Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini
Wielu z nas nie wyobraża już sobie funkcjonowania w łazience czy w kuchni bez rolet. Zapewniają nam one dużo więcej prywatności i komfortu niż firany, a przy tym są ciekawym elementem ozdobnym. W tych pomieszczeniach często jednak zbiera się wilgoć, która w końcu może spowodować powstawanie pleśni na osłonach. Nie powinno się tego lekceważyć, bo taki grzyb wpływa nie tylko na wygląd rolet, ale także na zdrowie domowników! Pleśń w domu może spowodować reakcje alergiczne, kłopoty z układem oddechowym i wiele innych schorzeń, dlatego gdy tylko zauważymy ją na osłonach, powinniśmy podjąć kroki, by jak najszybciej się jej pozbyć. Jednak jak to zrobić, by przy okazji nie zniszczyć rolet?
Przede wszystkim od razu możemy pożegnać się z pomysłem wyprania rolet w pralce. Większość z tych osłon zrobiona jest z delikatnych materiałów, które taki zabieg może całkowicie zniszczyć. Lepiej także nie traktować ich silnymi detergentami odplamiającymi - te szybko mogą spowodować odbarwienie tkaniny.
Najlepszym środkiem do mycia rolety z pleśni jest mieszanka ciepłej (ale nie gorącej!) wody oraz delikatnego proszku do prania i płynu do mycia naczyń. Taką substancją najlepiej ostrożnie oczyszczać materiał, pomagając sobie gąbką albo niewielką szczoteczką. Przy tego typu pracy powinniśmy jednak uzbroić się w cierpliwość. Mocne tarcie może spowodować odbarwienie rolety albo odkształcenie materiału, dlatego czyścić należy powoli i delikatnie. Najlepiej starać się nie moczyć przy tym nadmiernie osłony, bo to także może powodować niszczenie tkaniny.
Ta metoda powinna przynieść rezultaty w większości przypadków. Jeśli jednak pleśń uporczywie trzyma się rolety, warto sięgnąć po środki przeznaczone specjalnie do walki z nią. Wtedy jednak należy najpierw przetestować detergent w mało widocznym miejscu i upewnić się, czy nie powoduje zmiany koloru materiału. Należy też pamiętać, by po usunięciu pleśni nie zwijać mokrej rolety do kasety, tylko pozostawić ją rozwiniętą aż do całkowitego wysuszenia.
Stare przysłowie mówi jednak: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto zawczasu podjąć kroki, by nie dopuścić do rozwinięcia się pleśni. Przede wszystkim należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których szybko zbiera się wilgoć, jak właśnie łazienka czy kuchnia. Najlepiej pomyśleć też o dodatkowych zabezpieczeniach, np. zamontować wentylator lub klimatyzację albo zastanowić się nad kupnem pochłaniacza wilgoci. W ten sposób łatwo unikniemy zagrożenia i oszczędzimy sobie wysiłku związanego z walką z uporczywą i niebezpieczną pleśnią.
Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini