Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini
Jeśli zaczynasz urządzanie mieszkania czy domu, to z pewnością czeka Cię montaż karnisza. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zapraszamy do lektury. W pierwszej kolejności musisz wybrać karnisz. Na rynku dostępnych jest kilka różnych modeli, od których zależy sposób montowania. I choć może wydawać się, że wieszanie karnisza to nic trudnego, warto się do tego odpowiednio przygotować.
Pod względem montażu wyróżniamy karnisze na drążku i na szynie. Jak zamontować karnisz na drążku? Dzięki specjalnym uchwytom montuje się go w ścianie, a firany i zasłony wieszane są za pomocą specjalnych kółek lub szelek. Kółka mają możliwość przesuwania na całej długości drążka i pozwalają ustawić firany w wybranej pozycji. Niestety wsporniki mocujące ograniczają ten ruch, więc przed montażem trzeba uwzględnić liczbę kółek na poszczególnych częściach drążka.
Karnisze szynowe pozbawione są tego problemu. Ich montaż polega na przykręceniu do specjalnych wsporników, wcześniej zamontowanych w ścianie. Konstrukcja samej szyny może być złożona z jednego toru, a nawet z trzech torów, w zależności od dostępnego miejsca w pomieszczeniu. Zasłony wieszane są na żabkach lub haczykach umieszczonych w prowadnicach. Mają one szeroki zakres regulacji, mogą być z powodzeniem przesuwane po całej długości szyny, dzięki czemu możesz dostosować zacienienie do indywidualnych preferencji. Ponadto szyny można prowadzić pod różnymi kątami, dopasowując je do ścian. Są szczególnie chętnie wybierane w przypadku nietypowych kształtów okien.
Jak montować karnisze? Zanim przejdziesz do montażu, sprawdź, czy dany model spełnia Twoje oczekiwania. Przede wszystkim musi on pasować do wyposażenia wnętrza. Jeśli jest ono urządzone w stylu rustykalnym, to najlepiej będzie wyglądać drewniany karnisz na drążku. Nowoczesne pomieszczenia lepiej będą się prezentować z karniszami szynowymi. Oferta jest bardzo szeroka, więc z pewnością znajdziesz karnisz, który przypadnie Ci do gustu. Oprócz wyglądu samego karnisza ważny jest także sposób wieszania zasłon i firanek. Musisz również odpowiedzieć na pytanie, czy w Twoim salonie lub sypialni będą wisieć i zasłony, i firanki. Karnisze mogą mieć jeden lub dwa drążki. Dość istotną kwestią jest możliwość dokupienia większej liczby żabek, mocowań czy przedłużeń karnisza, aby dostosować go do wielkości pomieszczenia. Warto zwrócić też uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są karnisze. Drewniane mogą wymagać konserwacji, ale świetnie się prezentują. Funkcjonalnością mogą przewyższać je modele wykonane z dobrej jakości stali nierdzewnej, mosiądzu, miedzi czy aluminium. Łatwość czyszczenia i utrzymania ich w nienagannym stanie docenią szczególnie zapracowani domownicy.
Bez względu na to, czy będziesz montować nowy karnisz samodzielnie, czy z pomocą specjalisty, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Domowe karnisze zaliczane są do mocowań lekkich, gdyż średnie obciążenie statyczne waha się zazwyczaj między 2 a 16 kilogramami. Na stabilność konstrukcji ma wpływ materiał wykonania oraz jakość mocowania. Odpowiednio wykonany montaż sprawia, że nawet długie i ciężkie kotary nie naruszają konstrukcji.
Jak zamontować karnisze, żeby było można z nich wygodnie korzystać? Najpierw należy wybrać odpowiednie miejsce. Rozpocznij od wymierzenia okna, biorąc pod uwagę fakt, iż na długość karnisza składa się nie tylko szerokość framugi, ale także ściana poza nią. Najlepszy efekt wizualny zapewnia zachowanie około 15-25 centymetrów zapasu poza miarą wnęki okiennej. Druga miara dotyczy odległości karnisza od górnej ramy okna, powinna ona wynosić około 5-7 centymetrów. Te parametry umożliwiają wyeksponowanie i okna, i samego karnisza, a także pozwalają na swobodne korzystanie z okna bez zahaczania o firanki czy parapet. Weź pod uwagę długość wsporników – w optymalnych warunkach powinna wynosić pomiędzy 10 a 15 centymetrami. Wyznaczenie idealnie poziomej linii zawieszenia karnisza jest możliwe dzięki użyciu poziomicy. Zaznacz ołówkiem miejsce montowania wsporników. Jeśli karnisz jest dłuższy niż 250 centymetrów, to wyznacz miejsce na dodatkowy, środkowy wspornik. Zapobiega on uginaniu się rury przy cięższych zasłonach.
O ile sam montaż karnisza nie powinien nastręczać zbyt wielu problemów, o tyle sama aranżacja wnętrza i przygotowanie do montażu wymaga wprawy. Jeśli nie czujesz się na siłach, możesz powierzyć to zadanie specjalistom. Narzędzia, które powinieneś mieć przy montażu karnisza, to: poziomica, miarka, detektor, kołki rozporowe, wkrętarka, wiertarka i ołówek. Co może pójść nie tak? Najczęstszymi błędami podczas wieszania karnisza jest złe zmierzenie okna, niewłaściwe kołki rozporowe, nieoczyszczenie otworu po wierceniu oraz wywiercenie za dużego otworu lub krzywo wymierzonego.
Nie można bagatelizować znaczenia kołków rozporowych, ponieważ to one odpowiedzialne są za stabilność karnisza i bezpieczeństwo domowników. Jakie zatem będą najlepsze? Często zdarza się tak, że wraz z karniszem otrzymasz komplet potrzebnych części do montażu. Będą tam zarówno kołki, śruby, jak i inne elementy mocowania. Niestety może okazać się, że załączone elementy będą za krótkie i nie poradzą sobie z późniejszym obciążeniem. Kołki powinny być dopasowane do rodzaju podłoża – inne będą do betonu, a inne do płyt kartonowo-gipsowych. Ważny jest także materiał, z jakiego kołek został wykonany. Od popularnego plastiku lepszy będzie nylon, gdyż jest bardziej wytrzymały, ognioodporny i elastyczny. Do betonu i cegieł pełnych polecamy standardowe kołki rozporowe w odpowiednim rozmiarze. Do pustaków i płyt kartonowo-gipsowych najlepiej wybrać kołki specjalistyczne, przeznaczone do konkretnych rodzajów podłoży. Jednakże gdy nie wiesz, z jakim podłożem przyjdzie Ci się zmierzyć, to najbezpieczniej kupić uniwersalne kołki rozporowe, ponieważ ich konstrukcja jest przystosowana do wszystkich rodzajów podłoży.
Jeśli już zapoznałeś się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi wyboru karnisza, możesz przystąpić do końcowego zadania, czyli zamontowania go na ścianie lub suficie. O miejscu mocowania poinformuje Cię nazwa wybranego modelu. Nie ma w zasadzie różnicy, poza względami estetycznymi. Jeśli przestrzeń pomiędzy oknem a sufitem jest dość duża i dodatkowy przedmiot nie utrudnia otwierania skrzydeł okna, to można ją wykorzystać na karnisz. Jeśli jednak nie ma tam zbyt dużo miejsca, to lepiej zamontować karnisz do sufitu. Montaż polega na zastosowaniu specjalnych wsporników, które często dołączone są do kompletu. To dzięki nim karnisz odstaje od ściany i nie nachodzi na okno czy wnękę okienną. Wsporniki powinny być równomiernie rozmieszczone, najlepiej na końcach, aby nie utrudniały przesuwania zasłon i firanek. Jeśli jednak drążek jest długi, to można zamontować pośrodku dodatkowy wspornik. Liczy się przede wszystkim wytrzymałość i niepodatność na uginanie drążka. Jeśli na karniszu będą wisiały jedynie lekkie firanki, to nie będzie to miało większego znaczenia. Jeśli jednak zamierzasz korzystać z długich i ciężkich zasłon, to stabilność całej konstrukcji może zostać naruszona. Równie ważny jest także przekrój drążka – im jest większy, tym szerszy może być rozstaw. Sam wspornik nie powinien być zbyt długi, gdyż wtedy dekoracja okienna będzie za bardzo odstawać i zajmować przestrzeń. Jest to dość istotne zwłaszcza w pokojach o niewielkim metrażu. Przyjmuje się, że maksymalna długość wspornika to 20 centymetrów. Ponadto długi wspornik to ryzyko wyrwania tego elementu ze ściany, co może doprowadzić do niepożądanego wypadku.
Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini