Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini
Komary, meszki i inne insekty dają się nam we znaki przez całe lato. Aby się przed nimi uchronić, montujemy w oknach moskitiery. Są to metalowe, ale delikatnie wyglądające siatki, które uniemożliwiają owadom dostanie się do środka naszych domów i mieszkań. Moskitiery chronią nas przed insektami – to już wiemy. Jednak wielu klientów zadaje również pytanie: Czy moskitiera chroni przed deszczem? Skąd takie pytanie? Oczywiście wynika ono z potrzeby. Wygodnie jest zostawić otwarte okno, gdy wychodzimy z domu. Nas nie ma – a pomieszczenia się wietrzą, napływa do nich świeże powietrze, jest zachowana cyrkulacja. A dzięki zamontowanej moskitierze dom chroniony jest przed insektami. Gdy wrócimy z pracy, zakupów lub ze spaceru nie będzie na nas czekał dom pełen komarów i meszek. Same plusy! Ale jest jedno niebezpieczeństwo – co się, stanie, jeśli zacznie padać gwałtowny deszcz? Czy moskitiera wystarczy, by zabezpieczyć mieszkanie przed zalaniem?
Moskitiery to siatki o drobnych oczkach, które instalujemy w futrynach okiennych i w drzwiach. Moskitiery są wykonane z aluminium, dzięki czemu są one odporne na działanie warunków atmosferycznych takich wiatr, deszcz czy śnieg. Można je instalować samodzielnie lub zlecić to fachowcom. Pasują do wszystkich typów okien, choć bywa, że trzeba je przycinać do określonych wymiarów. Moskitiery w żaden sposób nie przeszkadzają w instalowaniu rolet – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Nie ograniczają też widoczności – oczka siatki są co prawda niewielkie, ale drucik, z którego siatka jest wykonana, jest tak cienki, że z większej odległości jest praktycznie niewidoczny. Moskitiery zabezpieczają nasze domy przed komarami, meszkami i innymi insektami. Czy zabezpieczą je też przed warunkami atmosferycznymi?
Komary, meszki czy muchy skutecznie psują humor i uniemożliwiają dobry, spokojny sen. Nie dość, że bzyczą nad uchem, to jeszcze gryzą. A ukąszenia letnich owadów swędzą, bolą i pozostawiają nieestetyczne ślady na skórze. Moskitiery są więc szczególnie przydatne w domach położonych blisko lasów, bagien, stawów czy jezior. W tych miejscach występuje najwięcej owadów. Jednak tak naprawdę muchy, komary i meszki uprzykrzają życie nie tylko tam, ale we wszystkich domach, niezależnie od ich położenia. Dlatego latem nie ma chyba miejsca, gdzie moskitiera byłaby zbędna.
Przed czym jeszcze chroni moskitiera? Na pewno osłania nas nieco przed pyłem. Oczka siatki są tak niewielkie, że oprócz tego, iż nie przepuszczają owadów, to jeszcze dodatkowo zatrzymuje się na nich duża część pyłu, np. ze żwirowej drogi czy osiedlowej piaskownicy. To ważne, ponieważ latem, kiedy jest bardzo gorąco, oprócz tego, że komary i meszki atakują, upał sprawia, że wysycha piasek i unosi się nad ziemią w formie pyłu. To nic przyjemnego, jeśli w tej formie dostanie się do domu.
Często pojawia się pytanie, czy moskitiery zabezpieczają również przed deszczem. Odpowiedź nie jest wcale taka prosta. Wszystko zależy od rodzaju i natężenia deszczu. Moskitiery nie należy oczywiście traktować jako stuprocentowej ochrony przed wodą. To przecież siatka – więc na pewno nie jest nieprzemakalna. Jednak z drugiej strony wolne przestrzenie w każdej moskitierze są na tyle małe, że w pewnym stopniu mogą być przeszkodą dla padającego deszczu. Jeśli więc nie jest on bardzo ulewny, moskitiera ochroni nasze wnętrza przed wodą. Jednak na pewno nie traktujmy jej jako skutecznego zabezpieczenia w trakcie nagłego deszczu czy burzy. Po pierwsze – ulewny, mocny, a w dodatku padający pod kątem deszcz sforsuje bez problemu otwory moskitiery. Po drugie – ulewnym deszczom zwykle towarzyszy porywisty wiatr. A ten – jeśli moskitiera od strony wewnętrznej nie będzie zabezpieczona szybą – może ją wyrwać. I nie dość, że nie będziemy mieli zabezpieczenia przed deszczem, to taka niefrasobliwość przysporzy nam dodatkowej pracy, gdyż zniszczoną moskitierę trzeba będzie naprawić.
Jednak nie tylko deszcz może zniszczyć nam omawiane zabezpieczenia. Również mróz, porywisty wiatr czy zabrudzenia sprawiają, że siatki zabezpieczające przed owadami nie będą spełniały swojej funkcji. Dlatego ważne jest, by dokładnie sprawdzić w instrukcji, jak dobrze je zamontować. Muszą być umiejscowione w oknach bardzo stabilnie, dobrze dopasowane do futryny. Ale to nie wszystko. Musimy pamiętać o tym, że moskitiery trzeba systematycznie czyścić, gdyż znajdujące się w drobnych oczkach siatki zabrudzenia po jakimś czasie mogą ją uszkodzić. Na co dzień przecierajmy je delikatną wilgotną ściereczką lub gąbką. Co jakiś czas natomiast – zwykle na początku i końcu sezonu – zdjęte zabezpieczenia dokładnie myjemy. Można to zrobić w łazience, w wannie lub pod prysznicem Dobrym rozwiązaniem jest też umycie moskitiery w ogródku, szlauchem. Pamiętajcie tylko, by używać dość delikatnych środków czystości i na siatkę nie lać wody pod dużym ciśnieniem. Umyte moskitiery należy wysuszyć, a później: albo zamontować, albo – dobrze zabezpieczone – schować na zimę.
Choć delikatnie chronią, moskitiery nie są najlepszym zabezpieczeniem przed deszczem. To ochrona przede wszystkim przed komarami. Poza tym moskitiery chronią jedynie te osoby, które znajdują się w pomieszczeniu. A co, jeśli w piękny letni dzień na podwórku złapie nas deszcz? Szkoda wracać do domu, a moknąć też nikt nie chce.
Ale na szczęście tu też są rozwiązania. Możemy przecież schronić się pod wielkim, stabilnym ogrodowym parasolem. Świetnym rozwiązaniem są też markizy, wielkie ogrodowe namioty, wolno stojące zadaszenia oraz oczywiście wiaty. Mimo że moskitiery w pewnym stopniu zapobiegają przedostawaniu się wody do środka pomieszczenia, traktujmy je jako zabezpieczenie przed natrętnymi owadami, nie przed deszczem.
Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini