Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini
Firany i zasłony od lat stanowią ozdobę salonów i sypialni prawie wszystkich domów i mieszkań. Wprowadzają do wnętrza przytulny i ciepły klimat, a także zapewniają odrobinę prywatności i pozwalają odciąć się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Przez większość lat tkaniny te zawieszane były na tradycyjnych karniszach metalowych lub drewnianych, które montuje się do ściany. Na rynku pojawiło się jednak nowoczesne i alternatywne rozwiązanie dla karniszy – szyny sufitowe. Są to minimalistyczne karnisze montowane bezpośrednio do sufitu, które na pierwszy rzut oka są niezauważalne. Czym różnią się te systemy nośne i które z tych rozwiązań jest lepsze – karnisz czy szyna?
Zanim zdecydujesz, który system nośny jest lepszy – szyny czy karnisze – musisz poznać charakterystykę, wady i zalety obu tych rozwiązań. Zaczynając więc od szyn, są to nowoczesne karnisze, które montuje się do sufitu. Firany i zasłony wiesza się na nich za pomocą klipsów, klamer oraz żabek. Szyny sufitowe wykonuje się z różnych materiałów, ale największą popularnością cieszą się systemy nośne wykonane z aluminium oraz z PCV. W przeciwieństwie do tradycyjnych karniszy szyny sufitowe zazwyczaj nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ponieważ można je z łatwością ukryć i zamaskować. Dostępne są różne rodzaje szyn – pojedyncze oraz wielowarstwowe, na których można zawieszać kilka warstw materiału na raz.
Jedną z największych zalet szyn sufitowych jest ich łatwość w montażu oraz w obróbce. Umożliwia to bowiem dowolne przycinanie i łączenie ze sobą szyn, a jednocześnie dostosowanie ich długości oraz formy do każdego okna. Można łączyć je w kilkumetrowe ciągi, co sprawia, że szyny sufitowe świetnie sprawdzają się nawet w przypadku dużych powierzchniowo przestrzeni okiennych, które można często spotkać w biurowcach. Dodatkowo szyny wykonane z aluminium wyróżniają się dużą odpornością na wilgoć oraz promieniowanie słoneczne, dzięki czemu nie żółkną i nie ulegają odkształceniom nawet po długim okresie eksploatacji. A może posiadasz niestandardowe w kształcie ściany i zastanawiasz się, czy lepiej zainwestować w karnisz czy szynę? W tym przypadku lepszym rozwiązaniem będą szyny sufitowe, które można ciąć i łamać, aby poprowadzić firanki po dowolnym kącie. Ten system nośny jest również łatwy do zamaskowania, dzięki czemu nie dominuje przestrzeni i zapewnia lekkość, a jednocześnie optycznie powiększa przestrzeń. Ponadto można je pomalować lub okleić, aby dostosować je do wystroju wnętrza. Szyny sufitowe najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie odległość między sufitem a oknem jest nieduża, oraz wszędzie tam, gdzie okno jest osadzone bardzo głęboko lub parapet i kaloryfer mocno wystają poza granicę otworu okiennego. A jakie wady mają szyny sufitowe? Nie za dobrze sprawdzają się w przypadku ciężkich zasłon i firan. Jeśli więc chcesz powiesić w salonie czy sypialni bogate, grube zasłony, lepiej zrezygnuj z szyn sufitowych na rzecz tradycyjnych, solidnych karniszy.
Warto pamiętać, że systemy nośne, podobnie jak pozostałe elementy wystroju wnętrza, trzeba dopasować do wielkości wnętrza i jego aranżacji. Szyny sufitowe, jako lekkie i dyskretne systemy nośne, świetnie nadają się do małych pomieszczeń, gdzie pozwalają na stworzenie jednolitej tafli firany od samego sufitu aż do podłogi. Dzięki temu salon czy sypialnia, w której zamontowana jest szyna, wyglądają na optycznie wyższe i większe. Jednocześnie szyny sufitowe warto stosować także w pomieszczeniach o dużych powierzchniowo przestrzeniach okiennych – te systemy nośne można bowiem łączyć na prawie nieograniczonej długości oraz pod kątem prostym. Aby nadać wnętrzu przestrzeń, warto stosować szyny sufitowe w niskich pomieszczeniach. Szyny sufitowe można stosować wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne karnisze. W porównaniu z klasycznym systemem nośnym szyny pozwalają bowiem zaoszczędzić nawet kilkanaście centymetrów przestrzeni.
Karnisze drążkowe to znane od wielu pokoleń tradycyjne systemy nośne, które można wciąż spotkać w większości domów i mieszkań. Nic dziwnego – karnisze mają wiele zalet, a największą z nich jest ich solidność i wytrzymałość. Chcąc opisać, czym jest karnisz, można powiedzieć, że jest to poprzeczny drążek zawieszony na wspornikach. W przeciwieństwie do szyn sufitowych karnisze przytwierdza się do ściany, tuż nad otworem okiennym. Firanki i zasłony zawiesza się na nich natomiast za pomocą klamerek, żabek lub kół, które doczepia się do drążka. Dostępne są karnisze drewniane oraz metalowe, które dodatkowo można pokryć dowolnym kolorem, co sprawia, że można je dopasować do elementów dekoracyjnych każdego wnętrza.
Karnisze drążkowe różnią się od szyn sufitowych przede wszystkim wytrzymałością. W porównaniu z nowoczesnym systemem nośnym tradycyjne karnisze są bardzo solidne i wytrzymałe, a co za tym idzie, są w stanie utrzymać ciężar nawet kilku warstw bardzo grubych i bogatych zasłon i firanek. Bardzo istotnym aspektem, który często decyduje o wyborze szyny czy karnisza, jest fakt, że tradycyjne systemy nośne mają dekoracyjny charakter. W przypadku wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnym lub rustykalnym karnisze będą idealnym rozwiązaniem. Karnisze można bez problemu dopasować do prawie każdego wnętrza, niezależnie od jego stylu czy wystroju. Można je także wykorzystać do optycznej zmiany proporcji pomieszczenia. Jeśli bowiem salon czy sypialnia są zbyt duże i nieprzyjemne, z pomocą karniszy możesz sprawić, że będą się wydawało mniejsze, a sufit – niższy. Jedną z zalet karniszy jest również ich uniwersalność – można na nich wieszać niemal każdy typ dekoracji okiennych zarówno tych na agrafki lub żabki, jak i tych na szelki i z wszytym tunelem. Pewną wadą karniszy ściennych może być fakt, że zawieszone na nich firany i zasłony można przesuwać jedynie po linii prostej, w przeciwieństwie do szyn sufitowych, które można wyginać dowolnie. Czasami pojawiają się również problemy z prowadzeniem zasłon – żabki i klamry mogą się na nich zablokować lub utknąć, do czego nie mogłoby dojść w przypadku szyn sufitowych.
Karnisze ścienne są dobrze znanym systemem nośnym, który w polskich domach i mieszkaniach gości od pokoleń. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie najważniejsze jest to, aby pełniły funkcję eleganckiej dekoracji. Idealnie współgrają także z ciężkimi zasłonami z bogatymi zdobieniami. Świetnie komponują się więc z wystrojem klasycznym lub rustykalnym. Karnisze najlepiej montować w pomieszczeniach o standardowych otworach okiennych, które nie są położone na rogu budynku. O wyborze tradycyjnych karniszy ponad szynami powinna decydować także wnęka okienna oraz znajdujące się w jej otoczeniu parapet i grzejnik. Jeśli zabudowa pod oknem znajduje się we wnęce lub wystaje poza nią na kilka centymetrów, można bez problemu zamontować karnisz ścienny.
Karnisze ścienne i szyny sufitowe to najpopularniejsze systemy nośne. Tradycyjne karnisze są uniwersalne, dekoracyjne i solidne, co oznacza, że są w stanie utrzymać nawet bardzo ciężkie zasłony i firany. Z kolei szyny sufitowe wyróżniają się niezwykłą lekkością, dzięki czemu nie dominują wystroju wnętrza. Dodatkowo są łatwe w montażu i można je dowolnie przycinać i łączyć. Oba te rozwiązania mają więc wiele zalet, a także wad, które mogą decydować o ich wyborze. Ostateczna decyzja zależy jednak głównie od osobistych preferencji i upodobań. Musimy określić, na czym dokładnie nam zależy – na minimalistycznym systemie nośnym do lekkich firan i zasłon, czy na efektownym i dekoracyjnym rozwiązaniu, na którym powiesić można nawet bardzo ciężkie i bogato zdobione zasłony. W zależności od tego możemy podjąć decyzję, co sprawdzi się lepiej – szyny czy karnisze.
Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini