Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini
Planując wystrój wnętrz w salonie, trzeba zwrócić uwagę na każdy, nawet najmniejszy szczegół. Nie bez znaczenia jest także aranżacja okna i przestrzeni wokół niego. Firany i zasłony to najpopularniejsze ozdoby okienne, które można spotkać prawie w każdym domu. Występują w wielu wzorach i kolorach, dlatego mogą stanowić piękną i estetyczną ozdobę salonu i każdego innego pomieszczenia. Element dekoracyjny mogą stanowić także karnisze, na których wiesza się zasłony i firanki. Choć są mało zauważalne, mają duże znaczenie dla wyglądu całego pomieszczenia. Przy zakupie karniszy trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, aby elementy te doskonale wpasowały się w wystrój salonu. Co więc warto wziąć pod uwagę przy wyborze karniszy salonowych i jakie karnisze wybrać do salonu?
Jeśli zastanawiasz się, jakie karnisze do salonu wybrać, przede wszystkim musisz się skupić na ich rozmiarze. Największe znaczenie ma długość drążka, którą dobiera się w zależności od wielkości otworu okiennego. Ogólnie przyjmuje się, że karnisz salonowy powinien być o 40 centymetrów dłuższy niż szerokość okna, by z każdej strony wystawał poza ramy na około 20 centymetrów. Dużą uwagę trzeba zwrócić także na średnicę rury – im grubsza, tym cięższe zasłony i firany będzie można zawiesić na karniszu.
Długość karnisza może przyjmować dowolne wartości – metr, dwa metry, a nawet więcej. Modele krótsze i cieńsze zwykle znajdują zastosowanie w niewielkich oknach w kuchni czy w przedpokoju. Karnisze o długości 2 metrów lub więcej świetnie nadają się do dużych powierzchniowo okien salonowych lub sypialnianych. Zazwyczaj są one na tyle grube, że są w stanie utrzymać nawet bardzo ciężkie zasłony. Jeśli zaś okno posiada niestandardowe wymiary i trudno jest znaleźć odpowiedni karnisz spośród dostępnych na rynku, można połączyć ze sobą kilka osobnych drążków lub je odpowiednio przyciąć, aby dopasować karnisz do swojego okna.
Podczas zakupów można wybierać spośród dwóch rodzajów karniszy – pojedynczych i podwójnych. Klasyczne pojedyncze modele idealnie sprawdzą się w sytuacji, gdy wiadomo, że zawisną na nim jedynie firanki bez zasłon. Na taki karnisz można zdecydować się także, gdy w oknie będą wisieć rolety rzymskie, a karnisz będzie potrzebny wyłącznie do zawieszenia na nim zasłon. A jakie karnisze wybrać do salonu, gdy do firanek będziemy chcieli dodać zasłony? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będą karnisze podwójne. Taki model pozwala na zbudowanie finezyjnej i oryginalnej dekoracji, a także umożliwia rozsuwanie i zsuwanie poszczególnych warstw materiału niezależnie od siebie. Karnisze podwójne mają dużą przewagę nad pojedynczymi ze względu na funkcjonalność i możliwości aranżacyjne, jakie dają. Poza tym, montując karnisz podwójny, zawsze pozostaje opcja zawieszenia wyłącznie firanki czy zasłony, a po jakimś czasie zmiany tego upięcia na połączenie firany i zasłony.
Na rynku można znaleźć karnisze różniące się między sobą materiałem wykonania. Najczęściej można spotkać się z karniszami metalowymi i drewnianymi. Modele metalowe to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązania, które swoją popularność zawdzięczają uniwersalnemu designowi i nowoczesnej stylistyce. Ich cienki drążek wykończony prostymi lub ozdobnymi zakrętkami i wiszący na dopasowanych wizualnie minimalistycznych wspornikach prezentuje się niezwykle elegancko i skromnie. Zazwyczaj karnisze metalowe są dostępne w wersji bez żabek lub z żabkami zawieszonymi na kółkach. Dużą zaletą karniszy wykonanych z metalu jest także wysoka wytrzymałość na obciążenia, dzięki czemu można zawieszać na nich nawet najcięższe i najgrubsze zasłony. Dodatkowo metalowe drążki można dowolnie dostosować do każdego okna – można je przycinać lub przedłużać za pomocą łączników. Oznacza to więc, że metalowe karnisze świetnie odnajdą się nie tylko przy oknie o standardowych rozmiarach, ale także przy dużych powierzchniowo przestrzeniach okiennych.
Nieco rzadziej wybierane są karnisze drewniane, ponieważ nie są tak uniwersalne, jak modele metalowe. Najczęściej stosowane są więc wyłącznie we wnętrzach w stylu tradycyjnym lub rustykalnym. Zazwyczaj firanki i rolety można na nich zawieszać na kółkach z żabkami. Będą dobrze pasować do salonów w ciepłej aranżacji – mowa tutaj przede wszystkim o drewnianych meblach i panelach, bogatych dywanach i żakardowych firanach. Sprawdzą się także w pomieszczeniach urządzonych w luksusowym designie. Bogato zdobione meble, złote dodatki, pikowane obicia kanapy – z tymi elementami drewniany karnisz będzie prezentował się idealnie. Prawda jest jednak taka, że w przypadku karnisza wykonanego z drewna, liczba możliwości aranżacyjnych jest dość ograniczona. Warto także pamiętać, że umieszczony w karniszu drążek jest dosyć ciężki, a jego wytrzymałość jest mniejsza niż w przypadku modelu metalowego. Pod ciężarem grubych i ciężkich zasłon może więc się ugiąć.
Jak już wspomnieliśmy, karnisze mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i z metalu. Metalowe karnisze mogą występować w wielu kolorach, między innymi w odcieniach chromu, antracytu lub niklu. Do pomieszczeń urządzonych w klasycznym stylu dobrze sprawdzą się natomiast metalowe karnisze w barwie antycznego mosiądzu. Różnorodność kolorystyczna karniszy ma duże znaczenie, ponieważ mimo tego, że te elementy nie są widoczne na pierwszy rzut oka, to muszą być dopasowane do innych elementów wyposażenia znajdujących się w pomieszczeniu. Karnisze powinny współgrać z oświetleniem, z klamkami, a nawet z uchwytami meblowymi. Jeśli zaś zdecydujemy się na modele drewniane, to wybierajmy kolor drewna dopasowany do pozostałych mebli wewnątrz salonu. Uniwersalne będą modele w neutralnych barwach oraz w czarnym lub w białym kolorze.
Jeśli zastanawiasz się, jakie karnisze do salonu sprawdzą się najlepiej, musisz zastanowić się także nad kwestią mocowania karnisza z zasłoną lub firanką. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym rodzajem karniszy są modele z mocowaniem na żabki. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz upinać firanki w dowolny sposób – bez żadnych marszczeń, na prosto lub z finezyjnymi fałdami. Żabki z klamrami są także uniwersalne, a z ich pomocą można przypiąć praktycznie każdą tkaninę. Do zawieszania lekkich firanek i zasłon nadają się również karnisze z agrafkami lub haczykami. Jeśli zaś firanka lub zasłona wyposażona jest w szelki, możesz wybrać dowolny karnisz, ponieważ tkaninę wystarczy jedynie nawlec na rurkę. Jedną z opcji jest także mocowanie karnisza na tunel, który jest bardzo elegancki i efektowny. Stosuje się go w przypadku drążków, na których nawija się tkaninę przez otwór wzdłuż długości firany lub zasłony.
W aranżacji wnętrz od lat znane i cenione były tradycyjne karnisze montowane na ścianę. W dzisiejszych czasach powstała jednak alternatywa dla klasyki, jaką stanowią szyny sufitowe. Są to minimalistyczne karnisze montowane bezpośrednio do sufitu. Znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie niemożliwe byłoby zastosowanie klasycznego karnisza drążkowego. Najczęściej są więc spotykane w nowoczesnych wnętrzach urządzonych w stylu loftowym, minimalistycznym lub skandynawskim. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych karniszy, firany i zasłony można tutaj wieszać na żabkach, agrafkach lub suwakach, ale mocowania można ukryć całkowicie za maskownicą. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem tradycyjnych rozwiązań i wnętrz utrzymanych w klasycznym stylu, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się karnisze drążkowe. Będą stanowić widoczny element wystroju wnętrza i mogą dodać pomieszczeniu elegancji i charakteru. Wybór między tradycyjnym karniszem drążkowym i nowoczesną szyną sufitową zależy więc wyłącznie od osobistych preferencji i upodobań. Gdy zależy Ci na minimalnych rozwiązaniach, wybierz szyny sufitowe, a jeśli na efektownych ozdobach – tradycyjne karnisze.
Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini