Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini
Montaż okien to ważny etap budowy każdego domu, ponieważ oznacza on początek przystąpienia do prac wykończeniowych. Który etap budowy jest jednak najbardziej odpowiedni na montaż okien? W tej kwestii zdania są podzielone, dlatego w poniższym artykule przedstawimy wszystkie istotne aspekty mające wpływ na tę decyzję.
Przyjęło się, że okna powinno się wstawiać po zakończeniu prac tzw. mokrych, jednak jeszcze przed wykończeniem elewacji. Jest to istotne ze względu na to, że wstawienie okien oznacza ograniczoną cyrkulację powietrza, przez co tynki we wnętrzu domu wolniej schną, a wilgotne powietrze może doprowadzić do powstawania wilgoci oraz uszkodzenia okien. Warto jednak zaznaczyć, iż moment montażu zależny jest również od rodzaju okien:
Okna PCV i aluminiowe - te rodzaje okien można wstawić na dowolnym etapie prac budowlanych, jednak po przykryciu budynku dachem.Trzeba również pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz ogrzewaniu pomieszczeń, jeśli wymagają tego aktualne warunki atmosferyczne. W przeciwnym razie skraplająca się woda może wniknąć w ościeża okien.
Okna drewniane - ten rodzaj okien należy montować po położeniu tynków oraz wykonaniem wylewki. Mimo iż nowoczesne, drewniane okna są odporne na wilgoć, producenci zalecają ich montaż po zakończeniu tzw. prac mokrych. Często firmy zastrzegają, że okna stracą gwarancję, jeśli zamontujemy je wcześniej oraz nie dopilnujemy odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach.
Jednym z bardziej istotnych aspektów jest plan budowy - to on ściśle określa kolejność prac budowlanych. Jeśli budowę przeprowadzamy etapami i przed zimą zdążyliśmy jedynie zamknąć stan surowy, otwory na okna należy dokładnie zabezpieczyć deskami, aby do środka nie przedostał się śnieg i deszcz. Fachowcy uważają, że lepiej, aby budowa trwała nieco dłużej, niż przyspieszać wykonywanie poszczególnych prac. Zaleca się, aby stan surowy zamykać późną jesienią lub wczesną wiosną, po całkowitym wyschnięciu tynków.
Wstawienie okien jest jak najbardziej możliwe zimą, jednak zaleca się, aby ten etap prac wykonywać wiosną lub latem. Często jednak na budowie zdarzają się opóźnienia i poszczególne etapy prac budowlanych kończone są w późniejszym terminie. Jeśli nie chcemy przedłużać terminu ukończenia inwestycji i jesteśmy zmuszeni zamontować okna w okresie zimowym, warto zadbać o odpowiednią wentylację i ogrzewanie domu, aby okna nie uległy uszkodzeniom.
Jak wygląda kwestia wymiany starych okien na nowe podczas remontu? W tym przypadku nie mamy do czynienia z mokrymi tynkami, dlatego pora roku nie ma tutaj dużego znaczenia. W obecnych czasach wymiana okien jest przeprowadzana sprawnie oraz nie powoduje zbyt dużego bałaganu. Wystarczy odsunąć meble i zabezpieczyć podłogę folią malarską, a resztą zajmie się ekipa montażowa.
Zabezpieczenie okien nie tylko w trakcie montażu, ale również poza nim jest niezwykle istotne dla sprawnego działania okien. W trakcie budowy wszystkie elementy okna narażone są na gromadzenie się pyłu i brudu, co może spowodować uszkodzenia uniemożliwiające dalsze użytkowanie okien. Najtańszym, a zarazem najprostszym sposobem, aby temu zapobiec, jest zakup folii malarskiej lub folii typu stretch i owinięcie nią okien. Tak zabezpieczone okna są skutecznie chronione przed pyłem, tynkiem oraz farbą.
Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini