Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Pleśń na roletach okiennych – jak ją usunąć?

Posted by Patryk 18/09/2021 0 Comment(s)

 

Rolety okienne to bardzo praktyczne, funkcjonalne, a zarazem estetyczne produkty. Jak wszystkie pozostałe elementy wyposażenia wnętrz także rolety mogą ulegać zabrudzeniom, które trzeba usunąć. Dość dużym problemem w przypadku rolet okiennych jest pojawiająca się na ich powierzchni pleśń. Do jej powstania może przyczyniać się zbyt duży poziom wilgoci panujący w pomieszczeniu, ale czynników wywołujących pleśń może być o wiele więcej. Ten nalot nie tylko nieestetycznie wygląda, ale także zagraża zdrowiu domowników – może wywoływać alergie i powodować problemy z oddychaniem. Z tego powodu pleśń powinno się jak najszybciej usunąć z powierzchni rolet. Jak usunąć pleśń z rolet okiennych i jak zapobiegać jej powstawaniu?

 

Jak powstaje pleśń na roletach okiennych i dlaczego jest aż tak niebezpieczna?

Pleśń to zielonkawoszary, biały lub czarny nalot, który najczęściej pojawia się na jedzeniu, drewnie i ścianach wewnątrz domu. Bardzo często pleśń powstaje jednak także na roletach okiennych. Do powstawania pleśni przyczynia się nadmierny poziom wilgoci panujący w pomieszczeniu oraz zbyt wysoka temperatura. Z tego powodu ten nalot najczęściej pojawia się na roletach w kuchni i w łazience oraz w okresie zimowym, gdy mieszkanie jest szczelnie zamknięte i mocno ogrzewane. Głównym problemem jest to, że pleśń prezentuje się nieestetycznie i zdecydowanie psuje wygląd produktów, na których się znajduje. Pleśń jest jednak także bardzo szkodliwa dla zdrowia, ponieważ wytwarza toksyny, które mogą prowadzić do rozwoju poważnych dolegliwości. Na roletach ilość pleśni jest zazwyczaj niewielka, ale i tak może wywoływać negatywne skutki. Najczęściej znajdująca się na roletach okiennych pleśń wywołuje uczulenia i alergie, zwłaszcza u alergików, a także powoduje ogólne zmęczenie organizmu. Ponadto pleśń może prowadzić do poważnych problemów z oddychaniem wśród wszystkich domowników, a zwłaszcza osób starszych i dzieci. W poważniejszych przypadkach może nawet doprowadzić do bólu mięśni i stawów. Z tego powodu tak ważne jest, aby usuwać pleśń, gdy tylko się pojawi, a także skutecznie jej zapobiegać.

 

Jak usunąć pleśń z rolet okiennych?

Kuchnia i łazienka należą do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza, która szczególnie gromadzi się na szybach okiennych. W takich warunkach nietrudno jest o powstanie pleśni na zamontowanych na oknach roletach. Duża ilość nieestetycznego osadu zbiera się na osłonach okiennych, zwłaszcza gdy są one czyszczone sporadycznie. Ze względu na swoją specyfikę pleśń musi zostać usunięta szybko i dokładnie. W ten sposób można sobie zapewnić spokój i pewność, że usunięte zarodniki nie pojawią się na naszych roletach przez dłuższy czas. Ponieważ rolety wewnętrzne często są wykonywane z delikatnych materiałów naturalnych, do ich czyszczenia nie można stosować inwazyjnych produktów przeznaczonych do pleśni. Są to bowiem substancje żrące, które mogłyby uszkodzić tkaninę. Jak więc usunąć pleśń z rolet okiennych? Najlepiej stworzyć własny detergent z użyciem proszku do prania, płynu do mycia naczyń oraz wody. Taka mieszanka będzie nie tylko łagodna, ale i skuteczna.

Aby wyczyścić roletę z pleśni, powinniśmy odpiąć ją od kasety i rozłożyć poziomo na równej powierzchni. Niezbędna będzie także sucha szczotka, którą będziemy zdrapywać pleśń z powierzchni rolet, a także ściereczka. Na początku przecieramy tkaninę ściereczką zamoczoną w stworzonej wcześniej mieszaninie. Przecieramy delikatnie i dokładnie całą powierzchnię rolety, szczególną uwagę zwracając na miejsca, na których znajdują się zarodniki pleśniowe. Silne zabrudzenia musimy natomiast wyczyścić szczotką, pamiętając jednocześnie, aby nie wykonywać tego procesu zbyt intensywnie, gdyż mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia tkaniny. Po usunięciu pleśni z tkaniny rozwieszamy materiał do całkowitego wyschnięcia. A co w sytuacji, gdy rolety nie można odpiąć od kasety? Wówczas musimy rozwinąć ją na całej długości pionowo. W tym przypadku także przeprowadzamy szczotkowanie tkaniny, a następnie przecieramy ją lekko zwilżoną ściereczką i zostawiamy w tej pozycji, aby wyschła.

 

Domowe sposoby na usunięcie pleśni z rolet okiennych

Nasze babcie i prababcie znały wiele sposobów na usunięcie pleśni bez potrzeby stosowania nowoczesnych syntetyków. Jednym ze sprawdzonych, domowych, znanych od pokoleń sposobów na pleśń jest woda utleniona o stężeniu powyżej 3% lub soda oczyszczona. Substancje te świetnie radzą sobie z usuwaniem grzybów, więc tak samo doskonale usuną pleśń. To rozwiązanie warto jednak wypróbować w niewidocznym miejscu na rolecie. Gdy okaże się, że woda utleniona dobrze reaguje z roletą, spryskujemy nią miejsca zanieczyszczone pleśnią i zostawiamy na kilka minut. Po tym czasie szczotką staramy się usunąć całą pleśń z powierzchni rolety. Wymieniamy wodę i ponownie spryskujemy roletę. W tym przypadku przecieramy zanieczyszczenia wilgotną ściereczką i zostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Po zakończeniu procesu szczotkę i ściereczkę należy wyrzucić do kosza. Warto także pamiętać, aby wszystkie opisane wyżej czynności wykonywać w gumowych rękawiczkach i również je wyrzucić.

 

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na roletach okiennych?

Skoro wiemy już, jak usunąć pleśń z rolet okiennych, musimy także poznać sposoby na zapobieganie jej powstawaniu. Najważniejsze jest to, aby regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia w domu, w których znajdują się rolety, pamiętając szczególnie o łazience i kuchni. W większości przypadków dobrym rozwiązaniem może być zamontowanie klimatyzacji lub wentylatora oraz zakupienie pochłaniacza wilgoci, który zmniejszy ilość wilgotnego powietrza w pomieszczeniu. Aby jednak zagwarantować sobie, że pleśń przez dłuższy czas nie zagości na naszych roletach czy innych elementach wystroju wnętrza, musimy pamiętać o systematycznym czyszczeniu rolet okiennych, zwłaszcza tych, które są narażone na kontakt z wilgocią.

 

Jak czyścić rolety okienne na co dzień?

Aby utrzymać rolety okienne w czystości, najważniejsze jest systematyczne i regularne ich odkurzanie przy pomocy odkurzacza wyposażonego w końcówkę do mebli i zasłon. W zależności od potrzeb i ilości nagromadzonego na powierzchni rolet kurzu i pyłu proces czyszczenia można powtarzać z większą lub mniejszą częstotliwością. Zazwyczaj odkurzanie rolet wewnętrznych powinno się wykonywać raz w miesiącu, poza ekstremalnymi przypadkami, na przykład, gdy w mieszkaniu trwa remont. Po odkurzeniu rolet warto przetrzeć je na mokro z pomocą wody lub roztworu wody z octem oraz ściereczki z mikrofibry. Jeśli zaś na powierzchni tkaniny pojawią się niewielkie plamki lub rysy, można usunąć je przy użyciu czystej szkolnej gumki do ścierania. Aby wyczyścić rolety, nie musimy ich całkowicie ściągać z okna. Wystarczy całkowicie je rozwinąć, a następnie pozostawić w takiej pozycji do całkowitego wyschnięcia. Zwinięcie wilgotnej rolety mogłoby bowiem przyczynić się do powstania na niej pleśni, a tego przecież chcemy za wszelką cenę uniknąć.

 

Jak wybierać model rolety, aby zapobiegać powstawaniu na niej pleśni?

Warto zaznaczyć, że ryzyko powstania na roletach pleśni możemy zmniejszyć już w momencie zakupu osłon okiennych. Rolety okienne wykonuje się bowiem z różnych materiałów, dzięki czemu można je dobrać odpowiednio do warunków, jakie będą panowały w konkretnym pomieszczeniu. W kuchni i w łazience, czyli w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć, najlepiej sprawdzą się rolety wewnętrzne z materiałów syntetycznych, odpornych na wilgoć i zabrudzenia. Najbardziej polecane w tym przypadku tkaniny to poliester i poliamid. W salonie czy sypialni mamy natomiast szerszy wybór tkanin, ale musimy pamiętać, że naturalne materiały będą bardziej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Na poziomie wyboru rolet okiennych warto także zwrócić szczególną uwagę na możliwość odpięcia tkaniny od kasety. Będzie to miało ogromne znaczenie w momencie, gdy trzeba będzie wyczyścić roletę z trudniejszych zabrudzeń. Do pomieszczeń, w których rolety będą narażone na większe zabrudzenia, a szczególnie na pleśń, warto wybierać rolety z możliwością wypięcia tkaniny z kasety.

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże (przekraczające wymiary 80 cm x 130 cm) trudno zabezpieczyć przed ..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%