wszystko, by ich do domu nie wpuścić: dbamy o czystość w poszczególnych pomieszczeniach, pierzemy ubrania, zabezpieczamy kratki wentylacyjne. Czy w ochronie przed pluskwami mogą nam pomóc moskitiery? Tak – moskitiery to skuteczny środek, by zapobiegać pluskwom.
Jednak – niestety – zachowanie czystości i dbanie o higienę nie zawsze jest wystarczające. Pluskwy mogą pojawić się w każdym, nawet najczystszym mieszkaniu. Co więcej – są bardzo trudne do zwalczenia. Pluskwy mają owalny, niekiedy wrzecionowaty kształt i brązowy kolor, o lekko czerwonym zabarwieniu. Odwłok tego owada jest dość płaski, zwęża się ku przodowi, a na głowie umiejscowione są czułki. Pluskwy nie posiadają skrzydeł. Jak więc dostają się do domów i mieszkań? Niestety, potrafią wspinać się po ścianach, do naszych domów dostają się między innymi przez kratki wentylacyjne i okna. W okolicach głowy mają widoczne czułki. Pluskwa domowa nie posiada skrzydeł, ale sprawnie i szybko wspina się po ścianach. Gdy już jej się to uda – szuka żywiciela, bo pluskwy żywią się krwią. Niestety, bardzo często żerują na człowieku. Najbardziej aktywne są nocą i nad ranem.
Pluskwy nie latają. Ale mają tak rozwinięte odnóża, że nie jest dla nich problemem wspięcie się po człowieku, zwierzęciu, a nawet po ścianie. To duży problem, gdyż sprawia, że bardzo trudno jest zapobiec zagnieżdżeniu się pluskiew w naszym domu. Wystarczy, że będziemy w miejscu, w którym są pluskwy. Chwila nieuwagi i insekty mogą znaleźć się na naszych ubraniach, w walizkach. W ten sposób nietrudno jest przynieść je do własnego domu.
Podsumujmy więc.
W jaki sposób pluskwy dostają się do naszych domów:
Na szczęście są sposoby, by chronić się przed pluskwami, a gdy owady już się zalęgną – można wyplenić je z naszych domów. Najbardziej skutecznym sposobem – jeśli już zauważymy pluskwy – jest deratyzacja. Ale możemy również stosować opryski prewencyjne. Pamiętajmy, by poprosić o to profesjonalną firmę, która ma do dyspozycji sprzęt i środki odstraszające insekty. Zadbajmy też o zabezpieczenie rur oraz otworów wentylacyjnych. Wystarczy, że sąsiad zignoruje u siebie problem pluskiew, a owady te tak się rozmnożą, że będą szukały innych żywicieli. I wtedy mogą szukać drogi do naszych domów. Sprawdźmy też uszczelki przy oknach. Sposobem na niewpuszczenie pluskiew do domu są również moskitiery. Jak już zostało wspomniane, pluskwy nie latają, ale pamiętajmy, że nie jest dla nich problemem chodzenie po ścianach. A gęsta siatka skutecznie zabezpiecza nasze domy i mieszkania nie tylko przed owadami latającymi, lecz także takimi, które wspinają się.
Moskitiera to gęsta, mocna siatka, zwykle rozpięta na metalowej ramie. Moskitiery umieszczamy w oknach, by zapobiec przedostawaniu się do naszych mieszkań insektów. Montujemy je zwykle podczas ciepłych miesięcy – jest to czas rozkwitu przyrody, a do niej należą również owady. Koniecznie trzeba zadbać o to, by moskitiera nie była zniszczona, sparciała czy przerwana w którymkolwiek miejscu. Już bowiem nawet niewielka dziura w siatce będzie doskonałym zaproszeniem dla latających owadów: komarów i meszek. Pamiętajmy jednak, że moskitiery to skuteczna ochrona również przed pluskwami.
Aby moskitiera była skuteczna i dobrze chroniła przed insektami, musi być nie tylko idealnie dopasowana do ramy okiennej, ale także utrzymana w dobrym stanie, niezniszczona, bez dziur. Dlatego, aby nie kupować co roku nowej moskitiery, powinniśmy od czasu do czasu, ale systematycznie zająć się jej pielęgnacją. Przede wszystkim sprawdźmy, czy nie trzeba zdjąć moskitier na zimę. Śnieg i mróz mogą zniszczyć delikatną siatkę. Zdejmując moskitierę, róbmy to ostrożnie, by nie uszkodzić siatki. Jeśli jednak producent zapewnia, że moskitiera może zimować w oknie – zostawmy ją tam również na chłodne miesiące. Bez względu jednak na to, czy moskitiera jest zdejmowana na zimę, czy nie – musimy ją wyczyścić.
Dlaczego to takie ważne, by systematycznie czyścić moskitiery? Bo brudne i zatkane owadami siatki szybciej się niszczą, a zniszczone – są mniej skuteczne. Dziurawe moskitiery nie uchronią nas ani przed komarami czy meszkami, ani przed pluskwami. Jak czyścić moskitiery? Na szczęście ten rodzaj zabezpieczenia jest bardzo łatwy w pielęgnacji, a przy czyszczeniu nie musimy stosować specjalistycznych środków.
Jak często powinniśmy myć moskitiery, by były zadbane, skuteczne i nie przepuszczały komarów ani pluskiew? Warto to zrobić dwa razy w ciągu roku: tuż przed sezonem i po jego zakończeniu. Pamiętajmy jednak, by robić to ostrożnie. Siatka co prawda jest mocna, ale gdy zbyt silnie ją przyciśniemy, może oderwać się od ramki i powstanie dziura. Wtedy ponowne jej zamontowanie nie będzie już miało sensu. Dziurawa moskitiera będzie nieskuteczna. Aby wykonać zabiegi pielęgnacyjne, moskitiery ściąga się z okna. Następnie możemy je zanurzyć w wodzie lub spłukać szlauchem – jednak pamiętajmy, by nie używać zbyt dużego ciśnienia, gdyż to może zniszczyć moskitierę. Następnie moskitierę mydlimy specjalnym środkiem lub mydłem w płynie i czyścimy miękką gąbką. Potem już tyko czeka nas płukanie, suszenie i ponowny montaż siatki w oknie.
Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini