Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Czy rolety plisy można prać?

Posted by Patryk 10/01/2022 0 Comment(s)

Jednym z wariantów osłon okiennych, który można znaleźć w wielu polskich domach, są rolety plisy. Proste w obsłudze, skuteczne w działaniu – niejedna osoba ceni sobie ich prostotę. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy zdecydujemy się na ich czyszczenie. Czy rolety plisy można prać? W jaki sposób dbać o nie na co dzień? Jak przywrócić im dawną świeżość? Poszukajmy odpowiedzi na tak zadane pytania, które nurtują niejedną osobę.

Co to są rolety plisy?

Rolety plisy stanowią dość uniwersalne rozwiązanie. Te osłony okienne, dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, można w prosty sposób dopasować do okna. Co więcej, nadają się także do okien dachowych, umieszczanych na poddaszu lub najwyższym piętrze domu. Jak sama nazwa wskazuje, roleta składa się z pasków tkaniny (najczęściej materiału syntetycznego, wykazującego dużą trwałość), która została poddana termicznemu plisowaniu, dzięki czemu nadany został jej kształt harmonijki. To właśnie tkanina w takiej postaci trafia na nasze okno, a my mamy możliwość rozkładania lub składania materiału, by rozjaśnić lub zaciemnić dane pomieszczenie. Rolety plisy wykonywane są zazwyczaj na wymiar, a ich montaż może być przeprowadzony samodzielnie, bez pomocy fachowców.

Jak zdemontować rolety plisy?

Zdjęcie rolety plisy jest dość proste. W pierwszej kolejności procedurę demontażu należy rozpocząć od wypięcia dolnych zaczepów rolety. Zasłaniamy roletę, a następnie – ściskając dwa profile – trzeba wysunąć dolny uchwyt mocujący jednego z zaczepów, prowadząc go ku górze. Czynność tę wykonujemy do momentu, gdy linka nie będzie naprężona. Analogicznie należy postąpić z kolejnym zaczepem dolnym, a w dalszej kolejności – z zaczepami górnymi. Dzięki temu uda nam się całkowicie zdjąć materiał, który zamierzamy poddać czyszczeniu.

Czy rolety typu plisy można prać w pralce?

Włożenie plis do pralki mogłoby doprowadzić do odkształcenia materiału, a tym samym zniszczenia rolety. Nie oznacza to jednak, że rolety plisy nie mogą być poddane praniu – należy jednak wyprać je ręcznie. Dobrą praktyką, tuż po zdjęciu tkaniny z okna, jest umieszczenie plisy w wannie w chłodnej wodzie, do której należy dodać niewielką ilość łagodnego detergentu. Doskonale sprawdza się w tym przypadku choćby płyn do prania tkanin delikatnych. W tak przygotowanym roztworze wody z płynem roleta powinna namoczyć się przez kilkanaście minut. W dalszej kolejności materiał spłukujemy dokładnie wodą za pomocą słuchawki prysznicowej, pamiętając o stosowaniu niezbyt silnego strumienia wody. Warto przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniej temperatury wody – zbyt wysoka temperatura także może wpłynąć na kształt materiału.

Czego unikać podczas prania domowymi sposobami?

Przede wszystkim wysokiej temperatury – zarówno w postaci zbyt ciepłej wody, jak i podjęcia prób prasowania materiału za pomocą żelazka. Materiał po wypraniu sam nabierze odpowiedniego kształtu, a prasowanie mogłoby uszkodzić harmonijkę, jak i wpłynąć na jakość tkaniny. Podobnie, podczas prania ręcznego, należy stronić od szorowania materiału gąbką, pocierania oraz ugniatania. Co istotne – materiał, z którego wykonywane są rolety plisy, pokrywany jest specjalnym impregnatem. By zachował on swoje właściwości, pranie w wodzie można przeprowadzać nie częściej, niż raz na dwa lub trzy lata.

Jak zadbać na co dzień o czystość rolet plisowanych?

Nie ulega wątpliwości, że – podobnie jak inne rodzaje osłon okiennych, na przykład rolety rzymskie – także plisy zbierają kurz. Wystarczy jednak raz na tydzień odkurzyć je za pomocą specjalnej do kurzu, by pozbyć się problemu. Można także postawić na odkurzacz, należy jednak pamiętać o miękkiej szczoteczce, bądź też skorzystać z suchej ściereczki do ścierania kurzu, który osadza się np. na meblach. W każdym z tych przypadków warto pamiętać o tym, by zwrócić uwagę na zgięcia materiału oraz powierzchnię w pobliżu dolnych listew – to właśnie w tych miejscach gromadzi się najwięcej kurzu i zabrudzeń. Regularne czyszczenie rolety plisy z kurzu sprawi, że zachowa ona swoje kolory i świeżość. W przypadku większych zabrudzeń można przetrzeć materiał wilgotną szmatką. Należy jednak potem zostawić roletę plisę rozwiniętą, aż do całkowitego wyschnięcia wycieranych przez nas miejsc.

W jaki sposób poradzić sobie z plamami?

W przypadku poplamienia tkaniny rolety plisowanej, w pierwszej kolejności warto spróbować natychmiastowego czyszczenia na sucho, delikatnie przecierając zabrudzone miejsce. Jeśli to nie wystarcza, w dalszej kolejności należy spróbować oczyścić miejsce wilgotną chusteczką, uważając jednak na to, by nie rozprowadzić plamy po materiale. W innym przypadku możemy niechcący wetrzeć plamę w materiał, co znacznie utrudni jej usunięcie. Rozwiązania te powinny okazać się skuteczne, zdarzają się jednak sytuacje, w których trzeba będzie sięgnąć po poważniejsze metody – wówczas najlepszym sposobem na plamy będzie wywabienie ich poprzez pranie w sposób ręczny. Co ważne jednak, w przypadku zabrudzenia tkaniny np. tłuszczem kuchennym, domowe sposoby może być niewystarczające. W takiej sytuacji pozostaje jedynie oddanie rolety plisy do profesjonalnego czyszczenia w dowolnej firmie, która oferuje tego typu usługi.

Czy rolety plisy można suszyć?

Bez wątpienia dobrą praktyką, tuż po wypraniu rolety plisy i spłukaniu materiału z detergentu, jest wysuszenie tkaniny. Podobnie jednak, jak należy unikać zbyt ciepłej wody oraz żelazka, tak i stosowanie suszarki do włosów może okazać się ryzykownym przedsięwzięciem. Z wypranej domowym sposobem plisy należy wycisnąć ręcznie nadmiar wody, ściskając górny i dolny profil. W dalszej kolejności trzeba będzie – zaczynając od górnych uchwytów – ponownie zamontować osłonę na oknie, przywracając jej pierwotną postać. Roleta powinna być zamknięta, tj. złożona w harmonijkę, a następnie pozostawiona w takiej pozycji na okres od 12 do 24 godzin. Dzięki temu materiał pozbędzie się resztek wody, a równocześnie zachowa swój harmonijkowaty kształt, czyli efekt plisowanego materiału. Montując ponownie roletę plisowaną, warto zwrócić szczególną uwagę na sznureczki, by nie doprowadzić do ich zaplątania, co mogłoby uszkodzić mechanizm i uniemożliwić swobodne korzystanie z rolety.

Jesteś w sklepie z roletami i moskitierami Rolety24.net

Zapraszamy na zakupy: rolety dzień noc, rolety mini

Polecane

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar Promocja

Roleta Mini Dzień i Noc na wymiar

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

89.64zł 64.29zł Cena netto: 52.27zł

Roleta w kasecie płaskiej z tkaniną standard

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikiem ☛ Jak mierzyć? Masz problem z zamontowaniem rolety? Polecamy ob..

Już od: 63.39zł Cena netto: 51.54zł

Roleta MINI z tkaniną zaciemniającą

Kiedy kupujemy dom czy mieszkanie, zwracamy uwagę na bardzo wiele aspektów, pośród których te najważniejsze koncentrują się bardziej na wnętrzach i po..

Już od: 35.56zł Cena netto: 28.91zł

Roleta plisowana BASEL

Nie wiesz jak dokonać pomiaru okna pod roletę? Zachęcamy do zapoznania się z filmikami: - pomiar okna pod montaż standardowy ☛ Jak mierzyć? - pomiar o..

Już od: 94.25zł Cena netto: 76.63zł

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV Promocja

Moskitiera ramkowa do okna plastikowego PCV

UWAGA: W większości przypadków moskitiery wysyłamy złożone, jednak te bardzo duże trudno zabezpieczyć przed uszkodzeniem, dlatego są wysyłane rozłoż..

43.67zł 39.20zł Cena netto: 31.87zł

Poznaj opinie klientów o naszych roletach i moskitierach
To już kolejny zakup u tego sprzedawcy. Jestem bardzo zadowolona z jakości rolet. Wielki plus za ekspresową dostawę. Polecam!
To mój kolejny zakup w tym sklepie i jestem bardzo zadowolona, produkty dobre jakościowo. Kontakt tel. ze sprzedającym również szybki, miły i bezproblemowy. Polecam.
Jakościowo dobre materiały rolet, wydaje mi się że tanie wysyła szybko a program do obliczania kosztów rolety rewelacja, mega prosty zakup. Polecam na 1oo%
Rolety pieknie sie prezentują. 100 % zadowolenia
Rolety zgodnie z opisem, żadnych problemów z reklamacją niedziałającego mechanizmu. Polecam.
Szybko - sprawnie - idealnie !!! Dobry i miły kontakt !!! Zdecydowanie POZYTYW !!! POLECAM
Towar zgodny z opisem. Bardzo łatwy montaż. To już moje kolejne zakupy w tym sklepie.
Poleciłam już sprzedającego znajomym. Produkt bardzo dobry mimo, że w moim starym domu wszystko jest nietypowe.
Jestem zadowolona z zakupu i z przebiegu transakcji. POLECAM!