Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini
Jednym z wariantów osłon okiennych, który można znaleźć w wielu polskich domach, są rolety plisy. Proste w obsłudze, skuteczne w działaniu – niejedna osoba ceni sobie ich prostotę. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy zdecydujemy się na ich czyszczenie. Czy rolety plisy można prać? W jaki sposób dbać o nie na co dzień? Jak przywrócić im dawną świeżość? Poszukajmy odpowiedzi na tak zadane pytania, które nurtują niejedną osobę.
Rolety plisy stanowią dość uniwersalne rozwiązanie. Te osłony okienne, dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, można w prosty sposób dopasować do okna. Co więcej, nadają się także do okien dachowych, umieszczanych na poddaszu lub najwyższym piętrze domu. Jak sama nazwa wskazuje, roleta składa się z pasków tkaniny (najczęściej materiału syntetycznego, wykazującego dużą trwałość), która została poddana termicznemu plisowaniu, dzięki czemu nadany został jej kształt harmonijki. To właśnie tkanina w takiej postaci trafia na nasze okno, a my mamy możliwość rozkładania lub składania materiału, by rozjaśnić lub zaciemnić dane pomieszczenie. Rolety plisy wykonywane są zazwyczaj na wymiar, a ich montaż może być przeprowadzony samodzielnie, bez pomocy fachowców.
Zdjęcie rolety plisy jest dość proste. W pierwszej kolejności procedurę demontażu należy rozpocząć od wypięcia dolnych zaczepów rolety. Zasłaniamy roletę, a następnie – ściskając dwa profile – trzeba wysunąć dolny uchwyt mocujący jednego z zaczepów, prowadząc go ku górze. Czynność tę wykonujemy do momentu, gdy linka nie będzie naprężona. Analogicznie należy postąpić z kolejnym zaczepem dolnym, a w dalszej kolejności – z zaczepami górnymi. Dzięki temu uda nam się całkowicie zdjąć materiał, który zamierzamy poddać czyszczeniu.
Włożenie plis do pralki mogłoby doprowadzić do odkształcenia materiału, a tym samym zniszczenia rolety. Nie oznacza to jednak, że rolety plisy nie mogą być poddane praniu – należy jednak wyprać je ręcznie. Dobrą praktyką, tuż po zdjęciu tkaniny z okna, jest umieszczenie plisy w wannie w chłodnej wodzie, do której należy dodać niewielką ilość łagodnego detergentu. Doskonale sprawdza się w tym przypadku choćby płyn do prania tkanin delikatnych. W tak przygotowanym roztworze wody z płynem roleta powinna namoczyć się przez kilkanaście minut. W dalszej kolejności materiał spłukujemy dokładnie wodą za pomocą słuchawki prysznicowej, pamiętając o stosowaniu niezbyt silnego strumienia wody. Warto przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniej temperatury wody – zbyt wysoka temperatura także może wpłynąć na kształt materiału.
Przede wszystkim wysokiej temperatury – zarówno w postaci zbyt ciepłej wody, jak i podjęcia prób prasowania materiału za pomocą żelazka. Materiał po wypraniu sam nabierze odpowiedniego kształtu, a prasowanie mogłoby uszkodzić harmonijkę, jak i wpłynąć na jakość tkaniny. Podobnie, podczas prania ręcznego, należy stronić od szorowania materiału gąbką, pocierania oraz ugniatania. Co istotne – materiał, z którego wykonywane są rolety plisy, pokrywany jest specjalnym impregnatem. By zachował on swoje właściwości, pranie w wodzie można przeprowadzać nie częściej, niż raz na dwa lub trzy lata.
Nie ulega wątpliwości, że – podobnie jak inne rodzaje osłon okiennych, na przykład rolety rzymskie – także plisy zbierają kurz. Wystarczy jednak raz na tydzień odkurzyć je za pomocą specjalnej do kurzu, by pozbyć się problemu. Można także postawić na odkurzacz, należy jednak pamiętać o miękkiej szczoteczce, bądź też skorzystać z suchej ściereczki do ścierania kurzu, który osadza się np. na meblach. W każdym z tych przypadków warto pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na zgięcia materiału oraz powierzchnię w pobliżu dolnych listew – to właśnie w tych miejscach gromadzi się najwięcej kurzu i zabrudzeń. Regularne czyszczenie rolety plisy z kurzu sprawi, że zachowa ona swoje kolory i świeżość. W przypadku większych zabrudzeń można przetrzeć materiał wilgotną szmatką. Należy jednak potem zostawić roletę plisę rozwiniętą, aż do całkowitego wyschnięcia wycieranych przez nas miejsc.
W przypadku poplamienia tkaniny rolety plisowanej, w pierwszej kolejności warto spróbować natychmiastowego czyszczenia na sucho, delikatnie przecierając zabrudzone miejsce. Jeśli to nie wystarcza, w dalszej kolejności należy spróbować oczyścić miejsce wilgotną chusteczką, uważając jednak na to, by nie rozprowadzić plamy po materiale. W innym przypadku możemy niechcący wetrzeć plamę w materiał, co znacznie utrudni jej usunięcie. Rozwiązania te powinny okazać się skuteczne, zdarzają się jednak sytuacje, w których trzeba będzie sięgnąć po poważniejsze metody – wówczas najlepszym sposobem na plamy będzie wywabienie ich poprzez pranie w sposób ręczny. Co ważne jednak, w przypadku zabrudzenia tkaniny np. tłuszczem kuchennym, domowe sposoby może być niewystarczające. W takiej sytuacji pozostaje jedynie oddanie rolety plisy do profesjonalnego czyszczenia w dowolnej firmie, która oferuje tego typu usługi.
Bez wątpienia dobrą praktyką, tuż po wypraniu rolety plisy i spłukaniu materiału z detergentu, jest wysuszenie tkaniny. Podobnie jednak, jak należy unikać zbyt ciepłej wody oraz żelazka, tak i stosowanie suszarki do włosów może okazać się ryzykownym przedsięwzięciem. Z wypranej domowym sposobem plisy należy wycisnąć ręcznie nadmiar wody, ściskając górny i dolny profil. W dalszej kolejności trzeba będzie – zaczynając od górnych uchwytów – ponownie zamontować osłonę na oknie, przywracając jej pierwotną postać. Roleta powinna być zamknięta, tj. złożona w harmonijkę, a następnie pozostawiona w takiej pozycji na okres od 12 do 24 godzin. Dzięki temu materiał pozbędzie się resztek wody, a równocześnie zachowa swój harmonijkowaty kształt, czyli efekt plisowanego materiału. Montując ponownie roletę plisowaną, warto zwrócić szczególną uwagę na sznureczki, by nie doprowadzić do ich zaplątania, co mogłoby uszkodzić mechanizm i uniemożliwić swobodne korzystanie z rolety.
Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net
Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini