Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini
Kto z nas nie lubi lata? To czas urlopów, wakacji, pięknej pogody, słońca. No tak – ale gdy słońce przygrzewa za mocno, z czasem staje się to niedogodnością. Wówczas szukamy sposobów, jak się chronić przed żarem, gorącem i zbyt mocno palącymi promieniami słonecznymi. Jednym ze sposobów na upały są rolety termoizolacyjne. Oprócz tego, że zaciemniają pomieszczenia, nie dopuszczają do niego również promieni słonecznych, które w dużej mierze odpowiadają za duchotę i żar w naszych domach podczas lata. Wiele osób decyduje się więc na montaż rolet termoizolacyjnych. A gdy już je zamontują, zdarza się, że zastanawiają się również nad wykorzystaniem ich funkcji podczas zimniejszych pór roku. Czy rolety termoizolacyjne zapobiegają tylko nagrzewaniu czy także wychładzaniu?
Rolety w oknach stały się już standardem. Nie ma chyba mieszkania, w którym – choć w jednym pomieszczeniu – nie zastosowano by takiego rozwiązania. Są wygodniejsze niż firanki i zasłony, mniej się brudzą, łatwiej je czyścić. Obecne rolety są też dekoracyjne. Mnogość wzorów i kolorów, a do tego różnorodność materiałów, z których wykonywane są rolety, sprawia, że z powodzeniem można je dopasować do każdego wnętrza. Pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i urządzonych w bardziej tradycyjnym stylu. Możemy uznać je za ozdobę – wtedy wybieramy rolety dekoracyjne. Ale gdy chcemy, by nie rzucały się w oczy – mamy do wyboru skromne, proste wzory i materiały.
Budowa rolet jest bardzo prosta. Najprościej mówiąc, to zwykle kawałek mocnego materiału nawinięty na rolkę. Do opuszczania lub zwijania rolet służy specjalny łańcuszek, przymocowany z boku rolety. Nie ma chyba osoby, która nie poradziłaby sobie z obsługą rolety. Niemal równie prosty jest montaż rolet. Jeśli jest taka potrzeba – zamawiamy je na wymiar. Jeśli mamy okna o standardowych wymiarach – kupujemy gotowe. I spokojnie możemy spróbować samodzielnego montażu. Instrukcja jest także zamieszczona na naszej stronie internetowej. A więc – do dzieła!
Rolety termoizolacyjne i rolety standardowe są zbudowane bardzo podobnie. Te najprostsze to rolka na samej górze, na którą nawinięta jest tkanina. Do tego mechanizm, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie rolety. I metalowy lub plastikowy ciężarek, który nadaje zasłonie stabilność. Bardziej skomplikowane rolety mają na górze kasetkę na materiał. Rolety są zwykle przyklejane do okna – bardzo rzadko przy ich montażu potrzebna jest na przykład wiertarka. Wszystko to odnosi się właściwie do każdego rodzaju rolet wewnętrznych. Zwykłe rolety od rolet termoizolacyjnych różnią się przede wszystkim rodzajem zastosowanego materiału. Większy wybór tkanin mamy oczywiście przy zwykłych roletach zaciemniających. To praktyczne rozwiązanie, jeśli liczymy przede wszystkim na funkcję zaciemniającą i ozdabiającą wnętrze. Rolety są chętnie stosowane w mieszkaniach, domach i biurach. Powód jest prosty – zaciemniając pomieszczenie, rolety ułatwiają odpoczynek lub pracę. Rolety to też sposób na ukrycie się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów bądź przechodniów, zwłaszcza po zmroku, gdy wewnątrz włączymy sztuczne światło.
Jednak to nie wszystko. Jeśli zastosujemy odpowiedni materiał, rolety mogą stać się dobrym sposobem na niedopuszczenie do przesadnego nagrzewania się pomieszczenia. Odpowiednio dobrany materiał sprawi, że promienie słoneczne będą odbijały się od niego i nie będą wpadały do pomieszczenia. To sprawi, że wewnątrz będzie nieco chłodniej.
Jednak musimy być realistami. Temperatura pomieszczenia nie jest zależna tylko od tego, ile ciepła wpada przez okno. Rolety termoizolacyjne nie będą więc gwarancją przyjemnego chłodu wewnątrz domu. Pomieszczenia nagrzewają się również przez ściany, dach itp. Ciepłe, a wręcz gorące powietrze dostanie się do naszego domu niezależnie od tego, czy będziemy mieli zamontowane w oknach rolety termoizolacyjne, czy nie.
Jednak nie ma wątpliwości – rolety termoizolacyjne sprawią, że do środka tak czy inaczej będzie dostawało się mniej ciepła. Pamiętajmy jednak, że ich działanie polega na odbijaniu promieni słonecznych. Na pewno nie jest to związane z gromadzeniem ciepła czy rekuperacją. Jednak z drugiej strony - zasłonięta roleta zatrzyma ciepło w pomieszczeniu, poniekąd więc korzystne działanie wykazuje również w czasie zimy.
Sprawdźmy, które materiały najlepiej sprawdzą się w upalne dni.
Wśród rolet termoizolacyjnych wyróżniamy:
Rolety termoizolacyjne montujemy niemal we wszystkich pomieszczeniach. Zwykle jednak najczęściej są to pokoje leżące w południowej części domów – czyli w części najbardziej nasłonecznionej. Taka bowiem jest funkcja prezentowanych rolet – mają zatrzymywać nadmiar promieni słonecznych, a tym samym przeciwdziałać nadmiernemu nagrzaniu pomieszczenia. W dużo mniejszym stopniu rolety działają też w drugą stronę - nie pozwalają uciekać ciepłu zimą.
Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini