Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Czy są moskitiery na okna dachowe?

Posted by Patryk 22/11/2021 0 Comment(s)

Nic tak nie denerwuje w okresie wiosenno-letnim, jak plaga komarów, i much, które próbują dostać się do domu. W większości przypadków przygotowaliśmy się już na ich nadejście. Jedni zaopatrują się w packi, lepy i spraye na owady, inni z kolei montują w drzwiach i oknach swojej elewacji moskitierę. Pojawia się jednak pytanie, czy moskitiera może być zamocowana na oknie dachowym, a jeśli tak – jak wygląda procedura jej montażu. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Jak działają moskitiery?

Podstawowym zadaniem moskitiery jest nieprzepuszczanie owadów, które utrudniają nam życie, takich jak meszki czy komary. W przypadku montażu standardowej moskitiery na oknie elewacyjnym jest ona umieszczana na zewnątrz, dzięki czemu można bez przeszkód otwierać okno i wpuszczać świeże powietrze, bez obaw o wizytę niechcianych lokatorów. Moskitiera na okno dachowe zbudowana jest w podobny sposób – także nie przesłania widoku, pozwala operować oknem i składa się z wytrzymałej siatki z niewielkimi oczkami, która chroni przed owadami. Jej montaż przebiega jednak zupełnie inaczej, między innymi z powodu specyfiki działania okien dachowych.

Jak wygląda mocowanie moskitiery na oknie dachowym?

Decydując się na moskitierę na okno dachowe, musimy ją zamocować po wewnętrznej stronie okna. Wynika to z faktu, że otwarte lub częściowo uchylone okno dachowe wystaje na zewnątrz, poza krawędź dachu, co uniemożliwia zamontowanie moskitiery po stronie zewnętrznej. Aby moskitiera mogła spełniać swoje funkcje także na poddaszu użytkowym lub w pomieszczeniach o skośnych ścianach, na których zamontowane są okna dachowe, przytwierdza się ją po obwodzie, na krawędzi zabudowanej wnęki okna dachowego. Dzięki takiemu zabiegowi siatka spełnia swoje funkcje, równocześnie umożliwiając otwieranie i zamykanie okna dzięki zamieszczonemu w niej zamkowi błyskawicznemu. Po jego rozsunięciu w siatce ukazuje się otwór, przez który należy przełożyć dłoń, by pociągnąć za klamkę i ustawić okno w dogodnej dla nas pozycji. Istnieją także moskitiery na okna dachowe, które mocowane są bezpośrednio do ościeżnicy okna.

Dlaczego warto zdecydować się na moskitierę na okno dachowe?

Przede wszystkim warto postawić na zabezpieczenie okien dachowych przed owadami w przypadku, gdy znajdują się one na tzw. poddaszu użytkowym lub w pomieszczeniach, które są przez nas na co dzień zamieszkane i użytkowane. W okresie letnim niejednokrotnie temperatura w najwyżej usytuowanych pomieszczeniach jest bardzo duża, za sprawą nagrzewającego się dachu. W takich sytuacjach otwieranie okna dachowego to jeden z niewielu sposobów na ochłodzenie pomieszczenia. Zamocowanie moskitiery zwiększy komfort osób korzystających regularnie z tych pomieszczeń, ponieważ unikną sytuacji, gdy z powodu wietrzenia pokoju wlatuje do niego stado komarów.

Jak zbudowana jest moskitiera dachowa?

Standardowo moskitiera na okno dachowe zbudowana jest z aluminiowych profili, które tworzą ramę. Wewnątrz niej umieszczona jest siatka z włókna szklanego, które powleczone PCV. Jej oczka mają wielkość około 1,2 × 1,2 milimetra, dzięki czemu zapewnia dostęp świeżego powietrza. Sama siatka dostępna jest zazwyczaj w kolorze czarnym lub szarym i występuje w dwóch wariantach – gładkim oraz plisowanym, tj. umożliwiającym złożenie siatki w harmonijkę.

Tak zbudowana moskitiera może być przymocowana do każdego typu okna dachowego – największe dostępne na rynku moskitiery mają długość od 240 do nawet 260 centymetrów. W przypadku naprawdę dużych okien dachowych istnieje także możliwość połączenia dwóch moskitier, z których jedna będzie rozwijana od dołu, druga od góry i połączą się pośrodku długości okna.

W jaki sposób otwierać okno dachowe z moskitierą?

W zależności od tego, jaki rodzaj moskitiery zakupimy, różnić się będzie ona sposobem otwierania. Do najpopularniejszych rozwiązań należą moskitiery zbudowane na tej samej zasadzie, co rolety kasetowe. W tym przypadku na dole moskitiery zamocowany jest specjalny uchwyt. Przesuwając go w górę, odsłaniamy moskitierę, uzyskując dostęp do klamki okna dachowego. Następnie możemy otworzyć lub zamknąć okno, po czym opuścić ponownie moskitierę.

Innym, także spotykanym wariantem, jest moskitiera, przymocowana do specjalnej ramki wokół wnęki okiennej. Pośrodku siatki moskitiery znajduje się zamek błyskawiczny. Po jego rozpięciu wewnątrz siatki pojawi się otwór, przez który możemy przełożyć dłoń, by umyć okno, otworzyć je lub zamknąć.

Czy moskitiery pasują do każdego okna dachowego?

W większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie, by moskitiera została zamocowana do znajdującego się na dachu naszego domu okna. Istnieją jednak skrajne sytuacje, które uniemożliwiają montaż moskitiery. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zespoleniami kolankowymi okien dachowych lub szerokimi zespoleniami poziomymi. Z tego powodu najlepiej jeszcze przed zakupem moskitiery skonsultować z profesjonalistami, czy wybrane przez nas rozwiązanie jest możliwe do zrealizowania w naszym przypadku.

To właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup moskitier równocześnie z wyborem samych okien. Dzięki temu można zastosować takie rozwiązania architektoniczne w budowanym domu, które umożliwią skorzystanie z moskitiery, nawet jeśli będzie ona wykonywana na wymiar. Istnieje oczywiście możliwość zamówienia moskitiery w późniejszym etapie, także w wersji do samodzielnego montażu, warto jednak dokładnie zmierzyć zarówno ramę okna, jak i wielkość otworu okiennego, by wybrane przez nas rozwiązanie spełniało swoje zadanie, a zarazem wyglądało estetycznie w pomieszczeniu.

Montaż moskitiery na oknie dachowym – co warto wiedzieć?

Wybierając moskitierę do samodzielnego montażu na oknie dachowym, razem z wszystkimi elementami zestawu otrzymujemy instrukcję wraz ze schematem mocowania poszczególnych części moskitiery. W zależności od wybranego przez nas wariantu możemy otrzymać dociętą na wymiar siatkę oraz profile, które musimy skomponować w ramę, bądź też specjalne systemy złączkowe, które pomagają zamocować moskitierę. Wybierając moskitierę w postaci kasety z siatką pozostaje nam jedynie przykręcić gotowy produkt u góry szpalety, a następnie zamocować prowadnice i dolną listwę, tworzące ramę moskitiery.

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże (przekraczające wymiary 80 cm x 130 cm) trudno zabezpieczyć przed ..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%