Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini
W sezonie letnim panuje szczególna plaga różnych owadów, które za wszelką cenę chcą dostać się do wnętrza domu. Nic dziwnego, że tak wielką popularnością cieszą się moskitiery zapobiegające przedostawaniu się komarów, os czy muszek do środka. Są istnym wybawieniem dla ludzi, jednak przychodzi czas, kiedy nie są już potrzebne domownikom. Takie siatki mocowane są zazwyczaj na dosyć mocne spoiwo, aby zminimalizować ryzyko oderwania podczas użytkowania. Jednakże po zdjęciu siatki z okna okazuje się, że pozostawiła ona dużą warstwę kleju. Siatka na owady zdjęta, ale problem zostaje. Taki klej nie dość, że szpeci okno, to jeszcze sprawia, że każdy, nawet najdrobniejszy brud przyczepia się do niego. Klej zbiera kurz, zanieczyszczenia, jest lepki i brudzi okno. To prawdziwa zmora. Okazuje się, że sam montaż takich siatek jest niezwykle łatwy, ale trudności przychodzą z momentem zdjęcia resztek spoiwa. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak usunąć klej z okna po moskitierze. Podpowiemy kilka skutecznych metod na jak najszybsze pozbycie się resztek z ramy okiennej.
Usuwanie pozostałości spoiwa po kleju najlepiej zacząć od najmniej inwazyjnych metod. Warto sprawdzić, czy nie wystarczy ciepła woda z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Taki roztwór doskonale radzi sobie z tłustymi plamami, więc może i w tym przypadku uda się pozbyć niechcianego zanieczyszczenia. Najlepiej w małej miseczce przygotować roztwór, a do samego czyszczenia użyć delikatnej ściereczki wykonanej z mikrofibry. Ważne, aby nie stosować ściereczek o szorstkim wykończeniu, które mogą porysować całą ramę okna. Jest to jedna z delikatniejszych metod ściągania resztek kleju, dlatego efekt niestety nie zawsze będzie zadowalający. Nie zrażaj się jednak, jeśli przemycie ramy okna gorącą wodą z płynem do mycia naczyń nic nie pomoże. To dopiero pierwszy sposób na usunięcie kleju, a w zanadrzu mamy jeszcze kilka przetestowanych metod, które z pewnością pomogą Ci uporać się z tym problemem. Woda z płynem do mycia naczyń, nawet jeśli nie pozbędzie się spoiwa, doskonale oczyści z plam pozostały obszar.
Znanym sposobem domowym jest stosowanie oleju, który świetnie rozpuszcza kleje i inne zabrudzenia. Można spróbować użyć zwykłego oleju spożywczego na delikatnej szmatce i pocierać nią zabrudzone miejsce na ramie okiennej. Taka metoda ma jednak minusy – trzeba sporo się natrudzić, żeby usunąć resztki spoiwa, a ponadto po takim zabiegu rama jest tłusta i wymaga dokładnego oczyszczenia gorącą wodą. Niemniej jednak jest to w pełni bezpieczna metoda, która gwarantuje, że powłoka ramy okiennej nie ulegnie zniszczeniu.
Innym sposobem jest użycie myjki parowej lub suszarki do włosów. Pod wpływem ciepła klej jest znacznie łatwiejszy do usunięcia. Rozpuszczony klej można zdjąć za pomocą szmatki, a następnie należy dokładnie wyczyścić zabrudzone miejsca. Decydując się na taką metodę, trzeba pamiętać o tym, aby nie przykładać myjki parowej lub suszarki zbyt blisko szyby, ponieważ zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do szoku termicznego, w efekcie czego szyba może pęknąć.
Wymienione metody należą do grupy sposobów o delikatnym działaniu, dlatego mogą one nie poradzić sobie z resztkami spoiwa. Wszystko zależy od stopnia zabrudzenia i tego, jak mocny klej został użyty do przyklejenia siatki ochronnej.
Jeśli metody o mniej inwazyjnym działaniu zawiodły i w dalszym ciągu szukasz sposobu na to, jak usunąć klej z ramy okna po moskitierze, to należy sięgnąć po nieco mocniejsze środki. Pamiętaj, że zanim użyjesz nowego preparatu, to warto wcześniej go przetestować na małej, niewidocznej powierzchni, aby upewnić się, że nie uszkodzi ramy okiennej. Przy usuwaniu kleju pomocny może być alkohol izopropylowy, silny środek bakteriobójczy. Jest to alkohol o stężeniu pomiędzy 60% a 90%. Doskonale rozpuszcza różnego rodzaju smary i oleje, a także odtłuszcza powierzchnie. Przed jego zastosowaniem warto upewnić się, czy nie zniszczy powierzchni. Taka próba powinna zostać wykonana na niewidocznym fragmencie ramy. Wystarczy nałożyć niewielką ilość na ściereczkę, a następnie przetrzeć zabrudzone miejsce ramy okiennej. Jeśli okaże się, że i ten sposób jest zbyt delikatny i nie radzi sobie z usunięciem pozostałości po moskitierze, to można sięgnąć po jeszcze mocniejsze środki.
W takiej sytuacji warto wypróbować spirytus. Należy wziąć pod uwagę fakt, że może on odbarwić ramę okienną, dlatego koniecznie należy wcześniej przetestować tę metodę. Oprócz spirytusu można sięgnąć także po benzynę ekstrakcyjną, która bardzo dobrze rozpuszcza zabrudzenia i nadaje się do czyszczenia właśnie takich pozostałości. Podobnie jak w przypadku innych środków, warto wcześniej zrobić próbę na małym, niewidocznym fragmencie, a następnie nalać na ściereczkę z mikrofibry i wyczyścić powierzchnię. Jeśli i te metody zawiodły, to w sklepach budowlanych można kupić terpentynę. Jest to rozpuszczalnik przeznaczony do różnych farb, lakierów i innych zabrudzeń. Warto sięgnąć po ten środek, jeśli wcześniejsze metody zawiodły. Często pomoże on w przypadku kleju, który przeczekał sezon zimowy i nie został szybciej usunięty.
W sklepach można znaleźć wiele środków przeznaczonych do usuwania różnego rodzaju pozostałości. Warto dokładnie przeczytać wszystkie informacje, które zawiera ulotka dołączona do opakowania, i stosować takie detergenty zgodnie z wytycznymi. Przy wyborze można skorzystać także z porady specjalistów, którzy doradzą, jaki środek sprawdzi się najlepiej.
Jednym z istotniejszych czynników, od których zależy dokładne oczyszczenie ramy okna, to czas. Jest on bardzo ważny, ponieważ o wiele łatwiej czyści się świeże zabrudzenie niż takie, które pozostawione zostało na dłuższy czas. Po zdjęciu moskitiery najlepiej od razu zabrać się za usuwanie resztek po kleju, żeby zwiększyć szanse na ich doczyszczenie i aby mniej czasu poświęcić na doprowadzenie ramy okna do porządku.
Podczas mycia nie można zbyt mocno trzeć brudnych miejsc ani używać zbyt dużej ilości środków czyszczących. Nie warto stosować także substancji, które mają mocno żrące właściwości, ponieważ może skutkować to trwałymi zniszczeniami. Efekt tego będzie taki, że pozbędziesz się zabrudzeń, jednak okna będą fatalnie wyglądać. Szczególną uwagę należy poświęcić ramom, które są malowane lub bejcowane. Są one szczególnie narażone na urazy mechaniczne i bardzo trudno przywrócić im pierwotny wygląd.
To, o czym warto pamiętać, stosując różnego rodzaju detergenty, to zapewnienie bezpieczeństwa zarówno oknu, jak i sobie. Nie zapomnij o rękawiczkach podczas używania tego typu środków, żeby nie nabawić się problemów skórnych przy okazji czyszczenia ramy okiennej.
Kiedy skończysz całkowicie usuwać resztki kleju lub innego spoiwa, które pozostało na ramie okiennej po moskitierze, to warto dokładnie umyć całe okno. Należy przetrzeć wilgotną ściereczką ramę okienną, a później wytrzeć ją do sucha.
Warto także zapoznać się z moskitierami, które zamiast kleju do montowania mają specjalne zatrzaski. Wówczas nie będziesz musiał się obawiać czasochłonnego i wymagającego procesu czyszczenia. Obecnie dostępnych jest wiele modeli moskitier na zatrzaski, które mają określony wymiar lub można je samodzielnie przyciąć pod konkretny rozmiar okna. Takie osłony na owady to gwarancja łatwego montażu i szybkiego demontażu, a przy okazji tego, że nie wystąpią żadne trudności przy usuwaniu siatki z okien.
Moskitiery, mimo że skuteczne, to mogą się zepsuć lub po prostu możemy też stwierdzić, że już nie chcemy mieć zamontowanej moskitiery w oknie. Po jej demontażu na ramie okiennej mogą pozostać oporne ślady kleju, na który była zamontowana. Jak usunąć klej po moskitierze? Mamy na to kilka rad. Po zdemontowaniu moskitiery wiele osób zastanawia się, jak usunąć ślady kleju z ramy okiennej tak, aby jej nie uszkodzić. Przede wszystkim, warto zaznaczyć na samym początku, że nie wolno zeskrobywać kleju za pomocą ostrych przedmiotów. Można na początku spróbować zetrzeć klej roztworem z ciepłej wody i płynu do mycia okien. Jeśli to nie pomoże, wtedy należy sięgnąć po mocniejsze środki.
Jak usunąć klej z ramy okna po moskitierze? Zmycie kleju za pomocą odpowiednich środków jest o wiele łatwiejsze, a co najważniejsze, bezpieczniejsze dla ramy naszego okna. W większości przypadków zaleca się zastosować:
spirytus,
alkohol izopropylowy,
benzynę ekstrakcyjną,
terpentynę.
Należy jednak uważać z terpentyną — warto najpierw sprawdzić na małym kawałku ramy, w niewidocznym miejscu, czy na pewno jej nie uszkodzi. Szczególnie trzeba uważać w przypadku ram malowanych.
Ze wszystkich podanych wyżej propozycji, najłagodniejszy dla ramy okiennej będzie spirytus, lecz trzeba pamiętać, że nie zawsze może zadziałać. Dużo zależy też od składników, z jakich został wykonany klej.
Jeszcze jednym, ale dość niekonwencjonalnym sposobem na zmycie kleju z ramy okna po moskitierze, jest użycie środka do czyszczenia tapicerki samochodowej. Sposób jego użytkowania jest bardzo prosty — wystarczy spryskać miejsca z pozostałościami kleju, odczekać parę minut i ściereczką zetrzeć pozostałości kleju.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że do starcia resztek kleju najlepsza będzie ściereczka z mikrofibry. Nie można jednak szorować jednego miejsca zbyt długo, ponieważ mogą pojawić się przebarwienia.
Po ciężkich zmaganiach ze zmywaniem kleju, wiele osób może się zastanawiać, jaką moskitierę wybrać, jeśli nie przyklejaną. Jeśli nie możesz lub nie chcesz ingerować w ramę okna i przywiercić do niej siatki, dobrym rozwiązaniem będą moskitiery na specjalne zaczepy. Taką moskitierę w każdej chwili można zdjąć. Dodatkowo, co jest dużym plusem, nie pozostawia śladów i nie niszczy ram okien. Jest to metoda bezinwazyjna, a niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że taki sposób istnieje. Dzięki temu nie musisz co sezon zastanawiać się, jak zmyć klej z ramy okna i możesz cieszyć się niezawodną skutecznością oraz ochroną przed insektami w domu.
Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini