Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini
Metalowy karnisz to jeden z elementów aranżacji okna, który świetnie sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Dobre wymierzenie okna sprawia, że łatwo będzie można wybrać odpowiednią długość i średnicę karnisza. Jeśli jednak zdarzy się, że zakupiony karnisz metalowy jest za długi, to istnieje możliwość dopasowania go do swoich potrzeb. Jak skrócić metalowy karnisz? O tym przeczytasz w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Na rynku dostępny jest szeroki wybór karniszy wykonanych z rozmaitych materiałów. Jednym z nich są modele drewniane, które mają wiele zalet i dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Świetnie pasują do mieszkań urządzonych w stylu rustykalnym i klasycznym. Jednakże karnisze metalowe mogą przyjmować eleganckie i estetyczne formy, dzięki czemu doskonale wpisują się do nowocześnie urządzone mieszkania i apartamenty. To dzięki nim można swobodnie przesuwać firanki na całej długości, a dekoracja okna zyska całkiem nowy blask. Kupując karnisze metalowe, warto zwrócić uwagę, czy są one galwanizowane, czy tylko malowane proszkowo. Pierwszy rodzaj jest zdecydowanie bardziej trwały i z czasem nie ulega uszkodzeniom. Przez długie lata będzie wyglądał jak nowy. Karnisze malowane proszkowo mogą wyblaknąć pod wpływem promieni UV, a farba może ulec starciu podczas korzystania z karnisza. Galwanizacja umożliwia uzyskanie efektu przecierania, czyli delikatne ciemnych i jasnych smug widocznych na karniszu, co dodaje uroku zwłaszcza modelom w kolorze złota czy stali nierdzewnej. Jest to zdecydowanie trwalsze rozwiązanie, zapewniające utrzymanie się koloru, dlatego karnisz posłuży przez dłuższy czas.
Karnisze metalowe są przede wszystkim wyjątkowo trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu można na nich zawieszać nawet bardzo ciężkie zasłony. Występują w wersji pojedynczej i podwójnej. Ta druga umożliwia jednoczesne zawieszenie firan i zasłon, bez ryzyka wygięcia drążka. Ponadto montaż karniszy metalowych jest niezwykle prosty, można go zainstalować rozporowo, do ściany lub do sufitu. Kolejną zaletą karniszy metalowych jest łatwość czyszczenia. Nie potrzeba żadnych specjalistycznych środków ani detergentów. Wystarczy go regularnie przecierać mokrą szmatką, aby nadać mu pierwotny blask. Galwanizowana powierzchnia sprawia, że brud nie wnika w głąb karnisza. Pozostaje tylko na jego powierzchni, więc usunięcie kurzu trwa naprawdę bardzo krótko. Karnisz metalowy ze względu na wielość dostępnych modeli jest nie tylko estetyczny, ale także pasuje do większości wnętrz. Występuje w uniwersalnych kolorach, które z łatwością dopełniają aranżację okna i całego pomieszczenia. Karnisze metalowe można montować w salonie, kuchni, sypialni czy gabinecie. Pasują także do rozmaitych stylów, od skandynawskiego, przez retro, po nowoczesny. Kolejną ich zaletą jest możliwość dopasowania do własnych potrzeb. Poza drążkiem karnisze mają końcówki o różnych kształtach i wielkościach. Stanowią najbardziej ozdobny element karnisza. Można je zdjąć i dociąć drążek do pożądanych rozmiarów, gdyż zakończenia nie są montowane na stałe.
Na rynku dostępne są różne modele karniszy metalowych. Średnica rurek może wynosić 16, 19, 25 mm. Te najgrubsze są najlepiej widoczne na ścianie i najlepiej sprawdzają się do zawieszenia ciężkich, długich zasłon i ozdobnych firan, dzięki czemu nie zostaną one przyćmione przez materiał. Najcieńsza rurka będzie odpowiednia na przykład do kuchni, gdzie aranżacja okna ma zazwyczaj formę delikatnej firanki czy woalu, które będą się świetnie komponować z niewielkich rozmiarów karniszem. Jeśli jeszcze nie wiesz, jakie materiały zawisną na Twoim oknie, to najlepszym rozwiązaniem będzie karnisz o średnicy 19 mm, który jest najbardziej uniwersalny i dobrze prezentuje się zarówno w salonie, jak i w sypialni. Poza tymi aspektami ważne jest także wybranie wielkości i stylu karnisza. Niektóre mogą być zakończone minimalistycznie, inne będą zdobione wyjątkowo obficie. Tutaj najważniejsze są aspekty wizualne i dopasowanie do wystroju wnętrza.
Zanim dokonasz zakupu karnisza, najlepiej wybrać odpowiednie miejsce i dokonać pomiarów. W związku z tym, że domowe karnisze to tak zwane mocowania lekkie, gdyż ich przeciętne obciążenie statyczne mieści się pomiędzy 2 a 16 kg, montaż nie wymaga większego wysiłku. Można go wykonać całkowicie samodzielnie. Najpierw należy zmierzyć okno, aby właściwie dobrać długość karnisza. Liczy się nie tylko sama framuga, ale także obramowanie, ponieważ karnisz może spokojnie wystawać poza wnękę okienną, nawet około 15-25 cm. Ważne jest także zmierzenie odległości karnisza od górnej ramy okna. W tym wypadku powinno to być około 5-7 cm. Następnie należy zastanowić się, jaką długość powinny mieć wsporniki, aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Ich długość powinna wynosić mniej więcej 10-15 cm. Po dokonaniu pomiaru możesz spokojnie udać się do sklepu i zakupić wybrany przez siebie model karnisza metalowego.
Jeśli po dokonaniu pomiarów okaże się, że wybrany karnisz jest za długi, to można go skrócić zwykłą piłą do metalu. Miejsce skrócenia rurki będzie przysłonięte przez ozdobne zakończenie, więc nie ma najmniejszego problemu. Jeśli zabieg nie wyjdzie idealnie, dobrze wygładzić brzeg uciętego karnisza, aby nie stwarzał zagrożenia. W niektórych sklepach istnieje możliwość skracania drążka do indywidualnych rozmiarów. Przed skracaniem należy upewnić się, że tym razem wymiary zostały prawidłowo dokonane. Po odcięciu nadmiaru drążka nie będzie możliwości przedłużenia. Karnisz wykonany na miarę to najlepsza opcja. Fachowcy dokonają pomiarów i przygotują produkt wedle indywidualnych wymagań. Ponadto mogą również pomóc w profesjonalnym zamontowaniu tej nietuzinkowej dekoracji okna.
Wszystko zależy od Twoich umiejętności i czasu, jakim dysponujesz. Po skróceniu karnisza metalowego możesz go z powodzeniem zawiesić. Zanim jednak do tego przystąpisz, najpierw należy za pomocą poziomicy i ołówka zaznaczyć miejsca, w których będą umieszczone wsporniki. Jeśli karnisz metalowy ma długość większą niż 250 cm, to zazwyczaj potrzebne będą przynajmniej trzy wsporniki, dwa na końcach i jeden pośrodku. Ten ostatni będzie zapobiegał uginaniu czy wyginaniu się drążka. Kolejną kwestią jest to, czy karnisz przeznaczony jest do montażu na ścianie, czy na suficie. Zazwyczaj o tym fakcie informuje nazwa wybranego modelu. W przypadku, kiedy odległość pomiędzy oknem, a sufitem jest dość duża, warto wykorzystać tę przestrzeń na montaż karnisza. Będzie wtedy wyglądał estetycznie i całość będzie tworzyła spójną aranżację. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować karnisz do sufitu.
Inaczej będzie wyglądał montaż do ścian betonowych, inaczej kartonowo-gipsowych. Różnica polega przede wszystkim w zastosowanych kołkach. Po zaznaczeniu miejsc przeznaczonych na wsporniki należy przystąpić do wywiercenia otworów. Niezbędna w tym celu będzie wiertarka i odpowiednio dobrane wiertło. Otwór nie może być za gruby, gdyż będzie problem z osadzeniem kołków. Po wywierceniu dziur koniecznie należy je oczyścić, a następnie włożyć wybrane kołki. Jeśli chodzi o kołki, to często są one zawarte w zestawie wraz z karniszem. Jednakże doświadczenie pokazuje, że mogą być one za krótkie i nie poradzą sobie z obciążeniem karnisza. Najlepsze są kołki wykonane z nylonu - bardziej wytrzymałe i elastyczne niż ich odpowiedniki z plastiku. Do ścian betonowych najlepsze okażą się kołki rozporowe w odpowiednim rozmiarze. Kołki specjalistyczne dedykowane do płyt kartonowo-gipsowych czy pustaków to z kolei elementy montażowe, których będziesz potrzebować do tego typu ścian. Następnie do kołków mocowane są wsporniki, a na sam koniec umieszczany jest drążek. Całość konstrukcji powinna być stabilna i bezpieczna, aby uniknąć niepożądanych wypadków.
Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini