Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Jak zmierzyć okno pod żaluzje?

Posted by Patryk 10/12/2021 0 Comment(s)

Przymierzając się do zakupu żaluzji, musimy pamiętać o tym, aby wykonać prawidłowe wymiary okna. Tylko wtedy będziemy mieli całkowitą pewność, że osłona jest dobrze dopasowana. Ponadto warto jeszcze wcześniej zrobić przegląd dostępnych żaluzji, aby upewnić się co do swojego wyboru.

 

Wybór żaluzji do swojego mieszkania

Żaluzje poziome i pionowe

Głównym elementem, z którego składają się żaluzje, są lamele. Są to pojedyncze listwy, przy pomocy których możemy manipulować ilością światła docierającego do wnętrz. Do tego celu służy mechanizm sterujący, dzięki któremu ustawiamy lamele prostopadle do szyby, jednocześnie pozwalając promieniom słonecznym przedostawać się do mieszkania. Natomiast po zasłonięciu, lamele ustawiają się równolegle do okna, tym samym nie przepuszczając światła dziennego.

Warto mieć na uwadze, iż mechanizm sterujący pozwala także na zaciąganie, jak i również całkowite opuszczanie żaluzji. Dzięki temu możemy wpuścić do wnętrz jeszcze więcej światła. Ponadto po całkowitym podniesieniu żaluzji, nie będziemy mieć żadnego problemu z umyciem okna lub drzwi balkonowych. Dlatego właśnie montaż żaluzji w wielu pomieszczeniach wydaje się być po prostu najkorzystniejszy.

Podstawowy podział żaluzji dotyczy właśnie układu lameli. Pod tym względem wyróżniamy żaluzje poziome i pionowe. Żaluzje poziome wybierane są przez nas zdecydowanie częściej. Pasują do niewielkich i standardowych okien. Natomiast żaluzje pionowe, które nazywane są także verticalami, dedykowane są głównie do dość dużych przeszkleń. Świetnie sprawdzą się w przypadku drzwi balkonowych oraz sąsiadujących z nimi okien.

Rodzaje żaluzji a materiał wykonania

Kolejny podział żaluzji dotyczy rodzaju materiału, z którego zostały wykonane lamele. Najczęściej mamy do czynienia z żaluzjami aluminiowymi. To doskonałe rozwiązanie dla kogoś, kto ceni sobie przede wszystkim minimalistyczny wygląd, jak i również bardzo dużą trwałość osłon okiennych. Rzeczywiście żaluzje aluminiowe doskonale poradzą sobie z upływem czasu, a także cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie stanowią one żadnego problemu podczas czyszczenia, ponieważ wystarczy je od czasu do czasu odkurzyć lub przetrzeć zwilżoną szmatką z mikrofibry.

Do ciekawych rodzajów żaluzji poziomych zaliczymy również osłony bambusowe i drewniane. Żaluzje bambusowe są zdecydowanie lżejsze i delikatniejsze w porównaniu do żaluzji drewnianych. Ponadto pozwalają na przenikanie dużo większej ilości światła dziennego. Doskonale sprawdzą się na niedużych oknach, a także w pomieszczeniach, w których chcemy utrzymać dość naturalny, a nawet kolonialny klimat.

Tym samym zauważamy, iż żaluzje drewniane są rzeczywiście wykonane z litego drewna. Nie ma w tym przypadku mowy o drewnopochodnych lub drewnopodobnych materiałach. Jeżeli chcemy uzyskać wyjątkowy i przytulny klimat w swoim mieszkaniu, warto zdecydować się na żaluzje wykonane z drewna egzotycznego. Ich zaletą jest nie tylko niesamowita trwałość, ale również przepuszczanie światła dziennego o ciepłej barwie.

Decydując się na żaluzje pionowe, najczęściej możemy zamontować osłony materiałowe. Lamele cechują się nawet kilkucentymetrową szerokością. W związku z tym na dużych oknach zapewniają doskonałą ochronę przed światłem dziennym. Oczywiście możemy również zdecydować się na montaż verticali aluminiowych i drewnianych. Jednak są to rozwiązania spotykane zdecydowanie rzadziej.

 

Pomiary żaluzji

Jak wymierzyć żaluzje poziome?

Skoro udało nam się ustalić, że częściej w naszym koszyku zakupowym pojawiają się żaluzje poziome, warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy dopasować ich wymiary. Pytanie dotyczące tego, jak zmierzyć okno do żaluzji wydaje się być banalne. Jednak okazuje się, że odpowiedź jest bardzo mocno uzależniona od sposobu montażu osłony. W tym przypadku nie mamy do czynienia tylko z jednym sposobem mocowania żaluzji. Zatem najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakim efekcie końcowym zależy nam najbardziej.

Jak zmierzyć okno pod żaluzje, biorąc pod uwagę ich sposób montażu:

  • Montaż żaluzji na ramie okiennej - jak zmierzyć okna do żaluzji jeżeli zależy nam właśnie na jej montażu na ramie okiennej? Jest to najpopularniejsza metoda montażu osłony okiennej. Również wykonanie pomiarów nie powinno stwarzać nam większego problemu. Przy ustalaniu, jaką szerokość powinna mieć żaluzja, mierzymy szerokość szyby danego okna. Oczywiście żaluzje powinny nieco zachodzić na ramę. W takich okolicznościach dodajemy po 2 cm z każdej strony. W ten sposób ostateczny pomiar powinien wynieść o 4 cm więcej niż rzeczywista szerokość szyby. Natomiast mierząc wysokość, należy wziąć pod uwagę maksymalną wysokość całego skrzydła okna. Od uzyskanego pomiaru odejmujemy 2 cm.
  • Montaż żaluzji we wnęce okna - innym sposobem montażu żaluzji okiennej, jest przymocowanie jej we wnęce okna. W tym celu musimy wymierzyć szerokość wnęki i odjąć 1 cm od całego pomiaru. Pamiętaj jednak, że nie zawsze mamy równe szerokości na każdej wysokości wnęki. Różnica w pionie może wynieść nawet do kilku milimetrów, jednak może okazać się to kłopotliwe przy montażu żaluzji. Dlatego wcześniej zaleca się aby dokonać pomiaru szerokości wnęki w kilku miejscach. Natomiast do wyliczenia ostatecznej wartości szerokości żaluzji, zawsze bierzemy najmniejszą wartość. Chcąc wyliczyć wysokość żaluzji, pobieramy pomiar wysokości całej wnęki, a następnie od uzyskanej wartości odejmujemy 2 cm.
  • Montaż żazluzji na ścianie - czasami decydujemy się na montaż żaluzji okiennych na ścianie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli mamy do czynienia z niedużymi oknami. W celu uzyskania wymiarów żaluzji należy wymierzyć wysokość oraz szerokość wnęki. W przypadku wysokości ponownie odejmujemy wartość 2 cm, dzięki czemu uzyskamy wysokość żaluzji. Natomiast do szerokości wnęki doliczamy przynajmniej kilka centymetrów z każdej strony. Tutaj sami ustalamy, jak bardzo żaluzja powinna wystawać poza wnękę.

 

Jak wymierzyć żaluzje pionowe

Chcąc się dowiedzieć, jak zmierzyć okna pod żaluzje pionowe, na pewno będziemy kierować się podobnymi zasadami, jak w przypadku żaluzji poziomych. Należy jednak mieć na uwadze, że montaż żaluzji pionowych nie odbywa się na ramie okiennej, a jedynie we wnęce lub ścianie. W związku z tym powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcemy przymocować żaluzję w swoim mieszkaniu.

Montując żaluzje we wnęce, mierzymy wcześniej szerokość wnęki. Wartość ta będzie tożsama z szerokością żaluzji pionowej. Natomiast chcąc się dowiedzieć, jaką zamówić wysokość żaluzji, należy wymierzyć wysokość wnęki. Od uzyskanej wartości odejmujemy od 1,5 cm do 2 cm. Raczej powinniśmy uniknąć tego, aby żaluzje kończyły się równo z poziomem parapetu, ponieważ ich zaciąganie oraz odsłanianie będzie niewygodne.

Jeszcze mniej kłopotliwe jest uzyskanie wymiarów żaluzji pionowej w przypadku montażu osłony na ścianie. W tym przypadku pobieramy pomiary wysokości oraz szerokości wnęki. Do uzyskanej wartości szerokości wnęki dodajemy min. 5 cm z każdej strony. Natomiast do wysokości wnęki dobrze jest dodać przynajmniej 10 cm. Żaluzję na ścianie zamontujesz kilka centymetrów nad wnęką. Ponadto lamele powinny zwisać poniżej poziomu parapetu.

 

Co zamiast żaluzji?

Jeżeli nadal się zastanawiasz nad tym, czy na pewno montaż żaluzji będzie najlepszym rozwiązaniem, dobrze jest przyjrzeć się innym typom osłony. Do najpopularniejszych z nich zaliczają się rolety. Wśród nich zazwyczaj wymieniamy rolety wolnowiszące lub w kasecie. Ich montaż jest naprawdę prosty. Ponadto możemy wybierać różne kolory, a także stopnie zaciemnienia.

Warto mieć na uwadze, że rolety wykonywane są pod specjalny wymiar. Dlatego z powodzeniem można je dopasować zarówno do standardowych okien, jak i również do bardzo dużych przeszkleń. Rolety mogą okazać się świetnym uzupełnieniem do tradycyjnych firan oraz zasłon. Szczególnie jeżeli będzie nam zależeć na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia.

Żaluzje znów wracają na salony. Dzięki możliwości regulacji wpadającego światła do pomieszczenia oraz eleganckiemu designowi, żaluzje zdobywają coraz większe grono zwolenników. Jeśli jednak masz dosyć niewymiarowe okno lub po prostu chcesz, aby żaluzje były idealnie dopasowane i wyglądały estetycznie, najlepiej jest wybrać modele na wymiar. Tylko jak zmierzyć okno pod żaluzję, aby nie było najmniejszego problemu z ich montażem? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. 

Jak zmierzyć okno pod żaluzje?
Jeśli chcemy prawidłowo wykonać pomiary okna pod żaluzje, powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt. Najlepiej do tego zadania używać metalowej samorozwijającej się miary, ponieważ zapewni nam ona prawidłowe wymiary. Miary krawieckie, linijki czy innego typu akcesoria nie będą w tym zadaniu dość wiarygodne. Istotną rzeczą jest również zapisywanie zmierzonych pomiarów.

 

Kilka sposobów na pomiar okna pod żaluzje

Jak zmierzyć okno do żaluzji? Wymiary, których należy dokonać przed zakupem żaluzji, będą się różniły w zależności od wybranego modelu oraz sposobu montażu. 

Jeśli montujemy żaluzje na skrzydle okna, musimy zmierzyć szerokość zewnętrzną żaluzji oraz wysokość całkowitą. Aby uzyskać prawidłową szerokość, należy zmierzyć skrzydło okienne i dodać po 2 cm z każdej strony. 

Montując żaluzje we wnęce okna powinniśmy uzyskać szerokość żaluzji mierząc ją w kilku punktach - nie sprawdzajmy nigdy tylko jednego miejsca pomiarowego. Natomiast wysokość uzyskujemy, mierząc całą długość wnęki i odejmując od tego 2 cm. 

Montaż żaluzji do ściany - pobieramy szerokość mierząc całą wnękę plus dodając do tego jeszcze małą „zakładkę” według własnego uznania. A wysokość jak w poprzednim modelu - mierzymy całkowitą wysokość wnęki i odejmujemy od tego 2 cm. 

Pomiary, których dokonaliśmy podajemy na stronie lub osobiście osobie, która będzie wykonywała dla nas żaluzje na wymiar. 

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże (przekraczające wymiary 80 cm x 130 cm) trudno zabezpieczyć przed ..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM