Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Kiedy najlepiej montować okna?

Posted by Klaudia 06/04/2021 0 Comment(s)

Montaż okien to ważny etap budowy każdego domu, ponieważ oznacza on początek przystąpienia do prac wykończeniowych. Który etap budowy jest jednak najbardziej odpowiedni na montaż okien? W tej kwestii zdania są podzielone, dlatego w poniższym artykule przedstawimy wszystkie istotne aspekty mające wpływ na tę decyzję.

Kiedy montować okna?

Przyjęło się, że okna powinno się wstawiać po zakończeniu prac tzw. mokrych, jednak jeszcze przed wykończeniem elewacji. Jest to istotne ze względu na to, że wstawienie okien oznacza ograniczoną cyrkulację powietrza, przez co tynki we wnętrzu domu wolniej schną, a wilgotne powietrze może doprowadzić do powstawania wilgoci oraz uszkodzenia okien. Warto jednak zaznaczyć, iż moment montażu zależny jest również od rodzaju okien:

  • Okna PCV i aluminiowe - te rodzaje okien można wstawić na dowolnym etapie prac budowlanych, jednak po przykryciu budynku dachem.Trzeba również pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz ogrzewaniu pomieszczeń, jeśli wymagają tego aktualne warunki atmosferyczne. W przeciwnym razie skraplająca się woda może wniknąć w ościeża okien.

  • Okna drewniane - ten rodzaj okien należy montować po położeniu tynków oraz wykonaniem wylewki. Mimo iż nowoczesne, drewniane okna są odporne na wilgoć, producenci zalecają ich montaż po zakończeniu tzw. prac mokrych. Często firmy zastrzegają, że okna stracą gwarancję, jeśli zamontujemy je wcześniej oraz nie dopilnujemy odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach.

Kolejność prac na budowie

Jednym z bardziej istotnych aspektów jest plan budowy - to on ściśle określa kolejność prac budowlanych. Jeśli budowę przeprowadzamy etapami i przed zimą zdążyliśmy jedynie zamknąć stan surowy, otwory na okna należy dokładnie zabezpieczyć deskami, aby do środka nie przedostał się śnieg i deszcz. Fachowcy uważają, że lepiej, aby budowa trwała nieco dłużej, niż przyspieszać wykonywanie poszczególnych prac. Zaleca się, aby stan surowy zamykać późną jesienią lub wczesną wiosną, po całkowitym wyschnięciu tynków.

Montaż okien a pora roku

Wstawienie okien jest jak najbardziej możliwe zimą, jednak zaleca się, aby ten etap prac wykonywać wiosną lub latem. Często jednak na budowie zdarzają się opóźnienia i poszczególne etapy prac budowlanych kończone są w późniejszym terminie. Jeśli nie chcemy przedłużać terminu ukończenia inwestycji i jesteśmy zmuszeni zamontować okna w okresie zimowym, warto zadbać o odpowiednią wentylację i ogrzewanie domu, aby okna nie uległy uszkodzeniom. 

Wymiana okien na nowe

Jak wygląda kwestia wymiany starych okien na nowe podczas remontu? W tym przypadku nie mamy do czynienia z mokrymi tynkami, dlatego pora roku nie ma tutaj dużego znaczenia. W obecnych czasach wymiana okien jest przeprowadzana sprawnie oraz nie powoduje zbyt dużego bałaganu. Wystarczy odsunąć meble i zabezpieczyć podłogę folią malarską, a resztą zajmie się ekipa montażowa. 

Zabezpieczenie okien

Zabezpieczenie okien nie tylko w trakcie montażu, ale również poza nim jest niezwykle istotne dla sprawnego działania okien. W trakcie budowy wszystkie elementy okna narażone są na gromadzenie się pyłu i brudu, co może spowodować uszkodzenia uniemożliwiające dalsze użytkowanie okien. Najtańszym, a zarazem najprostszym sposobem, aby temu zapobiec, jest zakup folii malarskiej lub folii typu stretch i owinięcie nią okien. Tak zabezpieczone okna są skutecznie chronione przed pyłem, tynkiem oraz farbą. 

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże (przekraczające wymiary 80 cm x 130 cm) trudno zabezpieczyć przed ..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM