Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini
Nic tak nie denerwuje w okresie wiosenno-letnim, jak plaga komarów, i much, które próbują dostać się do domu. W większości przypadków przygotowaliśmy się już na ich nadejście. Jedni zaopatrują się w packi, lepy i spraye na owady, inni z kolei montują w drzwiach i oknach swojej elewacji moskitierę. Pojawia się jednak pytanie, czy moskitiera może być zamocowana na oknie dachowym, a jeśli tak – jak wygląda procedura jej montażu. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Podstawowym zadaniem moskitiery jest nieprzepuszczanie owadów, które utrudniają nam życie, takich jak meszki czy komary. W przypadku montażu standardowej moskitiery na oknie elewacyjnym jest ona umieszczana na zewnątrz, dzięki czemu można bez przeszkód otwierać okno i wpuszczać świeże powietrze, bez obaw o wizytę niechcianych lokatorów. Moskitiera na okno dachowe zbudowana jest w podobny sposób – także nie przesłania widoku, pozwala operować oknem i składa się z wytrzymałej siatki z niewielkimi oczkami, która chroni przed owadami. Jej montaż przebiega jednak zupełnie inaczej, między innymi z powodu specyfiki działania okien dachowych.
Decydując się na moskitierę na okno dachowe, musimy ją zamocować po wewnętrznej stronie okna. Wynika to z faktu, że otwarte lub częściowo uchylone okno dachowe wystaje na zewnątrz, poza krawędź dachu, co uniemożliwia zamontowanie moskitiery po stronie zewnętrznej. Aby moskitiera mogła spełniać swoje funkcje także na poddaszu użytkowym lub w pomieszczeniach o skośnych ścianach, na których zamontowane są okna dachowe, przytwierdza się ją po obwodzie, na krawędzi zabudowanej wnęki okna dachowego. Dzięki takiemu zabiegowi siatka spełnia swoje funkcje, równocześnie umożliwiając otwieranie i zamykanie okna dzięki zamieszczonemu w niej zamkowi błyskawicznemu. Po jego rozsunięciu w siatce ukazuje się otwór, przez który należy przełożyć dłoń, by pociągnąć za klamkę i ustawić okno w dogodnej dla nas pozycji. Istnieją także moskitiery na okna dachowe, które mocowane są bezpośrednio do ościeżnicy okna.
Przede wszystkim warto postawić na zabezpieczenie okien dachowych przed owadami w przypadku, gdy znajdują się one na tzw. poddaszu użytkowym lub w pomieszczeniach, które są przez nas na co dzień zamieszkane i użytkowane. W okresie letnim niejednokrotnie temperatura w najwyżej usytuowanych pomieszczeniach jest bardzo duża, za sprawą nagrzewającego się dachu. W takich sytuacjach otwieranie okna dachowego to jeden z niewielu sposobów na ochłodzenie pomieszczenia. Zamocowanie moskitiery zwiększy komfort osób korzystających regularnie z tych pomieszczeń, ponieważ unikną sytuacji, gdy z powodu wietrzenia pokoju wlatuje do niego stado komarów.
Standardowo moskitiera na okno dachowe zbudowana jest z aluminiowych profili, które tworzą ramę. Wewnątrz niej umieszczona jest siatka z włókna szklanego, które powleczone PCV. Jej oczka mają wielkość około 1,2 × 1,2 milimetra, dzięki czemu zapewnia dostęp świeżego powietrza. Sama siatka dostępna jest zazwyczaj w kolorze czarnym lub szarym i występuje w dwóch wariantach – gładkim oraz plisowanym, tj. umożliwiającym złożenie siatki w harmonijkę.
Tak zbudowana moskitiera może być przymocowana do każdego typu okna dachowego – największe dostępne na rynku moskitiery mają długość od 240 do nawet 260 centymetrów. W przypadku naprawdę dużych okien dachowych istnieje także możliwość połączenia dwóch moskitier, z których jedna będzie rozwijana od dołu, druga od góry i połączą się pośrodku długości okna.
W zależności od tego, jaki rodzaj moskitiery zakupimy, różnić się będzie ona sposobem otwierania. Do najpopularniejszych rozwiązań należą moskitiery zbudowane na tej samej zasadzie, co rolety kasetowe. W tym przypadku na dole moskitiery zamocowany jest specjalny uchwyt. Przesuwając go w górę, odsłaniamy moskitierę, uzyskując dostęp do klamki okna dachowego. Następnie możemy otworzyć lub zamknąć okno, po czym opuścić ponownie moskitierę.
Innym, także spotykanym wariantem, jest moskitiera, przymocowana do specjalnej ramki wokół wnęki okiennej. Pośrodku siatki moskitiery znajduje się zamek błyskawiczny. Po jego rozpięciu wewnątrz siatki pojawi się otwór, przez który możemy przełożyć dłoń, by umyć okno, otworzyć je lub zamknąć.
W większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie, by moskitiera została zamocowana do znajdującego się na dachu naszego domu okna. Istnieją jednak skrajne sytuacje, które uniemożliwiają montaż moskitiery. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zespoleniami kolankowymi okien dachowych lub szerokimi zespoleniami poziomymi. Z tego powodu najlepiej jeszcze przed zakupem moskitiery skonsultować z profesjonalistami, czy wybrane przez nas rozwiązanie jest możliwe do zrealizowania w naszym przypadku.
To właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup moskitier równocześnie z wyborem samych okien. Dzięki temu można zastosować takie rozwiązania architektoniczne w budowanym domu, które umożliwią skorzystanie z moskitiery, nawet jeśli będzie ona wykonywana na wymiar. Istnieje oczywiście możliwość zamówienia moskitiery w późniejszym etapie, także w wersji do samodzielnego montażu, warto jednak dokładnie zmierzyć zarówno ramę okna, jak i wielkość otworu okiennego, by wybrane przez nas rozwiązanie spełniało swoje zadanie, a zarazem wyglądało estetycznie w pomieszczeniu.
Wybierając moskitierę do samodzielnego montażu na oknie dachowym, razem z wszystkimi elementami zestawu otrzymujemy instrukcję wraz ze schematem mocowania poszczególnych części moskitiery. W zależności od wybranego przez nas wariantu możemy otrzymać dociętą na wymiar siatkę oraz profile, które musimy skomponować w ramę, bądź też specjalne systemy złączkowe, które pomagają zamocować moskitierę. Wybierając moskitierę w postaci kasety z siatką pozostaje nam jedynie przykręcić gotowy produkt u góry szpalety, a następnie zamocować prowadnice i dolną listwę, tworzące ramę moskitiery.
Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini