Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

W jaki sposób doszczelnić moskitierę?

Posted by Patryk 08/12/2021 0 Comment(s)

Moskitiera spełnia swoje zadanie, chroniąc nas przed komarami oraz innymi insektami, jeżeli jest całkowicie szczelna. Jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe, chociażby ze względu na zużycie moskitiery lub posiadanie w swoim domu starych okien. Na szczęście istnieją skuteczne i proste sposoby pozwalające na to, aby doszczelnić moskitiery.

 

Nieszczelności w moskitierze

Sposoby montażu moskitiery

Zanim przejdziemy do wskazania, w jaki sposób możemy doszczelnić moskitierę, warto najpierw rozróżnić dwa typy osłony, które różnią się ze względu na odmienny sposób montażu. Pierwszy z nich jest najłatwiejszy, ponieważ dotyczy przyklejania siatki na specjalne rzepy. Rzeczywiście tego typu moskitiera bez problemu dostosuje się do każdego typu okna, a nawet drzwi. Ponadto takie moskitiery są naprawdę tanie i dostępne w wielu sklepach wielobranżowych.

Niestety minusem osłony montowanej na rzepy jest jej słaba przyczepność, w związku z czym bardzo często będą pojawiać się nieszczelności. Na tego typu moskitiery możemy zdecydować się jednak kiedy potrzebujemy szybkiego rozwiązania chroniącego nas przed owadami. Na pewno nie będziesz mieć problemu również z demontażem moskitiery na rzepy, nie martwiąc się o uszkodzenie ram okiennych lub drzwiowych.

Poszukując trwalszego rozwiązania, lepiej jest zdecydować się jednak na moskitiery montowane w ramie. Tutaj na pewno będziemy mieli do czynienia z większą trwałością osłony, jak i również szczelnością. Minusem moskitiery ramkowej jest wyższa cena. Jednak, jeżeli potraktujemy ją jako inwestycję na lata, to koszty potencjalnego zakupu sezonowych rolet na rzepy bardzo szybko nam się zwrócą.

Powody nieszczelności moskitery

Z pewnych przyczyn możemy nadal borykać się z problemem latających komarów, much oraz innych owadów w swoim domu. Nawet jeżeli moskitiera została zamontowana, to może okazać się, że pojawiły się nieszczelności. Owady są zazwyczaj na tyle sprytne, że bez problemu przedostają się przez małe szczeliny do mieszkania lub domu.

Dlaczego zatem pojawiają się nieszczelności? Jak już wcześniej wspomniano, bardzo często moskitiery dobrze nie przylegają do starych ram okiennych. Rzeczywiście tam mamy do czynienia bardzo często z różnymi krzywiznami, przez co mogą pojawiać się wolne przestrzenie pomiędzy ramą okienną a moskitierą. Kolejnym powodem, dla którego niestety bardzo często musimy dodatkowo doszczelniać moskitierę, jest wykonanie nieprawidłowych pomiarów. Wtedy może się okazać, że moskitiera będzie zbyt mała lub za duża - jedynym słowem niedopasowana.

 

Jak doszczelnić moskitierę?

Produkty i akcesoria przeznaczone do uszczelniania moskitiery

W momencie, kiedy zdecydujemy się na uszczelnianie moskitiery, wcześniej musimy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. W przypadku moskitiery ramkowej elementem doczczelniającym okaże się specjalna szczotka. Element ten będziemy mogli przymocować do moskitiery przy pomocy dwustronnej taśmy. Dobrze, aby była ona akrylowa, dzięki czemu zagwarantuje ona zdecydowanie lepszą przyczepność.

Jeżeli mamy problem z nieszczelną moskitierą na rzepy, to w tym przypadku najlepiej wyposażyć się w dwustronną taśmę montażową. Czasami rzeczywiście rzepy nie są na tyle silne, aby siatka była przymocowana stabilnie do ramy okiennej lub drzwiowej. Bywają również sytuacje, w których możemy spodziewać się, że w pewnym momencie któryś z rzepów zaczyna się odklejać. W takiej sytuacji będą tworzyć się miejscowe nieszczelności, które oczywiście należy jak najszybciej eliminować.

Sposób na skuteczne uszczelnienie moskitiery w ramie

Gdy już zidentyfikujemy nieszczelności występujące w moskiterze ramkowej, powinniśmy je jak najszybciej usunąć. W pierwszej kolejności zdejmujemy całą moskitierę i dokładnie ją czyścimy z kurzu oraz pozostałych zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem będzie odtłuszczenie całej ramy. Możemy tego dokonać przy pomocy specjalnych preparatów, jak i również wody z rozcieńczonym płynem do mycia naczyń.

Kolejnym krokiem będzie przyklejenie do ramy moskitiery taśmy dwustronnej. Gdy już taśma będzie dobrze przylegać, należy zdjąć warstwę ochronną. Następnie do taśmy przyklejamy szczotkę do moskitiery. Zróbmy to bardzo powoli i dokładnie, ponieważ wszelkie niedociągnięcia spowodują ponowne pojawienie się wolnych przestrzeni. Po wykonaniu wszystkich kroków będziemy mogli z powodzeniem zamontować roletę na oknie.

Uszczelnianie moskitiery na rzepy

Co powinniśmy zrobić, jeżeli zaczyna zawodzić moskitiera na rzepy? Już wcześniej wspomnieliśmy o tym, że tego typu moskitiery wyróżniają się nieco niższą trwałością w porównaniu do moskitier ramkowych. Dlatego już w czasie pierwszego sezonu użytkowania możemy zauważać, że niektóre rzepy zaczynają odpadać. W związku z tym pojawiają się nieszczelności, które oczywiście są chętnie wykorzystywane przez niechciane owady.

Uszczelnianie moskitier na rzepy nie powinno stanowić dla nas większego problemu. Tak samo, jak w przypadku ich montażu. Przede wszystkim musimy się zastanowić, czy chcemy uszczelniać tylko te miejsca, w których pojawiają się wolne przestrzenie, czy jednak od razu podkleimy całą moskitierę. W tym celu oczywiście powinniśmy wykorzystać dwustronną taśmę akrylową. Zapewni ona nie tylko doskonałą przyczepność, ale również odporność na rozmaite warunki atmosferyczne.

Naprawa moskitiery

Czasami komary oraz inne owady dostają się do mieszkania z zupełnie innego powodu. Jeżeli nie znajdziemy nieszczelności w obrębie ramek lub miejsca przyklejenia moskitiery do ramy okiennej, warto sprawdzić, czy nie doszło do jej uszkodzenia. Długotrwałe użytkowanie, a także nieprawidłowa konserwacja może doprowadzić do powstania ubytków w siatce. W takich okolicznościach należy jak najszybciej naprawić moskitierę lub wymienić ją na nową.

Jeżeli mimo wszystko naszym zamiarem jest naprawienie posiadanej już moskitiery, to z pewnością powinniśmy sięgnąć po dedykowany do tego celu zestaw naprawczy. Oczywiście wszystko będzie zależeć od tego, jak duże są ubytki. Jeżeli dziury w siatce nie osiągają średnicy kilku centymetrów, to z powodzeniem sprawdzą się łatki lub taśmy przeznaczone do uszczelniania moskitiery. Wyposażone są one w warstwę kleju, dlatego wystarczy je przyłożyć je w odpowiednie miejsce i mocno docisnąć. Możemy być pewni, że klej znajdujący się na łatkach lub taśmach naprawczych jest odporny na różne warunki atmosferyczne.

Okazuje się, że możliwa jest również naprawa siatki, w której powstał zdecydowanie większy ubytek. Wtedy łatanie możemy wykonać przy pomocy wyciętej łaty z innej moskitiery lub zapasowego materiału. Mając siatkę wykonaną z tworzywa sztucznego, naprawa osłony będzie bardzo łatwa i szybka. Tak naprawdę wystarczy tylko wyciąć łatę o większych wymiarach w odniesieniu do ubytku znajdującego się w siatce moskitiery. Kolejnym krokiem będzie przyłożenie przygotowanej łaty do ubytku w taki sposób, aby zewnętrzne krawędzie nowego materiału tworzyły swoistą ramkę wokół dziury.

Taką łatkę powinniśmy przykleić klejem na bazie acetonu. Wtedy będziemy mieli pewność tego, że mocowanie wytrzyma zmienne temperatury, a także silne promieniowanie słoneczne. Nieco inaczej będziemy naprawiać siatkę metalową. Tutaj również wcześniej przygotowujemy łatkę większą od otworu w moskitierze. Tym razem jednak nie używamy kleju. W zupełności wystarczy przełożyć końcówki siatki przeznaczonej do łatania przez oczka osłony, którą chcemy naprawić. Następnie zaciskamy krawędzie od spodniej strony w kierunku środki łaty. Takie rozwiązanie nie tylko będzie trwałe, ale również bardzo tanie.

Mając na uwadze to, w jaki sposób wyeliminujemy nieszczelności między moskitierą a oknem lub drzwiami, rzeczywiście będziemy mogli dalej korzystać z naszej niezawodnej osłony przeciw komarom oraz innym owadom. Oczywiście takie nieszczelności mogą pojawić się nawet w trakcie użytkowania moskitiery. Wystarczy bardziej porywisty wiatr lub mechaniczne odgięcie osłony w wyniku działalności zwierząt, aby pojawiły się przestrzenie, przez które będą dostawać się insekty. Teraz już jednak wiemy, w jaki sposób możemy poradzić sobie z zaistniałym problemem.

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże (przekraczające wymiary 80 cm x 130 cm) trudno zabezpieczyć przed ..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.